Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet ecocondens gold plus 20 1F -zawór 3d ?


sly1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Może zanim opiszę problem podam jakieś szczegóły co do instalacji. 

kocioł ecocondens gold plus 20kW 1F + zasobnik kospel 200l . Ogrzewanie 100% podłogowe parter + piętro bezpośrednio z kotła. 

problem dotyczy trybu grzania CO (podłogówki). Kiedy grzeje zasobnik wszystko jest ok tzn. grzeje do zadanej mu temp. i przełącza się na CO. Jednak kiedy uruchamia się tryb grzania CO bądź przechodzi w oczekiwanie zawór się przełącza (słychać )a pompa przechodzi na obsługę podłogówki. i tu zaczynają się schody. Otóż coś powoduje ,że część wody, która powinna zasilać podłogówkę przechodzi przez zasobnik. Taki stan powoduje wychładzanie się zasobnika oraz podwyższa temperaturę powrotu. Efektem tego jest praca w poczekaniu aż temp powrotu w stosunku do zasilania uzyska różnicę 5stopni co równa się z wychłodzeniem zasobnika. 

Podejrzewałem zawór 3D (i w sumie dalej o nim myślę) ale mój instalator wymienił go. Nie mam innych pomysłów a chłop rozkłada ręce. Myślę też o tym silniczku( siłowniku) ale nie wiem dokładnie jak on pracuje z tym zaworem. 

Gdzie tu może być jeszcze jakaś możliwość przedostawania się wody z obiegu CO do  CWU podczas pracy w trybie CO ?  

Może ktoś już spotkał się z takim samym problemem . Chciałbym zaczerpnąć wiedzy zanim wezwę kolejnego fachmana.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Poszukam chyba identycznego problemu, był wałkowany. Na 99% jest to wina instalacji,za duże opory i działa wewnętrzny zawór upustowy, który właśnie część wody puszcza przez CWU. Nie wiem,czy nie skończyło się to montażem sprzęgła.

Opisz jeszcze instalację OP, długość i średnica rur zasilających rozdzielacze, sposób połączenia,mile widziane zdjęcia.

 
https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/35834-termet-gold-plus-25kw/?do=findComment&comment=567187

Edytowane przez WojtuNie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Dzięki za odpowiedź . 

OP zrobione jest na rurach i rozdzielaczach KanTherm. Kocioł i zasobnik stoją w piwnicy . Na parterze jest rozdzielacz na 8 pętli na piętrze na 10 pętli. Zasilanie i powrót kotła jest w miedzi w pionie (rozdzielacze są jakby w linii pionowej nad kotłem. Do wysokości 1 rozdzielacza zasilanie i powrót CU-28 i tutaj zastosowano trójniki gdzie dalej do rozdzielacza na parterze jak i dalej w pionie do tego na piętrze poprowadzono już rury CU-22. Oczywiście jest tez kilka kolanek CU doprowadzających zasilanie i powrót do rozdzielaczy. Dodaję długości pętli w screenie . 

 

Pisałeś w tamtym poście aby sprawdzić ten zawór upustowy poprzez otwarcie wszystkich rotametrów i zacząć schodzić z pracy pompy ze 100% w dół . Jutro tym się pobawię. 

dodaję jeszcze fotkę kotła 

pozdrawiam 

Przechwytywanie.JPG

kociol.jpg

rozdzielacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ustawione w piecu ogrzewanie tradycyjne czy podłogowe (parametr p08)? Jeżeli masz 1 to przestaw na 0 i zobacz co się stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych testach. 

Rotametry otwarte na maxa = opory na tyle niskie że pompa daje 100% w podłogę. 

zacząłem skręcać rotamtery tak aby ustalić takie same przepływy na każdej z pętli przy pompie 100% i braku upustu do zasobnika. Uzyskałem ok 1,25l . Chciałbym poustawiać zgodnie z projektem przy bezproblemowej pracy kotła. Jeśli nie uzyskam odpowiednich przepływów pozostanie zainstalować sprzęgło. Mam w planach założyć siłowniki . Czy to nie będzie prowadzić do wspomnianego wcześniej problemu? Czeka mnie jeszcze założenie separatora. Instalator przyżydził a ja nie miałem takiej świadomości wtedy .

11 godzin temu, swampshark napisał:

Masz ustawione w piecu ogrzewanie tradycyjne czy podłogowe (parametr p08)? Jeżeli masz 1 to przestaw na 0 i zobacz co się stanie

Mam ustawione grzanie podłogowe czyli 1 . Co da zmiana na 0 ?

