Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w zaplanowaniu instalacji plus okablowanie


Toms72

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie kilka pytań. Z racji zmiany kotła postanowiłem też zmodernizować kotłownię (a tak właściwie rozdzielnię) w całości. Kotłownia położona jest poza budynkiem głównym z kotła wychodzą dwie rury zasilanie i powrót. Na zasilaniu założona pompa CO. W domu pod zasilanie podłączony jest zasobnik CWU (przepływ dławiony jedynie zwykłym zaworem) i podłogówka na zaworze 3D sterowana sterownikiem AFRISTO plus pompa do podłogówki. Działa to słabo z uwagi na brak zabezpieczenia powrotu. Gdy załącza się podłogówka temperatura na kotle potrafi spaść o 20 stopni. 

Zasugerowałem mojemu magikowi iż interesuje mnie aby zasobnik CWU miał odrębną pompę z sterowaniem z sterownika pieca plus podłogówka podobnie odrębna pompa plus sterowanie z pieca. (w obu przypadkach czujniki i zasilanie pomp bezpośrednio ze sterownika znajdującego się w kotłowni w odrębnym budynku)

 

I tu pierwsze pytanie ile przewodów (ziemnych pociągnąć) na logikę 3 żyły na pompę CWU plus 3 żyły na pompę podłogówki. Do tego przewód do czujników CWU, podłogówki, 6x0,5 chyba powinno wystarczyć? Pytam bo przy poprzednich pracach zmiany instalacji elektrycznej goście zdewastowali praktycznie pół garażu - "Bo musieli się wkuć" więc wolę te przewody pociągnąć im sam

Drugie pytanie magik zaproponował podłączenie CWU i podłogówki poprzez sprzęgło. Nie znam się a chiałbym się upewnić że zadziała.

Podsumowując:

1. Piec tylko zasilanie i powrót (zażądałem wstawienia zabezpieczenia powrotu na zaworze 3D)

2. W budynku/domu parter plus łazienka I piętro w całości podłogówka sterowana termostatami pokojowymi, piętro grzejniki z głowicami termostatycznymi

3. Aktualnie pompa CO na zasilaniu, podłogówka zawór 3D z sterownikiem AFRISTO, ogrzewanie CWU z kotła (poprzez podłączenie do zasilania już budynku głównym, przepływ dławiony recznie zaworem kulowym). Planowane podłączenie poprzez sprzęgło hydrauliczne.

 

Z góry dzięki za sugestie i podpowiedzi.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.