Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przed wymianą piec, ocena schematu instalacji


Psubrat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

kupiłem poniemiecki dom, w którym poprzedni właściciele zrobili instalację CO i obieg ciepłej wody. 5 lat temu zainstalowali piec SAS Slim 29kW na pellet. W związku z programem Czyste Powietrze będziemy musieli wymienić ten piec na (chyba) niewiele lepszy. Przy okazji zmniejszając jego moc, bo w sporymi nakładami na ocieplanie domu potrzebna też będzie mniejsza moc. Może 20-24 kW. Dom ma ok. 300 m2, ale ogrzewane zimą jest właściwie 200 m2. Przy okazji wymiany pieca chcę się upewnić, że istniejąca instalacja jest zrobiona sensownie, czy nie trzeba czegoś przerobić. Nie znam się na tym zupełnie, amatorsko zrobiłem tylko schemat swojej instalacji. Prośba o pomoc w ocenie tej instalacji ?

Schemat instalacji.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czemu służy zawór trójdrożny, czy on właśnie nie miał służyć temu celowi? Czy jest zamontowany w złym miejscu? Wgrałem nową wersję schematu, zmieniłem kolor rury przy tym zaworze, bo chyba tak powinno to wyglądać.

2. Czemu służy lewy zbiornik wyrównawczy?

3. To co już zauważyłem, że nie działa w tym układzie, to automatyczne wyrównywanie ciśnienia, aby np. zawierało się pomiędzy 1 a 1.5. Gdy spada <1, to trzeba ręcznie dopuszczać wodę do układu, zaworem zaznaczonym na schemacie na prawo od prawego zbiornika wyrównawczego. Czy tego nie można zautomatyzować w prosty sposób, czy też tak zazwyczaj wyglądają takie instalacje? Zmniejszanie się ciśnienia jest chyba sporym zagrożeniem dla całej instalacji.

4. Czy tylko brak ochrony powrotu jest problemem?

Schemat wersja 2.png

Edytowane przez Psubrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 zaw 3-D pracuje w trybie mieszania - czyli obniża temp wody idącej na grzejniki

ad 2 ten zbiornik , najprawdopodobniej koloru niebieskiego,   kompensuje wzrost ciśnienia ciepłej wody w bojlerze - musi być

ad 3 to wina źle dobranego naczynia przeponowego od CO , lub źle ustawionego ciśnienia w tym naczyniu, ale z drugiej strony ciśnienie zawsze po podgrzaniu będzie wzrastać 

ad4 raczej tak, choć pewnie są też problemy z dużym spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki schemat byłby prawidłowy? 3D zamiast 4D, i w taki sposób poprowadzone rury?

Czy pompy są w dobrych miejscach w tym układzie? Bo np. w cyrkulacji wody są na powrocie, a w instalacji CO na wyjściu.

Schemat wersja 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Wzorując się na tamtym schemacie zmodyfikowałem swój (choć stał się znacznie mniej czytelny).

Schemat wersja 4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.