Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modyfikacja Defro Duo 15 kW, co polecacie - zawirowacz, szamot ?


skrzypekps

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie o wypełnieniu rusztu awaryjnego szamotem (wchodzi ok 6 szt.) w celu wypełnienia pustki i lepszej wymiany ciepła w tej przestrzeni ?

Do tego pomyślałem o umieszczeniu zawirowacza w "rurach" na samej górze - ostatnio takie modne w nowszych piecach ?

Mam po prostu wrażenie, iż uzupełnienie wolnej przestrzeni na ruszcie awaryjnym jak i umieszczenie zawirowacza poprawi wydajność pieca, co Wy na to ??

A może macie jakieś inne pomysły i doświadczenia ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cie kolego posiadam co prawda innej konstrukcji kocioł 8 letni defro komfort eko duo 15kw retorta i powiem ci że próbowałem już chyba wszystkiego od zmyślnych zawirowywaczy przez szamot i guzik do dawało. Jedynumsukcesem na zmniejszenie spalonego paliwa była wymiana stera , wyrzucenie deflektora i wstawienie nierdzewnej miski po tym zabiegu w kotle zrobiło się biało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skrzypekps napisał:

Co myślicie o wypełnieniu rusztu awaryjnego szamotem

Musisz przy tym zostawić przestrzenie na przelot spalin. Może to podwyższyć temperaturę w komorze spalania.

Ruszt wodny w połączeniu z deflektorem to generator sadzy. Deflektor w przypadku gdy płomień go obficie obmywa, zaburza prawidłowe dopalenie gazów. A ruszt wodny dodatkowo schładza to co mogłoby się jeszcze dopalić. Efekt jest taki, że marnujemy opał produkując sadzę. Trochę zostanie w kotle a znakomita większość zostanie wyrzucona kominem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rusztu właśnie dlatego (generator sadzy) chcę go wypełnić pośrodku szamotem (w bryle wchodzi 8 pełnych cegiełek) i wokół pomiędzy szamotem a ściankami pieca pozostaje ok 10 cm z każdej strony. Wypełni to wolną przestrzeń, spaliny szybko się nie wychłodzą i się dopalą, i tu pomysł drugi, aby je trochę wyhamować zaburzaczem na wyjściu do komina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm to aż nadto. Powinno wystarczyć po 5. I to nawet z dwóch przeciwległych boków. Prawo lewo albo przód tył. W swoim starym klimoszu 15 kW miałem fabrycznie tylko jeden przelot 5 cm z przodu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 15.10.2021 o 17:53, audilhr napisał:

Witam cie kolego posiadam co prawda innej konstrukcji kocioł 8 letni defro komfort eko duo 15kw retorta i powiem ci że próbowałem już chyba wszystkiego od zmyślnych zawirowywaczy przez szamot i guzik do dawało. Jedynumsukcesem na zmniejszenie spalonego paliwa była wymiana stera , wyrzucenie deflektora i wstawienie nierdzewnej miski po tym zabiegu w kotle zrobiło się biało.

O jakiej misce piszesz ? Co do deflektora fakt teraz mogę go usunąć. Płomień będzie rozbijał się na rusztach i szamocie.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2021 o 16:50, skrzypekps napisał:

Co myślicie o wypełnieniu rusztu awaryjnego szamotem (wchodzi ok 6 szt.) w celu wypełnienia pustki i lepszej wymiany ciepła w tej przestrzeni ?Do tego pomyślałem o umieszczeniu zawirowacza w "rurach" na samej górze - ostatnio takie modne w nowszych piecach ?

Zawirowywacze tak, szamoty  nie.

Cytat

@audilhrJedynum sukcesem na zmniejszenie spalonego paliwa była wymiana stera ,

Sterownik owszem najwięcej może przyoszczędzić, zwłaszcza że ekogroch drogi cena x2. 

 

Miska jak ktoś ma problemy ze spalaniem, ale to bariera dla  promieniowania cieplnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku nie zaoszczędzisz nic, bo nie ma nic na rynku, co byłoby w stanie zwrócić sie z mizernych (o ile w ogóle) oszczędności w stosunku do k1pv4.

Może ze 2-3% oszczędzisz na zawirowywaczach jak w nowych Defro (to są blachy na półkach, możesz podejrzeć w nowych defro).