 

Edytowane przez sly1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, siłowniki nie są Ci potrzebne;)

Przy sprawniej i dobrze ustawionej podłogówce one nic nie zmienią w komforcie a zaburzają pracę i generują koszty.

Separator, jeżeli to nowa instalacja i tylko OP też nie jest konieczny bo skąd tam osady, jedynie z wody.

Wstrzymaj się chwilę,to zrobię opis jak ja bym widział regulację tego tylko muszę znaleźć chwilę i pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sly1234 napisał:

Mam ustawione grzanie podłogowe czyli 1 . Co da zmiana na 0 ?

Z tego co wiem jest w termecie jeden zawór trójdrożny służący do przełączania grzania na obieg CWU. Gdy jest ustawione ogrzewanie podłogowe to niższą niż 40 stopni temperaturę robi poprzez podmieszanie na zaworze 3D chłodniejszej wody z wodą wychodzącą z wymiennika, która może mieć minimalnie 40 stopni. Może właśnie wtedy przepuszcza część wody przez zasobnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, swampshark napisał:

Gdy jest ustawione ogrzewanie podłogowe to niższą niż 40 stopni temperaturę robi poprzez podmieszanie na zaworze 3D chłodniejszej wody z wodą wychodzącą z wymiennika, która może mieć minimalnie 40 stopni.

Skąd to kolega wziął?

Mam ten kocioł i na pewno tak nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WojtuNie napisał:

Uwierz mi, siłowniki nie są Ci potrzebne;)

Mam już poprowadzone okablowanie i puszki na regulatory (kwestia decyzji)

 

Godzinę temu, WojtuNie napisał:

Wstrzymaj się chwilę, to zrobię opis jak ja bym widział regulację tego tylko muszę znaleźć chwilę i pomyśleć.

Nie ma pośpiechu .

Swoją drogą, jaki ma sens modulacja pompy przy OP, skoro i tak ona chodzi na 100% jak kocioł jest w trybie oczekiwania grzania CO ? Nie lepiej ustawić stałą moc pompy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz opiszę jak ja podszedł bym do regulacji wydatku pompy i przepływów:

-rotametry na max 

-w menu kotła P13 na 5 

-P18 obniżamy do takiego poziomu aby w pętli 15 uzyskać wymagany przepływ na rotametrze rozkręconym na max i on tak powinien pozostać,nim już nie będziemy regulować. Teraz pozostałe rotametry przykręcamy tak,aby uzyskać wymagany przepływ+ 0,5L więcej. Najlepiej chyba zacząć od pętli najkrótszych , najmniejszych przepływów.

W miarę przykręcania poszczególnych pętli obserwować jak wygląda przepływ w pętli 15 bo ona jest tak jakby referencyjna i jeżeli wzrósł to należy znów zmniejszyć wydatek pompy i dalej skręcać pozostałe pętle do uzyskania prawidłowych przepływów. Prawdopodobnie te czynności trzeba będzie powtórzyć parę razy aż uzyskamy założone przepływy.

Chodzi w tym o to, żeby uzyskać wymagane przepływy przy jak najmniejszej mocy pompy.

Myślę, że jest ten opis zrozumiały,w razie czego pytaj.

 

14 minut temu, sly1234 napisał:

Mam już poprowadzone okablowanie i puszki na regulatory (kwestia decyzji)

Też mam i tak sobie dyndają ze ścian już kilkanaście lat;)

 

16 minut temu, sly1234 napisał:

Swoją drogą, jaki ma sens modulacja pompy przy OP, skoro i tak ona chodzi na 100% jak kocioł jest w trybie oczekiwania grzania CO ? Nie lepiej ustawić stałą moc pompy?

Ma sens,bo kocioł podczas pracy moduluje tą wydajnością i utrzymuje deltę pomiędzy zasilaniem a powrotem, a jak jest w trakcie blokady to faktycznie pracuje na max ,ale ten max my mu ograniczymy w P18 do niezbędnego minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WojtuNie napisał:

Skąd to kolega wziął?

Sambor w którymś z tematów tłumaczył, że minimalna temp jaka może wyjść z wymiennika to 40 stopni a wszystko poniżej to piec robi mieszając wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WojtuNie napisał:

A teraz opiszę jak ja podszedł bym do regulacji wydatku pompy i przepływów:

-rotametry na max 

-w menu kotła P13 na 5 

-P18 obniżamy do takiego poziomu aby w pętli 15 uzyskać wymagany przepływ na rotametrze rozkręconym na max i on tak powinien pozostać,nim już nie będziemy regulować. Teraz pozostałe rotametry przykręcamy tak,aby uzyskać wymagany przepływ+ 0,5L więcej. Najlepiej chyba zacząć od pętli najkrótszych , najmniejszych przepływów.

