Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Po burzy piec nie działa. Wentylator nadmuch.


MikołajD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Po ostatnich burzach mój piec Protech Pik 18kw że sterownikiem bado ST-717 przestał poprawnie funkcjonować.

 

 

Mianowicie chyba następnego dnia po burzy z wyładowaniami w okolicy piec który jest sterowany regulatorem pokojowym chcial się rozpalić zupełnie nie potrzebnie gdyż ustawiona temperatura w pokoju to 21,5.... było 22 stopnie i on nagle wywołał rozpalanie ale nie rozpalił i wykazał błąd nieudanego rozpalania.

 

Trochę nad tym popracowałem...

 

Sprawdziłem połączenia wszystkich przewodów - wyglądają ok

Sprawdziłem bezpieczniki te radiowe na wejściu do sterownika (6,3A) są ok.

Próbowałem wystartować i dałem rozpalanie tryb automatyczny i raz podajnik podaję pellet a czasem nie ... dziwne...

Przede wszystkim przy starcie nie kręci wentylator i chyba tu przyczyna nie działania ogólnego raczej.

Jak próbuje rozpalać to miga przy ikonie wentylatora na przemian H i !.

Wentylator podłączony na krótko działa bez problemu tylko że wiadomo na 100%

Przy pracy recznej:

Podajnik pelletu działa ok

Podajnik wewetrzny ..ten ślimak działa ok

Grzalka działa ok

Wentylator nie reaguje ani na 1% ani na 30% po prostu wogole...!

 

Żeby było ciekawej odłączyłem wtyczkę zasilajaca od wentylatora i sprawdziłem napięcie.. otóż jest stabilne 230V ... ale nie kręci. Jest przy nim też wtyczka RJ11 od hallotronu ale nic nie zmienia wpięcie przy wypięcie. 

 

Na wtyczce zasilajacej do wentylatora tej od pieca jest 230V nie kręci. Podaje z sieci też 230V działa....

 

Macie jakieś pomysły co mogło się uszkodzić? Zepsuć? 

Sterownik po burzy? Nie jest jakoś zabezpieczany?

 

Jakieś pomysły??

Pozdrawiam Mikołaj ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piorun jest w stanie zniszczyć wszystko i nie zostawi śladów.... ? 

 Z reguły dokumentacji naprawczej nie ma, sprawdź czy po drodze w zasilaniu wentylatora nie ma jakiegoś zabezpieczenia.

 Ale generalnie bym celował w kupno nowej płytki lub sterownika. Jeżeli masz od kogo wypożyczyć sterownik na podmiankę do sprawdzenia to by było fajnie. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem bezpiecznika. Zastanawia mnie fakt że zasilanie 230V z pieca (płytki) nie załącza wentylatora natomiast zasilanie 230V z sieci normanie z gniazdka już tak.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MikołajD napisał:

Zastanawia mnie fakt że zasilanie 230V z pieca (płytki) nie załącza wentylatora natomiast zasilanie 230V z sieci normanie z gniazdka już tak.....

Mierzyłeś na podłączonym wentylatorze?Może  być tak ze napięcie jest na wyjściu sterownika gdy nie ma obciążenia. Możesz podłączyć żarówkę zamiast wentylatora (tylko nie ledowa a te stare) o podobnej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MikołajD napisał:

Jak próbuje rozpalać to miga przy ikonie wentylatora na przemian H i !.

Sprawdź lub wymień Halotron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, PioBin napisał:

Mierzyłeś na podłączonym wentylatorze?Może  być tak ze napięcie jest na wyjściu sterownika gdy nie ma obciążenia. Możesz podłączyć żarówkę zamiast wentylatora (tylko nie ledowa a te stare) o podobnej mocy.

Podłączony wentylator ...12V

Odłączony 230V

 

Taki spadek ??

 

Przyczyna? 

4 godziny temu, Ryni napisał:

Sprawdź lub wymień Halotron.

Naprowadzisz gdzie ?

 

Przewód idzie do kostki przy płytce... a dalej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MikołajD napisał:

Przyczyna? 

Rożna. Wymien triaka. Pierwszy element na płytce do którego podłączony jest wentylator. Najczęściej przymocowany do radiatora. Koszt kilka PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sterownik Bado to konstrukcja techa, więc odpowiedzialnym za sterowanie będzie tranzystor mosfet, trzeba go sprawdzić, jak i mostek który jest zaraz przy nim, niestety usterki burzowe są bardzo nietypowe, i ciężko zdalnie naprowadzić na winnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallotron to czujnik obrotów silnika i będzie on zamatowany gdzieś w dmuchawie i połączony ze sterownikiem dodatkowym przewodem, jak dokładnie wygląda to w Twojej dmuchawie tego nie wiem, możne to być czujnik wyglądający ja śruba z przewodem, ale może to też być moduł elektroniczny w obudowie lub bez, na pewno powinieneś tego szukać przy dmuchawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, PioBin napisał:

Rożna. Wymien triaka. Pierwszy element na płytce do którego podłączony jest wentylator. Najczęściej przymocowany do radiatora. Koszt kilka PLN.

Mam triaka - nie wiem może to tyrystor zabudowany na wentylatorze ... 

 

 

Nie wygląda na uszkodzony jednak chyba wymienię, parę minut roboty. Sadzisz że faktycznie może być odpowiedzialny za złe sterowanie?

 

Później dopiero spróbuję hallotron gdzieś ogarnąć a na koniec sterownik. 

Mam nadzieję że coś się uda naprawić

? Dam znać 

20210516_194251.jpg

20210516_194302.jpg

20210516_194309.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.