Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc przy ustawieniach sterownika MINI STER PiD


Damianeq

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

chcialbym ustawić w nowym piecu na pellet jest to Kocioł Pereko Qm-Pell 12 kW ze sterownikiem jw. 
mam powierzchnie domu 100m2 w jaki sposób ustawić sterownika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawka startowa przy rozpalaniu 25s moc nadmuchu 30% czas rozpalania 10min.

Musisz przeważyć pellet włączając podajnik na 10min.i zważony pellet pomnożyć przez 6 i wynik wpisujesz do sterownika.

U mnie dla sosny wyszło 20/h,a na dębowym 28/h.

Nadmuch wentylatora 36%

Jak to wklepiesz to sterownik będzie sterował w pid i sam dobierał resztę parametrów.

U mnie to się sprawdza ,ale i tak cały czas testuje bo to też mój pierwszy sezon z tym kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 24.10.2021 o 21:04, lenas1 napisał:

Musisz przeważyć pellet włączając podajnik na 10min.i zważony pellet pomnożyć przez 6 i wynik wpisujesz do sterownika.

Gdzie w sterowniku się to wpisuje? Nie widziałem takiej pozycji (wersja 1.81).

Poza tym masz opcję wł/wył PID?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz przyczymując minus w tryb serwisowy i szukasz nastawy zużycia paliwa.Przeważanie służy tylko dla orientacji ile kocioł spalił pelletu na dobę,nie ma konieczności przeważania,o tym się dowidziałem na forum.Nie ma opcji wł/wył PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz robić przesypu. to ma charakter tylko orientacyjny dla licznika spalania paliwa, nic więcej.

 

Do pracy podawanie, pauza, nadmuch i tyle.

Dane wyjściowe dla danej mocy kotła masz w DTR, od tego można robić korekcję. Na niektóry pellet trzeba skrócić pauzę i w zależności od obciążenia kotła można zejść z nadmuchem.

Dla 12kW dane serwisowe na Minister PID, wyjściowe, to:


podawanie 4sekundy

pauza 20sekund

dmuchawa max/min  60/10

dawka startowa 25sek

dmuchawa 40% (można schodzić w stronę 35 pod 30)

czas rozpalania 10min

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paliłem cały sezon dębowym i ustawienia jakie się sprawdzały to :

poawanie 2sek

pauza 15sek

dmuchawa 36

Na sosnowym tylko zmieniałem nadmuch na ok.22 do 26 

Z moich obserwacji płomienia te nastawy u mnie się sprawdzały.

Dlatego myślę że najważniejszy jest nadmuch.

Nigdy nie miałem ustawionego nadmuchu powyżej 36%

Wszystko zależy od pelletu,nigdy nie miałem żadnych spieków ,a paliłem pelletem bez certyfikatu od lokalnych dostawców i uważam,że przy prawidłowej zrobionej instalacji i dobrze dobranym kotle ten sterownik bardzo dobrze moduluje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powietrzem to fakt, trzeba dobrać.

Problem jest jednak taki,że softy zmieniano a Ci od żółtego kotła, który użytkujesz zażyczyli sobie w ostatnich,że przy zaniku prądu ma przechodzić w STOP, co mnie osobiście irytuje.

Do produkowanego u nas Pellpal kategorycznie się temu sprzeciwiłem. Opracowaliśmy procedurę sprawdzająca i w zależności od czasu zaniku prądu sterownik albo wraca do pracy albo przechodzi w test i rozpalanie. Podobnie jest w SztokerBio.

U mnie są zaniki prądu i jakby mi tak w nocy się zrobiło i dziadostwo pikało, stało w STOP a w chacie zimno, to by mnie żona kijami goniła. Nie rozumiem tego ich pomysłu, wiem,że inni producenci też tak robią, ale to jest chore.

W związku z problemami z dostawami skończyły się też wcześniej stosowane mini dmuchawy, zatem soft został kompromisowo skorygowany, aby obsługiwać takie małe i takie w większej obudowie z malym silnikiem 36-40W.
Stąd moja sugestia jest taka, aby zacząć od nastaw fabrycznych i po obserwacji ewentualnie schodzić z nadmuchem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lenas1 napisał:

Wchodzisz przyczymując minus w tryb serwisowy i szukasz nastawy zużycia paliwa.Przeważanie służy tylko dla orientacji ile kocioł spalił pelletu na dobę,nie ma konieczności przeważania,o tym się dowidziałem na forum.Nie ma opcji wł/wył PID.

Niestety nie mam takiej opcji w trybie serwisowym. Przed wymianą sterownika miałem opcję resetu spalania paliwa, ale teraz w tej wersji nawet tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lenas1 napisał:

Ja mam soft 1,64 i u mnie w trybie serwisowym tak mam.

Albo soft staje się mądrzejszy, albo ograniczają funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycięto ten licznik, bo ludzie nie wiedzieli co z tym robić. Co gorsza bardziej niekumaci instalatorzy rzeźbili i ważyli paliwo nie ruszając podawania i myśląc,że wszystko się przestawi jak zważą pellet.

