Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja dla Kotłospaw Slimko 12kW - czy to będzie działać?


qmt

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku latach "przyjemności" palenia węglem, wreszcie wymieniamy starego okopconego Zębca którego kupiliśmy razem z domem, na nowego (pachnącego?!) Kotłospawa Slimko 12kw. Instalacje budowałem z ojcem kilka lat temu już po zakupie domu ale jeszcze po staremu - otwarta, na (grubych) stalowych rurach (2" - 5/4" - 3/4") i działa grawitacyjnie. W przyszłości zamierzam zmienić ją nieco (podłogówka) ale na ten i pewnie przyszły sezon jedynie podpiąć nowy kocioł zamiast starego, przy okazji zamykając instalacje. (układ, obecny i planowany na dołączonych rysunkach)

Ponieważ instalatorem nie jestem, a instalację muszę uruchomić zanim zamarzniemy po zdjęciu starego pieca proszę o sprawdzenie czy to będzie działać i ewentualne sugestie zmian.

Rozrysowałem wszystko dosyć szczegółowo ponieważ kupuje części wysyłko, i nie chcę czekać 3 dni jak zabraknie 1 nypla czy zaworu.

Poprzednią wersje konsultowałem już z Panem Jakubem z serwisu Kotłospawa, jednak nie chcę wyczerpać jego cierpliwości jeszcze przed rozpaleniem w kotle 😄 (z drugiej strony liczę, że po uruchomieniu serwis nie będzie potrzebny).


 

Mam też "kilka" pytań:

1. Czy do zaworu temperaturowego (w moim przypadku ESBE VTC 422) muszą być śrubunki z zaworami zwrotnymi? (fabryczne chyba mają ale mi łatwiej/taniej było by podłączyć zasilanie do zaworu rurą karbowaną która już ma półśrubunki).

 

2. Grupa bezpieczeństwa na powrocie czy zasilniu? Na schematach jest róznie. Umiejscowiłem grupę na zasilaniu, żeby przy okazji odpowietrznik mógł odpowietrzyć układ zasilania CWU. Jednak w opisie naczynia reflex jest:

"Dop. temp. pracy naczynia: 120 °C

Dop. temp. pracy membrany: 70 °C"

Czy jak na piecu będzie 75°C to w naczyniu (które jest u góry) nie będzie podobnie?

 

3. W niektórych "śrubunko-zaworo-termometrach" pomp CO są dodatkowo zawory zwrotne (najczęściej w gotowych grupach). Czy dobrze rozumiem, że jest to alternatywa zaworu zwrotnego na powrocie?


4. Sprzęgło które wybrałem jest według opisu ocynkowane. Myślałem, że to jakiś chiński wymysł, ale widzę że taki sam opis jest w sprzęgłach Afriso? Czy to ok? z tego co pamiętam jak budowałem poprzednią instalację ocynk do instalacji był "be"?

4a. Sprzęgło występuje w wersji z siatką separacyjną i bez. Rozumiem że siatka pomaga wytrącać zanieczyszczenia i ale po co jest wersja bez siatki?

4b. Czy ma znaczenie do których wejść sprzęgła podłączony jest kocioł (1/4 czy 1/2)?

5. Gdzie podpina się czujniki termometrów. W gotowych zestawach widzę że często jest specjalny otwór w zaworze na czujnik, budując samemu ciężko mi znaleźć podobny element.


6. jakie zalecane ciśnienie przy zamkniętej instalacji? Na naczyniu przeponowym fabrycznie 1,5bar. Jakie to ma znaczenie? wolał bym jak najniższe bo część grzejników panelowych ma już swoje lata 😄


7. Sterowanie temperaturą salon / pokój dzieci / łazienka.

Pokój dzieci (grzejnik nr 1) - jest zawór termostatyczny HERZ-TS-E 3/4" (wersja o zwiększonym przepływie bo pracował też grawitacyjnie) i głowica elektroniczna z tygodniowym programatorem.

W kuchni (grzejnik nr 5) chcę dodać drugi zawór termostatyczny z pokrętłem ustawiony stale na okolicę 3.

Na pozostałych grzejnikach są zwykłe zawory z motylkiem.

W salonie (grzejniki 2 i 3) ma być panel pokojowy ecoSTER z funkcją termostatu.

Czy to wystarczy żeby panować nad temperaturą w domu?


 

Prawdopodobnie miałbym jeszcze inne pytania ale nie chcę ryzykować banem za pierwszy post 😄

Pozdrawiam

Tomek

 

EDIT: Główny schemat instalacji jest naprawdę duży. Po wklejeniu na forum pomniejszony jest zupełnie nieczytelny - wklejam link do dropboxa https://www.dropbox.com/s/u9ph3m1fa2gdw22/kotlownia_007a.jpg (można zarówno ściągnąć jak i powiększać w przeglądarce )

 

kotlownia_007a.jpg

instalacja_dom1a.jpg

instalacja_dom2a.jpg

Edytowane przez qmt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. tylko to zawór temp. zabezpieczający kocioł, akurat na tym obiegu (kocioł-sprzęgło) nie mam zaworu zwrotnego. Co w tym przypadku?

 

 https://www.dropbox.com/s/u9ph3m1fa2gdw22/kotlownia_007a.jpg (schemat - duża rozdzielczość)

Edytowane przez qmt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qmt

w tym wątku jest sporo uwag na temat prawidłowego montażu ZZ w obiegu kotłowym

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, przeczytałem, wydaje mi się że nie trzeba zaworu zwrotnego wersji ze sprzęgłem

postanowiłem zmienić zawór ESBE VTC 422  1" 50-70°C  na ESBE ESBE VTC511 bo ma gwinty wewnętrzne i łatwiej będzie mi zamontować, opada też problem ZZ w śrubunkach bo nie potrzeba śrubunków 😛 

pytanie, jaka wkładka do pelleciaka - 50°C (minimalna zalecana w DTR Kotłospaw), 55°C czy 60°C?

Edytowane przez qmt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, qmt napisał:

wydaje mi się że nie trzeba zaworu zwrotnego wersji ze sprzęgłem

ja bym przeczytał raz jeszcze te kilka postów 😉 ZZ jest za pompą na powrocie. 

Śledzę temat, ponieważ jestem w trakcie kompletowania podobnego zestawu.

 

PS. Szacun za schemat. Ile godzin malowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już się trochę zgubiłem 😄 znalazłem też sporo tańszy zawór HERZ teplomix ale występuje w 2 wersjach które różnią się bypassem, do jednego jest zalecany zawór do drugiego nie.. wiec zostałem przy ESBE żeby uprościć.. ja to chcę po prostu zbudować.

poskładam, jak nie będzie działać to dodam ZZ 😄 

 

rysowałem w YED Graph Editor, to świetny (i darmowy!) program do diagramów. Najdłużej trwa znajdowanie, wycinanie i pomniejszanie zdjęć elementów. 4-5 długich wieczorów i gotowe, robiłem nim też elektrykę w domu i ten schemat CO to mały pikuś:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem uproszczoną wersje układu, bo z natłoku odpowiedzi wnioskuje, że poprzednia była nieczytelna. Mam parę pytań ale poczekam najpierw na Wasze uwagi.

kotlownia_011_uproszcz.thumb.png.2d467ade26ab31635223afd31797df21.png

 

https://www.dropbox.com/s/m6cqmhmm4qm1wa0/kotlownia_011_uproszcz.png (większa wersja)

Edytowane przez qmt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.