Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Logamax plus GB072 14 - czy jest możliwa jego praca bez sterownika RC310?


GrzegorzK71

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, dom 120mkw, nowowybudowany, ocieplony, ogrzewanie tylko podłogowe, parter z poddaszem użytkowym. Kocioł Buderus Logamax Plus GB 072 14 V2, sterownik RC310 z wyprowadzonym termometrem zewnętrznym na północnej elewacji domu. Na parterze strefa dzienna - salon, kuchnia, wc i wiatrołap. Na poddaszu 3 sypialnie, łazienka i pralnia. RC310 zamontowany w salonie, termoregulatory Salus zamontowane we wszystkich 4 pomieszczeniach na poddaszu i 3 pomieszczeniach na parterze. W łazience i pralni chcę mieć 24stC, a w salonie 22 stC. Aby to uzyskać muszę na sterowniku w salonie ustawić 25 stC, łazienka i pralnia osiągają tą temperaturę, salonu pilnuje Salus i pięknie odcina listwę. Problem jest w tym, że kocioł słucha sterownika RC310 w salonie, ten chce uzyskać zadane 25 stC, a nie może, bo Salus odcina listwę... i grzeje cały czas (mam płomyk na wyświetlaczu sterownika). Moje pytanie brzmi, jak obejść "słuchanie się" kotła względem sterownika? Da się zrobić tak, aby kocioł trzymał stałą temperaturę na CO np. 35 stC, po której osiągnięciu wyłączyłby się, a dostarczaniem ciepła do pomieszczeń sterowały tyko Salusy? Czy kocioł Buderus Logamax Plus GB 072 14 V2 może pracować bez sterownika RC310, mogę go na stałe odpiąć? Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw temperaturę 21stC na sterowniku i wpływ pomieszczenia na 0. Wtedy piec będzie grzał wyłącznie wg krzywej grzania (czyli temperatury zewnętrznej).

Piec wyłączy się, jak nie będzie odbioru ciepła.

Ps. Moim zdaniem można odpiąć sterownik, wtedy piec działa tylko wg tych ustawień, które na nim jesteś wstanie ustawić.

Ps2. Stała temperatura pieca nie jest dobrym pomysłem, bo jak przyjdą mrozy, to będziesz miał zimno. Dlatego wymyślono krzywa grzania....


Wysłane przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że się odezwałeś, dziękuję.

Czyli sterowniki RCxxx nie są obowiązkowym wyposażeniem kotłów Buderus? Jest to tylko dodatkowy, komfortowy moduł z wbudowanymi algorytmami logiką?

Jeśli odepnę RC i pozwolę Salusom sterować ciepłem w pomieszczeniach, to nie zniszczę kotła? 

Sprawdź proszę, czy dobrze Cię zrozumiałem, mam 2 możliwości:

  • 1. Nie odpinam RC tylko ustawiam na nim w salonie 21stC i wpływ pomieszczenia na 0 - wtedy kocioł nie słucha się RC, tylko termometru na zewnątrz. Na Salusie w salonie również ustawiam 21stC, aby pilnował i odcinając ogrzewanie nie przegrzał salonu. Natomiast w łazience na poddaszu ustawiam na kolejnym Salusie 24stC i faktycznie uzyskam tam 24stC, pomimo tego, że na RC w salonie ustawiłem tylko 21stC? Czy Salusy wtedy są podpięte tylko po to by pilnować aby w pomieszczeniach nie było wyższej temperatury, niż na nich ustawiłem? Jeśli wszystkie pomieszczenia się nagrzeją i wszystkie pętle się pozamykają, to kocioł wyłączy grzanie?
  • 2. Odpinam RC od kotła, na kotle ustawiam 30stC (mniej się nie da, sprawdzałem). Na Salusach ustawiam zadane temperatury i one sterują przepływami ogrzewając lub nie poszczególne pomieszczenia. Jeśli wszystkie pomieszczenia się nagrzeją i wszystkie pętle się pozamykają, to kocioł wyłączy grzanie?

Wiem, że zadaję mnóstwo pytań, ale chciałbym to dobrze zrozumieć 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pomożecie z odpowiedziami na moje pytania? Z góry dziękuję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, jak się dostatecznie oziębi to zacznę ogrzewać dom tak, jak napisałem w punkcie 1. Jeśli nie uda się osiągnąć 24stC w łazience mając w salonie 21stC i ustawiony wpływ pomieszczenia na "0", przejdę do punktu numer 2. Dam Wam znać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.