 

Przesyp nie jest i nie był potrzebny nigdy do pracy, zatem, aby ludziom nie mieszać w głowach i nie odbierać niepotrzebnych telefonów wycięto.

 

Usunięto też zegar, bo prostsze sterowniki nie mają podtrzymania z baterii i zegar się resetował. W zasadzie był potrzebny do dostępnych 2-3lata temu T1000, bo tamten panel czytał datę i godzinę ze sterowników. Nowszy Termomiz tego nie potrzebuje a przyszłościowy Pilot datę i godzinę będzie miał w sobie.

 

Na start sezonu planowane jest rozszerzenie dodatków. Wszystkie sterowniki mają komunikację ModBus, od starszych i prostych ArgosPID stb czy Minister PID do ekogroszku, przez pelletowe Minister PID Bio, Minister PID Pellet, ArgosBlack,  Mkolor 4,3cala dotykowy, ArgosMaxv2 7cali dotykowy

Aktualnie do tej rodziny sterowań są:
 

* Moduł internetowy Safe IT z czujnikiem tlenku węgla

* Radiowy prosty panel domowy Termomiz z baterią jak w telefonach ładowaną przez USB

* do kolorowych Mkolor 4,3 czy ArgosMaxv2 moduł sondy lambda BCA-02Eco

* do kolorowego Mkolor 4,3 moduł obsługi kolejnej pompy i drugiego zaworu mieszającego Sztos

 

na jesień planowane jest wprowadzenie, pracują aktualnie z prototypem i nad pierwszą seria pilotażowa od jesieni:

* Pilot domowy z ekranem kolorowym, soft po ModBus będzie kompatybilny ze starymi sterownikami oraz nowymi, dojdzie w nim zegar, data, strefy i ze względu na starsze modele funkcjonalność odczytu i zmian temperatury kotła, cwu, powietrza w pomieszczeniu.

Domowy, kolorowy Pilot wyjdzie w wersji radiowej oraz przewodowej, takie są plany. Nie mniej ze względu na kolorowy wyświetlacz sam panel będzie potrzebować zasilania 230V, zasilacz do kontaktu będzie w zestawie. Będzie jaśniej bliżej startu sezonu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A druga sprawa jest taka że ogólnie DTR-y i różne inne instrukcje są mało przejżyste i trzeba się domyślać o co chodziło programiście i dlatego problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane sprawy klarują się po czasie. Ja potrafię obsługiwać sterowniki i zawsze mi się wydawało,że Minister PID Pellet jest prosty i zrozumiały. Nie wpadł bym na to, co robiła część instalatorów oraz klientów z przesypem.

 

To jest proste w obsludze sterowanie i skoro coś niepotrzebnie mąci, to można to zaślepić i ułatwić życie zwykłym, prostym użytkownikom. tzw. wodotryski mogą być w dodatkach lub bogatszych wersjach.

 

Tu jest tyle rzeczy zrobionych automatycznie, aby ułatwić obsługę dla zwykłych użytkowników:

* zawór mieszający wystarczy podłączyć poprawnie zgodnie z instrukcją, nic w nim nie trzeba programowac i ustawiać, żadnych wyprzedzeń, czasów max. otwierania, podawania czy pauzy zaworu. Instalator ma dobrze podłączyć prądowo i wystarczy ustawić temperaturę za mieszaczem, to wszystko.

* nie ma priorytetów ustawianych pracy pomp. Dasz wyżej CWU jak kocioł, priorytet włączy się sam, nastawa bojlera poniżej kotła - praca równoległa pomp.
Chcesz nie grzac kotłem - nastawa temperatury kotła poniżej min i -- mamy STOP kotła i zostaje sam bojler. obsługa na LATO.

W naszym Pellpal jest wybór czy ktoś chce ten podstawowy, czy woli za dopłatą mocniej rozbudowany, dotykowy 4,3cala z obsługą 4pomp, mieszacza, strefami, pogodowym, rozbudową o sondę lambda. Szczerze powiem, że 90% wybiera podstawowy i prosty, taki jak Wy macie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację minister jest prosty i zrozumiały,ale taka moja rada dla programistów jak piszą Dtr-y lub inne instrukcje to niech troszkę pomyślą,że piszą to dla mało kumatych bo niestety coraz więcej takich w naszym społeczeństwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji przydało by się aktualizowanie tych instrukcji do nowych wersji. Pozostawienie starych infografik z wersji 1.0 gdzie jest już wyższa 1.xx może zaskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...
W dniu 15.07.2022 o 13:03, Pieklorz napisał(a):

W naszym Pellpal jest wybór czy ktoś chce ten podstawowy, czy woli za dopłatą mocniej rozbudowany, dotykowy 4,3cala z obsługą 4pomp, mieszacza, strefami, pogodowym, rozbudową o sondę lambda.

O. Lambdę można podczepić? Czy wtedy ręcznie trzeba robić jeszcze jakieś korekty, czy ster już całkiem na automacie jedzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.