Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja/ wymiana pieca lub rozdzielenie co/cwu


Cebularz

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów jako że to moj pierwszy post.

Zacznę jak 10tki innych tematów tu na forum.

Jestem zielony w temacie kotłów i ogrzewania jako, że ostatnie 20 lat spędziłem w bloku. 

Aktualnie kupiliśmy pol domu (2 piętra z 4) i przy okazji remontu mamy plan zmodernizować ogrzewanie. 

Powierzchnia 88m+67m pod wynajem . Mieszkamy w 3 osoby i 2 osobom chcemy wynajmować jedno piętro. 

Dom dobrze ocieplony.

Kaloryfery nowe. 

Jedno piętro będzie dodatkowo docieplane w zimie multisplitem.

Aktualnie mamy takie rozwiazanie jak na załączonych zdjęciach czyli wiekowy piec dwufuncyjny z zasobnikiem. 

Cel- obniżenie rachunków oraz  niewielkie koszty modernizacji (max 9k a najlepiej mniej). Estetyka i nowe trendy jak odzysk ciepła ze spalin itd. są nawet nie długo ale czwartoplanowe.

Z innych wątków wyczytałem że najlepszym rozwiązaniem bylo by rozdzielenie co i cwu ale nie mam pojęcia z jakimi kosztami i nakładem pracy to się wiąże- czy ktoś może powiedzieć czy w dostępnym budżecie dało by się to ogarnąć z czym to się wiąże?

Jeżeli nie- pozostaje kupno nowego kotła i zapewne zasobnika ( bo pewnie ten mój tez trzeba by wymienić)

Pierwszy expert który był u mnie nie zrozumiał że nie mogę poświęcić 15k na modernizację i zapłacić za piec buderusa  9k bo mnie po prostu ba to nie stać.

Czy jesteście w stanie podpowiedzieć za jakim sprzętem mam się rozglądać i jakie rozwiązanie zastosować?

Z góry dziękuję za każdą pomoc. 

 

 

20210806_174419.jpg

20210806_174633.jpg

20210806_174627.jpg

20210806_174343.jpg

20210806_174348.jpg

20210806_174357.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Widzisz właśnie o takie opinie mi chodziło. Z innych tematów wywnioskowałem ze 24-25kW to właśnie bedzie za duża moc i dlatego szukałem w okolicach 19-20kW. Widocznie bylem w błędzie.

A z tym wkładem do komina- możesz mi wyjaśnić dlaczego taki wklad byl by mi teraz potrzebny a przy obecnym piecu nie jest? Od czego to zależy?

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle gazowym do grzania wody potrzebna jest moc jak największa, a do grzania samego domu potrzeba mocy od jak najmniejszej - ten kocioł co ci poleciłem ma niską moc minimalną ok 3kW co pozwoli na grzanie prawie ciągłe na niskiej mocy takiego domu.

Jak będziesz wybierał kocioł dla siebie to patrz na te dwa parametry - moc minimalna jak najniższa i moc max jak najwyższa.

Obecne kotły wymagają komina dwuściennego - to układ rura w rurze zewnętrzną rurą jest pobierane powietrze do spalania a wewnętrzną odprowadzane są spaliny.

Spaliny są mokre, więc komin z cegły diabli by wzieli po 1 sezonie.

Wkład kominowy dobiera się do kotła - zawsze jest to podane w instrukcji - jaka średnica wkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sambor napisał:

W kotle gazowym do grzania wody potrzebna jest moc jak największa, a do grzania samego domu potrzeba mocy od jak najmniejszej - ten kocioł co ci poleciłem ma niską moc minimalną ok 3kW co pozwoli na grzanie prawie ciągłe na niskiej mocy takiego domu.

Jak będziesz wybierał kocioł dla siebie to patrz na te dwa parametry - moc minimalna jak najniższa i moc max jak najwyższa.

Obecne kotły wymagają komina dwuściennego - to układ rura w rurze zewnętrzną rurą jest pobierane powietrze do spalania a wewnętrzną odprowadzane są spaliny.

Spaliny są mokre, więc komin z cegły diabli by wzieli po 1 sezonie.

Wkład kominowy dobiera się do kotła - zawsze jest to podane w instrukcji - jaka średnica wkładu.

Dziękuję za odpowiedź. 

Co prawda dalej nie wiem dlaczego 25 nie 20 kW nie wystarczy ale wierzę na słowo 🙂 w innych wątkach wyczytałem że 25kW na moj metraż to może być za dużo stąd celowałem w 20.

Co do komina- jak to ma się do sytuacji gdy komina dziele z sąsiadem/ współwłaścicielem? 

A właśnie! 

O tym też nie wspomialem w pierwszym poście.

To jest wspoldom.

Ja jestem posiadaczem sutereny/przyziemia i 1pietra a drugi właściciel parteru i poddasza.

No tak  to przecież może być istotne 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że grzejesz wodę przepływowo, więc moc kotła do takiego grzania powinna być jak największa

Inaczej nici z wodą po za małą umywalką.

Z kominem może być problem , gdyż to jest część wspólna dla obu właścicieli budynku.

Nie wiem jak duży jest ten przewód kominowy i jak sąsiad z niego korzysta.

Można by w ten komin wstawić tylko rurę dymową - to raptem rurka o średnicy 6-7cm, ale to trzeba wiedzieć co sąsiad ma podłączone do tego komina i taką decyzję musi przyklepać kominiarz.

Przy kilku poziomach, może być kilka przewodów dymowych - to też trzeba wyjaśnić.

Do tej pory sam korzystałeś z tego komina czy sąsiad też był do niego podłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o zasobniku. Wydaje mi się że to nie znaczy ze grzeje wode przepływowo. Nie mam racji?

Sąsiad tez ma takie same rozwiązanie czyli piec 2F z zasobnikiem. Ja tam jeszcze nie mieszkam ale poprzedni właściciele wspólnie korzystali z sąsiadem z komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma znaczenie co jest teraz skoro zasobnik tez mam wymienić:) ?

Aktualnie 115l - tak jak na zdjeciach

W planie jest 120-150l

Nie wyjasniles mi dlaczego uważasz że wodę podgrzewam przepływowo skoro mam i mam mieć zasobnik. 

Proszę rozwiń mysl bo bedzie mnie to gryzlo - chcial bym się czegoś nauczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Cebularz napisał:

czy np Termet EcoCondens20 Gold Plus WKD4591000000 był by dobrym wyborem ?

W poście o nowym kotle podałeś kocioł 2F, więc się zasugerowałem że stary jest 2F i nowy też taki będzie.

Ale ponoć masz mieć część  mieszkania na wynajem to trzeba wynajmującemu zapewnić dostatek CW.

Jak zasobnik to raczej też większa moc kotła ze względu na potencjalne zapotrzebowanie na CW.

W termecie 20kW czy 25 to prawie żadna różnica w  mocy minimalnej, więc warto brać ten większy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.