W miarę przykręcania poszczególnych pętli obserwować jak wygląda przepływ w pętli 15 bo ona jest tak jakby referencyjna i jeżeli wzrósł to należy znów zmniejszyć wydatek pompy i dalej skręcać pozostałe pętle do uzyskania prawidłowych przepływów. Prawdopodobnie te czynności trzeba będzie powtórzyć parę razy aż uzyskamy założone przepływy.

Chodzi w tym o to, żeby uzyskać wymagane przepływy przy jak najmniejszej mocy pompy.

Myślę, że jest ten opis zrozumiały,w razie czego pytaj.

Będę działać w najbliższym czasie (dziś jutro) Obawiam się tylko, że pewnie skończy się to na sprzęgle. Zobaczymy. Pokombinuję i dam znać . Będzie biegania piwnica-piętro haha. Swoją drogą producenci pomp obiegowych zalecają stosować stałe przepływy przy OP 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, swampshark napisał:

Sambor w którymś z tematów tłumaczył, że minimalna temp jaka może wyjść z wymiennika to 40 stopni a wszystko poniżej to piec robi mieszając wodę

Nie kojarzę takiego posta,ale raczej nie dotyczyło to Termeta,a najpewniej innego kotła który daje min 40* z siebie a temperaturę na podłogę trzeba obniżyć poprzez mieszanie w dodatkowej grupie pompowo-mieszającej. Termet ma dwa zakresy temperatury wyjściowej i taką daje z siebie bez mieszania, wiem bo mam dodatkowy termometr na wyjściu z wymiennika.

Może kol.Sambor kiedyś tu zajrzy to rozjaśni sprawę.

38 minut temu, sly1234 napisał:

Będę działać w najbliższym czasie (dziś jutro) Obawiam się tylko, że pewnie skończy się to na sprzęgle. Zobaczymy. Pokombinuję i dam znać . Będzie biegania piwnica-piętro haha.

Na spokojnie, pośpiech nie wskazany a bardziej cierpliwość;) Instalacja wygląda raczej dobrze i powinno to działać na pompie z kotła, tylko trzeba wyregulować.

 

41 minut temu, sly1234 napisał:

Swoją drogą producenci pomp obiegowych zalecają stosować stałe przepływy przy OP

Niby tak, ale kotłowi będzie łatwiej modulować gdy będzie miał do dyspozycji jeszcze wydajność pompy,a i będzie przy tym pilnował różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, WojtuNie napisał:

A teraz opiszę jak ja podszedł bym do regulacji wydatku pompy i przepływów:

-rotametry na max 

-w menu kotła P13 na 5 

-P18 obniżamy do takiego poziomu aby w pętli 15 uzyskać wymagany przepływ na rotametrze rozkręconym na max i on tak powinien pozostać,nim już nie będziemy regulować.

No i klopsik . 

Przy maksymalnym otwarciu wszystkich rotametrów  i odpaleniu pompy na 100% pętla 15 pokazuje zaledwie 1l 

Sprawdzę jeszcze czy pętlę są zapowietrzone, ale kurcze odpowietrzalem już je. Hmmm

 

Edytowane przez sly1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przykręcaj te które mają za duży przepływ i powinno rosnąć w tej pętli 15.

Być może zbyt optymistyczne opisałem tą procedurę, ale mniej więcej wiesz o co chodzi i próbuj regulować z takim zastrzeżeniem, że 15 jest otwarta na full. Pewnie będzie trochę zabawy z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze filtr przed kotłem na powrocie bo jak jest zamieczyszczony to może być przyczyna mniejszych przepływów,to nic ze nowa instalacja ale jak nie została przepłukana przed pierwszym uruchomieniem to mogły na filtrze osadzić się jakieś paprochy np resztki pakul

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grundfos napisał:

Rura CU 22 dla 10 pętli jest za mała

Też tak sądzę . Na wiosnę przerobie na 28. Majstry zawsze mądrzejsze jakby za materiał płacili.  (tylko jak ma to się do kotła i jego przyłączy 3/4")

Czy przy zastosowaniu tych samych średnic przyłączy do rozdzielaczy góra/dół ustawie przepływy rotametrami ? i 

 

W dniu 24.09.2021 o 13:39, WojtuNie napisał:

Niby tak, ale kotłowi będzie łatwiej modulować gdy będzie miał do dyspozycji jeszcze wydajność pompy,a i będzie przy tym pilnował różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem podłogówki.