Deflektor masz już ceramiczny? Jeśli tak, to wg mnie zamiana na psią michę nie ma sensu.

Jeśli masz jakieś problemy z czystością spalania, możesz wymienić koronkę i tacę retorty na współczesne wykonanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.10.2021 o 17:53, audilhr napisał:

Witam cie kolego posiadam co prawda innej konstrukcji kocioł 8 letni defro komfort eko duo 15kw retorta i powiem ci że próbowałem już chyba wszystkiego od zmyślnych zawirowywaczy przez szamot i guzik do dawało. Jedynumsukcesem na zmniejszenie spalonego paliwa była wymiana stera , wyrzucenie deflektora i wstawienie nierdzewnej miski po tym zabiegu w kotle zrobiło się biało.

Ja mam taki sterownik jak na zdjęciu w Komfort Eko Duo. Ty miałeś taki sam ? Na co wymieniłeś?

Potrzebna była jakaś przeróbka instalacji elektrycznej? Czym się różni ten nowy sterownik od starego że jest dużo oszczędniejszy?

 

20220104_174021.jpg

W dniu 7.11.2021 o 22:58, HarryH napisał:

Na sterowniku nie zaoszczędzisz nic, bo nie ma nic na rynku, co byłoby w stanie zwrócić sie z mizernych (o ile w ogóle) oszczędności w stosunku do k1pv4.

Może ze 2-3% oszczędzisz na zawirowywaczach jak w nowych Defro (to są blachy na półkach, możesz podejrzeć w nowych defro).

Deflektor masz już ceramiczny? Jeśli tak, to wg mnie zamiana na psią michę nie ma sensu.

Jeśli masz jakieś problemy z czystością spalania, możesz wymienić koronkę i tacę retorty na współczesne wykonanie. 

 

Zawirowywacze oryginalne w postaci blachy da się w ogóle wyciągnąć do czyszczenia?

Jak mam fabrycznie deflektor z rusztem wodnym. Deflektor raczej nie ceramiczny, wydaje się jak jakiś odlew i jest w nim gwint na haczyk.

Wymieniłem to na deflektor wklęsły w postaci miski i temp spalin na wylocie obniżyła się o jakieś 30 stopni. Prawdopodobnie dzięki temu że dolna część pieca lepiej odbiera ciepło teraz (pompa kotłowa zamontowana).

Możesz napisać lub podesłać jakieś linki lub zdjęcia jaką współczesną koronkę I tacę retorty masz na myśli?

Nie mam idealnie czystego pieca ani też mocno zasmolonego. Jednak po tygodniu palenia z czyszczenia ścianek przegród i rusztu wodnego pieca to cała łopatka się uzbiera.

Zasilanie i powrót ma 2-3 stopnie różnicy cały czas. Temp C.O zadaną na sterowniku 58 i dobija do 60 po wyłączeniu dmuchawy.

Zastanawiam się czasem co by pomogło aby pięć był czyściejszy w środku i zaintrygowały mnie Twoje podpowiedzi chyba że robię jeszcze jakiś błąd o którym nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko. Gdybym miał wyciągnąć te zawirowywacze za każdym razem przy czyszczeniu to dopiero byłby syf w kotłowni jak by ta sadza z nich zaczęła fruwać w powietrzu.

Ciekawe czy tam się zbiera sadza między tym szamotem a ścianką kotła. Czyżby szamot też trzeba wyciągnąć do co tygodniowego czyszczenia?

U mnie retorta wygląda podobnie tylko nie ma tych dziurek u góry a jedynie te otwory podłużne  w koronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma śladu sadzy, a kocioł czyszczę co 2-3 miesiące wyłącznie z pyłu. Szamoty są cały czas bialutkie i czyste, nie ma sensu wogóle ich tykać. Trochę jak widzisz przez te lata się zmieniło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznue dużo się zmieniło. A jaka masz temp spalin na wylocie?

 

To główny wymiennik ciepła To jest ten szamot i komora tam gdzie środkowe drzwiczki? 

Ja dodając szamot do paleniska pewnie nie uzyskam takiego efektu jak u Ciebie.

Ciekawe jak się ma deflektor ceramiczny wypukły do wklęsłej miski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.