Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas 14kw-pomoc w ustawieniach


Maciej004

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim ?

Walczę z ustawieniami mojego kotła Sas spark 14kw. Palił węglem od lokalnego sprzedawcy niby deklarował 27mj. Teraz zakupiłem ekogroszek sobianek lew. Dom jest podpiwniczony(piwnica nią ogrzewana) . Strop między piwnica, a częścią mieszkalna ocieplony Wełna mineralna Około 45cm. Dach ocieplony 15cm styropapa. Ściany 43cm. Dom ma 108m2 powierzchni. 

Ustawienia pieca:

Podawanie: 6s

Przerwa: 38s

Dmuchawa: 35% 

Woda powrót: 21 stopni 

Temperatura zadana 52 stopnie

Histereza 2 stopnie

Pompy na dom ustawione na drugim biegu

Spala około 25-30kg na dobę. Sądzą na górnym paleniska jest czarno /szara. Pięć włącza się co około 10min i pracuje 13-14 min. Nie używam funkcji pid bo poprostu nie umiem. 

Piec na tym ustawieniu czasami nie dopala węgla.  Ze spiekami sobie poradziłem lol. Chciał bym że by ktoś mi podpowiedzial co do ustawień z pid lub bez. Wydaje mi się że spała dość dużo bo od początku września już 3,5tony. Wstawiłem kilka zdjęć odnoście pieca i instalacji 

 

IMG_20210121_203325.jpg

IMG_20190919_073845.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej temperaturze powrotu to i tak dobry wynik. Na początek radził bym podnieść temperaturę zasilania nim 60 stopni. Nie wiadomo też jaki podajnik i jaki sterownik. Samą instalacja prosta bez żadnego zaworu, generalnie do poprawy. Jeżeli jest możliwość odkręcić jakiś mały grzejnik na full aby dogrzewał wodę powracającą do kotła to tok doraźnie a później wskazany mały remont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad montaże zaworu trojdrożnego. Jak bardzo potrzebna jest ingerencja w instalację i ile pracy trzeba będzie wykonać? Instalacja jest dwu letnia. Sterownik mam tech 580st pid. Podajnik standardowy do sas spark taki jak był z kotłem. 

Dziś podniósł temperaturę i zobaczę. A jak ustawić temperature włączanie pomp?  Ma tak ustawione że cały czas działają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Macieju co to znaczy nie umiem z tym PID ?? kiepsko spala czy co ,czy nie wiesz jak to przełączyć ? pid ułatwia bardzo pracę kotła i nie skacze tak temperatura ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli montaż to raczej zawór czterodrogowy i pompa na powrocie to pompą kotłowa. Samą przeróbka prosta jak metr sznurka w kieszeni. Jest dostęp, dużo miejsca. Sterowanie pompą cwu poprzez sterownik chyba jest podpięty czujnik temperatury bojlera.  Pompy mają chodzić cały czas .W tym układzie pompa bojlera też to podniesie temperaturę powrotu, o ile żądaną na bojler będzie min 50 stopni.

Poprzednik pyta o PID w tym układzie raczej można się spodziewać braku stabilności przy prowadzeniu spalania i może być problem ale kto nie spróbuję ten nie będzie wiedział. Jak to mówią wybór należy do właściciela.

Wpisz w wyszukiwarkę forum ustawienia sterownika ST 580 z PID i znajdziesz interesujące cię odpowiedzi użytkowników tego sterownika.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21133-tech-st580-z-pid/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa wylotu kominowego,  jaką jest optymalna temperatura ? Temperatura wylotowa przy końcu grzania pieca sięga 165stopni. Komin mam przysłonięty na 3/4. Mam dwa grzejniki na 5 otwarte, dwa na 4 i trzy na 3 

Obie pompy są podpięte pod sterownik. 

Czasami kocioł długo dochodzi do temperatury zadanej. Nie wiem czy to dobrze. Dziś zmienię temp zadaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak widać trochę w komin idzie, ja bym zmniejszył nadmuch pomiędzy 27-30 st. Ale trzeba obserwować płomień aby nie był zbyt pomarańczowy a nie daj Boże czerwony. Wtedy jak będzie niedopalał lub kopczyk będzie zbyt duży zwiększyć przerwę. Myślę że optymalną temperatura spalin to 130 st. Przy przymknietej przysłonie automatycznie temperatura spalin się podnosi około 20 stopni. Jeżeli już przysłaniając czopuch to max 1/2.

Optymalną oczywiście przy całkowicie otwartej przysłonie. Skoro tak to chyba jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmieniłem ustawienia. 

CWU  na 40 stopni

Zadana pięć 55 stopni

Piec bez problemu dogrzał do zadanej. Zauważyłem że ostatni grzejnik mimo że jest ustawiony na 5 przy dole jest chłodny, a raczej zapowietrzony nie jest. 

Przesyłam zdjęcia z końca grzania i paleniska

IMG_20210211_171014.jpg

IMG_20210211_170659.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmniejszyłeś nadmuch do 30%, jeszcze coś ? Płomień super, gdyby przewalało ci na palinku delikatnie możesz zwiększyć przerwę.  Co do grzejnika to normalne im większy tym na dole zimniejszy- oddaje ciepło. Bojler raczej bym  ustawił na 50%. I jeszcze jedno to że na kotle ustawisz 55 zamiast 60 nie znaczy że będziesz miał oszczędności- zapewniam że żadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sporo przebija, ma palniku musi zostawać spora kupka albo groch wysokokaloryczny, ale raczej to pierwsze bo tem spalin ponadt 170 stopnie z niczego się nie bierze. Czyli tak jak pisałem wcześniej wykorzystaj to do grzania bojlera do 50 st. lub zwiększ przerwę. Po długim podtrzymaniu będzie znaczny spadek temperatury kotła jak ruszy spowrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Maciej004 napisał:

I czopuch też zmieniłem na otwarcie 1/2.

O i następny co sobie czopuch zamyka. Wyrzuć to potencjalne narzędzie morderstwa na złom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcenie przesłoną czopucha w kotle z podajnikiem daje tyle samo, co nacieranie ręcznikiem kotła w celu podniesienia temperatury.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tragedia z tym powrotem. Aby go zwiększyć to temperatura pieca w górę min 60, bojler min 55 i tu uwaga zmienić histerezę cwu na 1  będzie dogrzewał powrót i tak jak wcześniej jeden grzejnik na full najlepiej mały grzejnik bo na większym są większe straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej004 napisał:

Przez jeden dzień miałem na powrocie 25stopni, a na następny już 19stopni. Nie było nic zmieniane. Co może być przyczyną? Da się jakoś zrobić stabilna temperaturę powrotu do końca zimy zanim założę zawór? 

Masz pompę czy grawitacja, jak pompa to większy bieg, jak grawitacja to wyższa temperatura na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.