Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła


Drawski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Jestem nowym użytkownikiem forum. Przymierzam się do zakupu kotła na pellet. Wytypowałem trzy jednostki:

RTB Feniks 11kW

Windhager BioWin Lite + 10kW

NBE Blackstar + 10kW

Do ogrzania około 130 m2. Całość podłogówka. Niezbędną moc grzewcza dla CO i CWU według strony ”ciepło właściwe” to 5,7 kW. Wiem, że ta wartość jest tylko orientacyjna. Który z tych trzech kotłów byłby najlepszym wyborem? Czy jest sens instalować bufor przy tych kotłach biorąc pod uwagę ich szeroki zakres modulacji?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie z wymienionych to dobre kotły. Ze swojej strony mogę dodać jeszcze Lagunę Edilkamina którą sam używam. Moim zdaniem bufor do kotła na pellet to zbędny wydatek szczególnie jak kocioł ma wysoką sprawność na niskiej mocy a kotły które wymieniłeś takie właśnie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 i 18 to fizycznie ten sam kocioł tylko z innym softem. Zmieniasz oprogramowanie i z 18 masz 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy w lagunie są obowiązkowe przeglądy rocznie i jeśli tak to jaki jest koszt? Pozdrawiam.

Ja brałem pod uwagę blackstar bo ma duży zasobnik, ale podobno lubi lepszy pellet, a niby laguna radzi sobie z gorszym pelletem a ja chcę tanio 😉 No i właśnie nie wiem czy Edilkamin też ma obowiązkowe przeglądy jak blackstar.

Edytowane przez dos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymagane są przeglądy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Moim zdaniem bufor do kotła na pellet to zbędny wydatek szczególnie jak kocioł ma wysoką sprawność na niskiej mocy...


A co gdy nawet minimalna moc jest za wysoka? Ja na przykład według strony ciepło właściwe potrzebuję średnio 3.3kw a taka Laguna startuje od 4.6kw co wtedy?
https://cieplo.app/wynik/hn33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna po zmianie softu z 18 na 12 startuje od 3,2kW.

Edytowane przez radik81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gird napisał:


 

 


A co gdy nawet minimalna moc jest za wysoka? Ja na przykład według strony ciepło właściwe potrzebuję średnio 3.3kw

 

Miałem podobnie, ale żeby to ogarnąć i wykorzystać nadmiar mocy kotła, to potrzebowałem na to trochę czasu. Da sie, ale to duzo zależy od wielu czynników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gird napisał:


 

 


A co gdy nawet minimalna moc jest za wysoka? Ja na przykład według strony ciepło właściwe potrzebuję średnio 3.3kw a taka Laguna startuje od 4.6kw co wtedy?
https://cieplo.app/wynik/hn33

 

A no nic - kocioł ci ogrzewa chałupę do zadanej i się wygasza. I jeśli spadnie temperatura o określoną zadaną wartość to się rozpali na nowo i dogrzeje znowu do zadanej i się wygasi. To nic strasznego nie jest tak działają urządzenia. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktuj się z @Puławiak działa w całej PL. Polecam super fachowiec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, szukałem w taki sposób i myślałem, że jest jakaś strona gdzie znajdę sieć dystrybutorów. Z gogla można wejść nawet na polską odsłonę edilkamina, ale to już jest nieaktualne bo listy dystrybutorów na polskę nie ma a z tego co wyczytałem to była. Ciekawe dlaczego 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dos napisał:

Dziękuję, szukałem w taki sposób i myślałem, że jest jakaś strona gdzie znajdę sieć dystrybutorów. Z gogla można wejść nawet na polską odsłonę edilkamina, ale to już jest nieaktualne bo listy dystrybutorów na polskę nie ma a z tego co wyczytałem to była. Ciekawe dlaczego 🙂

Polecam skorzystać z usług:

https://www.seba-tech.pl/

Jestem świeżo po montażu Laguny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.