Jak to jest z tą modulacją? jak mam doły wybrane na 50% to kocioł zawsze tak zejdzie i będzie szedł na niej 

 

 

Ahhhh . Powiem wam , że z tymi instalatorami to dramat jakiś . chyba już wszystko poprawiłem co można było. Biję się w pierś , że rezygnacja ze sprzęgła to mój pomysł bo wiem że sporo użytkowników termeta nie montuje go. Założyłem, że zawsze można dodać, ale reszta generalnie przerabiana była osobiście. Dobrze, że mam taką możliwość jeszcze.

Edytowane przez sly1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sly1234 napisał:

(tylko jak ma to się do kotła i jego przyłączy 3/4")

Kotłowi tyle wystarczy;) , teraz najważniejszy jest koszt produkcji i zysk, o resztę musi zadbać użytkownik żeby jeszcze bardziej nie ograniczać przepływu.

 

4 godziny temu, sly1234 napisał:

Czy przy zastosowaniu tych samych średnic przyłączy do rozdzielaczy góra/dół ustawie przepływy rotametrami ?

Tak,od tego one są, mają ograniczać przepływ do wymaganego poziomu,tylko trzeba mieć z czego ograniczać.

4 godziny temu, sly1234 napisał:

Jak to jest z tą modulacją? jak mam doły wybrane na 50% to kocioł zawsze tak zejdzie i będzie szedł na niej 

Nie zawsze,ale jak warunki mu na to pozwolą to zejdzie. Czyli jak będzie w stanie na mocy minimalnej utrzymać żądaną temperaturę i deltę pomiędzy zasilaniem i powrotem to będzie schodził z obrotami pompy. Ja ustawiłem ma min na 30%.

Ogólnie Termet ma bardzo wydajną pompę i ogarnia takie instalacje. 

A jakie efekty przyniosła moja propozycja regulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WojtuNie napisał:

A jakie efekty przyniosła moja propozycja regulacji?

Coś tam kręciłem, ale efekt taki sobie. W niedzielę pobawię się jeszcze. Generalnie mam 2 problemy. 

1. Poza pętla 15 są jeszcze 2 o podobnym przepływie i to na tym samym rozdzielaczu co jest raczej nieosiągalne. 

2.  Kiedy staram się uzyskać odpowiedni przewlym na pętli 15 muszę przykręcać inne , a kiedy poskręcam ich zbyt wiele to zawór upustowy wywala.  

 

Jutro coś pokminię i dam znać z efektów.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak myślę,a gdyby zacząć od drugiej strony. Ustaw max pompy np na 70% i wtedy próbuj ustawić przepływy rozpoczynając od pętli o najmniejszym przepływie i wtedy zobaczysz ile idzie uzyskać na tych najdłuższych i czy zawór trzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, WojtuNie napisał:

Jeszcze tak myślę, a gdyby zacząć od drugiej strony. Ustaw max pompy np na 70% i wtedy próbuj ustawić przepływy rozpoczynając od pętli o najmniejszym przepływie i wtedy zobaczysz ile idzie uzyskać na tych najdłuższych i czy zawór trzyma

Najpierw sprawdzę ile mogę przesłać na pętle 15 ,16 i 11. Zamknę cały rozdzielacz na dole i wszystkie rotametry u góry z wyjątkiem pętli 15 jak tam dobije do 2l to odkręcę 16 i 11 . 

Później sprawdzę to co Piszesz powyżej a na końcu ustawię maksymalnie pod projekt z uwzględnieniem ten zawór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witam

 

W dniu 25.09.2021 o 12:40, Grundfos napisał:

Sprawdź jeszcze filtr przed kotłem na powrocie bo jak jest zamieczyszczony to może być przyczyna mniejszych przepływów,to nic ze nowa instalacja ale jak nie została przepłukana przed pierwszym uruchomieniem to mogły na filtrze osadzić się jakieś paprochy np resztki pakul

sprawdzone-czyste

9 godzin temu, WojtuNie napisał:

Jeszcze tak myślę,a gdyby zacząć od drugiej strony. Ustaw max pompy np na 70% i wtedy próbuj ustawić przepływy rozpoczynając od pętli o najmniejszym przepływie i wtedy zobaczysz ile idzie uzyskać na tych najdłuższych i czy zawór trzyma

Wstępnie mogę powiedzieć, że nie będę wstanie ustawić wszędzie przepływów zgodnie z projektem. Zbyt duży opór bądź za słaba pompa ( u mnie potrzeba ok 1.6m3/h przy podnoszeniu 2,5m )

Kiedy zakręciłem cały parter to u góry spokojnie uzyskałem przepływy na wszystkich pętlach (tam gdzie potrzeba było 2l to mogłem tyle ustawić). Kiedy jednak dołączyłem parter to już tak różowo nie było. Aktualnie brakuje mi tak 20-30% większego przepływu. 

