Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymienniki płytowe - usprawnienie istniejącej instalacji.


Polonez88

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 
niniejszym tematem chciałbym rozpocząć luźną dyskusję co mógłbym poprawić. Jestem laikiem i chętnie posłucham tęgich głów.
Mam zaintalowane wymienniki płytowe, które odbierają ciepło ze spreżarek (moc maksymalna około 60kw,)
Następnie znajduje się bufor 500L z którego pobieram wodę na instalację C.O. (około 300żeberek)
Pompa do wymienników zainstalowana na odbiorze z buforu (pcha w stronę wymienników) - odbiór wody z wymiennika na górze, 
podawanie na bufor na dole. Pompa markowa, wysokowydajna 1,5kw z tego co pamietam.
Także mieszanie wody myślę że dobre.
Spreżarki pracują w temperaturze około 50st C - włączając się wiadomo w zależności od potrzeb urządzenia (tunel chłodniczy o stałej temperaturze ok. 6st C - praca 24h/dobę - ocieplenie 10cm styropian, tunel chłodzi medium o temperaturze 30st C w czasie 24min)
Wymienniki są przewymiarowane odpowiednio - około 30% (ok. 80kw)
Przy właczonej pompce cyrkulacyjnej i temperaturze na zewnątrz około 12st C udaje mi się osiągnać stałą temperaturę na buforze 35st C. Jezeli temperatura na zewnątrz spadnie do 5st C temperatura na buforze (30-32st C)
I teraz przechodzę do sedna, biorąc pod uwagę moc kaloryferów i moc sprężarek myślałem że lekką ręką osiągnę własnie około 40-45st C.
Moc kaloryferów to plus/minus połowa mocy sprezarek (kaloryfery liczę 100w dla temperatury 50st C). Ze stratami się liczę, ale żeby aż tyle? 
Jak mogę zweryfikować czy jest to maksymalny uzysk z tej instalacji?
Jaką moc maksymalną mogę podłączyć odbiór ciepła dla podanej mocy spreżarek (60kw, zakładam sprawność wymiennika 90% wiec 50kw) żeby temperatura na buforze nie spadała?
Pozdrawiam
Tomasz

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być niegrzeczny, ale to forum dla amatorów i pomagamy tu głównie przy amatorskich rozwiązaniach.

Rozwiązania "komercyjne" wymagają komercyjnego podejścia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem amatorem i jest to instalacja amatorska. Temat służy wymianie doświadczeń. Jeden robi instalację w domu, drugi w warsztacie. Nie robię tego zarobkowo jestem wlaścicielem więc nie widzę nic w tym złego. Po za większą mocą i źródłem nie różni się to niczym od instalacji domowych tego typu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj różni się, różni- kolega @gmaj22od razu to zauważył .

Ale wracając do tej instalacji - mogę ci to policzyć, przeliczyć ale na pewno nie za friko.

Ponadto dane o instalacji są niepełne.

Jak chcesz pisz na priv, nic nie obiecuję ale, ale .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.