Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Gold 25kW + Tech ST2801, ustawienie stałego grzania


Alkon
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, mam kocioł Termet Gold 25 kW plus sterownik Tech ST-2801. 200 m² podłogówki na jednym poziomie. Chciałbym spróbować uzyskać uczucie cieplej podłogi przez 24 h, co należy ustawić na sterowniku aby nie przegrzewał domu, puszczał temp. która jest zadana i nie wychladzal podłogi w skutek wyłączenia kotła?IMAG3700.thumb.jpg.eed13c2e24fb3a4e58837bd3934be4d3.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka jest? A teraz jak grzeje? Zależy co rozumiesz pod pojęciem ciepłej podłogi. Jeżeli to, że położysz rękę na podłodze i czujesz, że jest ciepła to w nowym domu nawet przy -20 na dworze będziesz miał parówę. U mnie w miejscu gdzie mam podłogówkę jest 23 stopnie a podłoga na płytkach ma 26 stopni. Czy Ty masz ten sterownik w kotłowni założony?

I wrzuć jakiś schemat instalacji zrobiony choćby w Paint zawierający wszystkie elementy (może poza kolankami) jakie w niej są

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

To wszystko zależy jak jest wykonana i sterowana podłogówka - prawidłowo temp powierzchni nigdy nie powinna przekraczać 29C na powierzchni, a w łazience 32C.

Więc odczuwalnie podłoga zawsze będzie lekko chłodna np u mnie dzisiaj było -2C a powierzchnia gresu miała 24C a w pomieszczeniach 23,4C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie już spieszę z odpowiedziami, pogodówka jest ale przy niskim parametrze wskakuje na L3 i nie potrafi się załączyć dopiero po zwiększeniu zasilania na 33 st odpala, więc jadę na "obniżeniu" na sterowniku z zadaną 33 st aby w ogóle coś grzało.

Tak sterownik jest w kotłowni ale posiadam bezprzewodowy czujnik temp. zainstalowany w najzimniejszym pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o uczucie ciepłej podłogi to chciałbym uzyskać efekt aby podłoga się nie wychłodziła i była cały czas przyjemna dla nogi, czy tak się da to nie wiem, na razie tylko chcę 😉 

A tutaj dwie fotki instalacji, te odnogi na zasilaniu i powrocie to drabinki w łazienkach.

IMAG3722.jpg

IMAG3003.jpg

Edytowane przez Alkon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisał, że ma temp 33st więc chyba już tak ma ustawione. 

Zobacz czy masz włączoną opcję ECO (funkcja P15) obniżającą temperaturę powrotu i jaki parametr tego masz ustawiony. Ja również walczyłem z L3 przez pewien czas i musiałem parametr ECO podnieść na 0,7.  Bez ECO delta zasilanie/powrót wynosiła 2st a na niższym parametrze ECO (w instrukcji zalecają w okolicy 0,3 a fabrycznie jest 0,5) piec zaczyna "falować" modulacja mocy i wchodzi w L3. Termet i sprzęgło to średnie rozwiązanie.

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@swampshark  Patrzę w tabelę i nie widzę gdzie się ustawia wartość tego trybu ECO w Termecie

Parametr P15 ma tylko 0 lub 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jozefg1 napisał:

Parametr P15 ma tylko 0 lub 1

no nie? Może dlatego, że P15 tylko aktywuje tę funkcję a parametr ECO (od 0,1 do 0,9) ustawia się normalnie w czasie pracy kotła tak jak temperaturę czy krzywą. Po aktywacji w menu serwisowym i wejściu w tryb pracy przytrzymujesz + i pojawia ci się ECO. Ustawiasz ile se tam chcesz (domyślnie 0,5) patrzysz co sie dzieje. Jak ustawisz za nisko lub odbiór ciepła będzie za mały to bedzie sypać L3.

 

58 minut temu, Alkon napisał:

Dlaczego termet i sprzęgło to złe rozwiązanie?

Nie złe tylko średnie. Po prostu są lepsze do tego piece, które mają czujnik temp sprzęgła i programową funkcję obsługi tegoż tworu a Termet próbuje je obsłużyć jakby go nie było. Ciężko to dobrze wysterować żeby mało gazu jadło i było ciepło. Nie neguje sprzęgła do tego kotła, ale jeżeli ktoś planuje montaż tego pieca ze sprzęgłem to odradzam

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź P14 ile masz ustawione. Przestaw parametr Eco na 0,7, 0,8 a potem 0,9 zobacz jak się bedzie zachowywać piec. Być może musisz wyłączyć ECO lub ustawić minimalny wydatek pompy wyżej (P14)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak długo trwa cykl grzania kotła,od załączenia do przejścia w L3?

Jaką masz moc startową ustawioną,jaki długi komin i ile kolan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, Eco dałem na 0,7, P14 było na 99% więc zostawiłem. 

Dzwoniłem do instaltora na mój rejon i terminy bardzo odległe, ale Pan powiedział że 33st nastawy to bardzo mało, kazał podnieść na 37 i obserwować...

Więc tak, komin długości około 4-5-5m kolana w zasadzie jedno, z kotła wychodzi 90 st i wchodzi poziomo do komina. 

Moc była ustawiona na sterowniku na 32 st bo poniżej wywala L3, pogodówka nie funkcjonuje właśnie z powodu L3. Cykl grzanie to około 4h, nastawa na sterowniku 22,5st kocioł grzeje do osiągnięcia 22,1 wyłącza się jakby już zagrzał i po spadnięciu na 21,9 próbuje odpalić i sypie L3 dopiero za którymś razem może piątym może dziesiątym zaskoczy i zacznie grzać ale znowu do 22,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o temperaturę, tylko moc startową pod patametrem P01 , fabryka ustawia na 40% ale przeważnie jest to za dużo i kocioł zanim zacznie modulować to się przegrzewa i wywala L3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, WojtuNie napisał:

Nie chodziło mi o temperaturę, tylko moc startową pod patametrem P01 , fabryka ustawia na 40% ale przeważnie jest to za dużo i kocioł zanim zacznie modulować to się przegrzewa i wywala L3.

Tak, było 40 zmiejszylem na 30 i czekam na rozwój wydarzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można nawet niżej, 20-25 tylko musisz obserwować czy nie ma problemu z zapłonem (wybuchy) albo utrzymaniem płomienia przy przejściu na modulację.

I taka rada. Ustaw na razie wszystkie zewnętrze sterowniki tak żeby nie wyłączały kotła i pompy za sprzęgłem. Podłogówka ma mieć ciągły przepływ i tylko temperatura wody zasilającej się zmieniać. Dobierz tak krzywą grzewczą żeby w domu utrzymywała się założona temperatura. Tylko do tego potrzeba cierpliwości i czasu. Jedna zmiana krzywej na dobę o wartość 0.2 na plus lub minus i obserwacja jak zachowuje się temperatura w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.