1.mogę powiększyć średnice rur do 26/28mm CU tylko ile to da i jest sporo przerabiania. 

2. dodać sprzęgło i 2 pompy 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to pompa z kotła spokojnie powinna dać taki przepływ, chyba że źle interpretuję wykres, albo dotyczy on tylko samej pompy a kocioł jako całość ma dużo mniejszą wydajność.

Może odezwie się jeszcze jakiś kolega który ma większą wiedzę i doświadczenie z Termetem , ale ja osobiście zaryzykował bym zmianę rur do rozdzielaczy. A jeszcze wcześniej zrobił śledztwo co może ograniczać jeszcze przepływ w obecnej instalacji, np filtry, śrubunki, zawory-i na podstawie zdjęcia to pierwsza co wziąłbym pod lupę, fajne z bajerami tylko jaki mają przelot i dodatkowo kątowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 23.09.2021 o 12:35, sly1234 napisał:

Witam serdecznie

Może zanim opiszę problem podam jakieś szczegóły co do instalacji. 

kocioł ecocondens gold plus 20kW 1F + zasobnik kospel 200l . Ogrzewanie 100% podłogowe parter + piętro bezpośrednio z kotła. 

problem dotyczy trybu grzania CO (podłogówki). Kiedy grzeje zasobnik wszystko jest ok tzn. grzeje do zadanej mu temp. i przełącza się na CO. Jednak kiedy uruchamia się tryb grzania CO bądź przechodzi w oczekiwanie zawór się przełącza (słychać )a pompa przechodzi na obsługę podłogówki. i tu zaczynają się schody. Otóż coś powoduje ,że część wody, która powinna zasilać podłogówkę przechodzi przez zasobnik. Taki stan powoduje wychładzanie się zasobnika oraz podwyższa temperaturę powrotu. Efektem tego jest praca w poczekaniu aż temp powrotu w stosunku do zasilania uzyska różnicę 5stopni co równa się z wychłodzeniem zasobnika. 

Podejrzewałem zawór 3D (i w sumie dalej o nim myślę) ale mój instalator wymienił go. Nie mam innych pomysłów a chłop rozkłada ręce. Myślę też o tym silniczku( siłowniku) ale nie wiem dokładnie jak on pracuje z tym zaworem. 

Gdzie tu może być jeszcze jakaś możliwość przedostawania się wody z obiegu CO do  CWU podczas pracy w trybie CO ?  

Może ktoś już spotkał się z takim samym problemem . Chciałbym zaczerpnąć wiedzy zanim wezwę kolejnego fachmana.

Pozdrawiam 

Tak ja opisywalem ten problem.mam go caly czas.zadne opory to sciema kociol termet to szajs.mam zakrecone zawory zasobnika i grzalka.wymienilem instalacje teraz mam do jednego rozdzielacza rure pex25 a do drugiego 28 cu.rura 28 cu pod sam kociol i gdzie maja byc te opory?chyba w tylku prezesa termeta.kucie nowa nitka cu 28 i robota 1500.musisz wstawic sprzeglo bo pompa termetu nie daje rady.mi odradzili sprzeglo a za 1500 mial bym sprzeglo i zero kucia.w przyszlym roku sprzeglo bo teraz juz za pozno.

W dniu 24.09.2021 o 13:03, sly1234 napisał:

Będę działać w najbliższym czasie (dziś jutro) Obawiam się tylko, że pewnie skończy się to na sprzęgle. Zobaczymy. Pokombinuję i dam znać . Będzie biegania piwnica-piętro haha. Swoją drogą producenci pomp obiegowych zalecają stosować stałe przepływy przy OP 

pozdrawiam 

Nie daj wmowic sobie oporow.opanowalem to jako tako .fakt pompa chodzi na maksa ale przeplywy mam w granicach 1.5.wiecej nie wydole.tylko ile pompa pochodzi na 99 procent niewiem.sprzeglo rozwiaze problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.