Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)


Witam Szanownych!
 
Jestem na forum już jakiś czas. Mój znajomy instalator ma spore doświadczenie w budynkach przemysłowych, ale po godzinach pracuje na swój rachunek. Poleca mi kocioł Die Dietrich 24Kw. Z tego co zdążyłem wyczytać minimalna moc tego kotła to 6Kw. Sporo użytkowników twierdzi że to za dużo. Czy taktowanie to jest to, że będzie się często załączał i wyłączał, czyli przez to będzie zużuwał więcej energi, że przy rozruchu będzie wtedy większe zużycie? Zauważyłem też, że mniej więcej jak w każdej dziedzinie ilu użytkowników tyle kotłów. Zasobnik planuje około 160L. Nie wiem czy to istotne, komin będzie wypuszczony na zewnętrznej ścianie, czy to ma wpływ na kondensat i jakieś inne historie. Czy sugerować się głównie niską mocą minimalną? Mam spore zaufanie do mojego znajomego, bo znam go już lata i wiem że jego prace na tle innych fachowców są na sporo wyższym poziomie, natomiast co do kotłów gazowych jestem zielony i patrząc np na jakieś rankingi, gdzie według ekspertów najlepszy kocioł w mocy 24-26kw zaczyna się od 2500zł, a drugi w tej samej mocy to już 10tys zł, narazie nie mam głowy do tego żeby się w to zagłębiać, bo odnoszę wrażenie że im więcej czytam, tym mniej wiem.
 
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 
 
 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Po pierwsze jak są same grzejniki to nie ma aż co tak sugerować się mocą minimalną , ale 6kW na 150m2 to trochę za dużo.

Marka kotła dowolna, byle był od ok 3-20kW

Jak komin przez ścianę to moc kotła nie większa niż 21kW.

Opublikowano

Grzejnik stalowe, 6 szt po około 160cm i 3 około 100-120cm. Tu mam największe wątpliwości z mocą, bo instalator twierdzi, że 24Kw będzie optymalnie, że zapas jest potrzebny, że ważna jest moc minimalna, ale na to wychodzi że 6kw to dużo. Kominiarz też mi powiedział że max 21kw przy kominie zewnętrznym i twierdzi że na ten dom 21kw może być za mało, ale jego moc nie interesuje, że on tego nie sprawdza nawet jak bym chciał opinię na papierze. Nie jestem z tych co potrzebują mega mocy, bo w tej chwili przy starym śmieciuchu mamy 16-18°C w pokoju i jest w sam raz, nie lubię jak jest za ciepło, nie mam pojęcia jak można wytrzymać np. przy 21°C. Z tego co Was czytam, to 21kw pewnie w zupełności wystarczy. Jakoś jestem przekonany do marek typu Vailant czy Junkers. Mam podgrzewacz gazowy przepływowy Junkers bezobsługowy, ma 16 lat i rzeczywiście jest bezobsługowy, bo nic przy nim nue robiłem przez 16 lat. Podejrzewam że kolega montuje te piece Die Dietrich i albo ma dobre dojście, albo ma do nich zaufanie. Tylko nie wiem czy w ogóle sugerować się firmą-marką, czy poprostu opiniami między innymi Waszymi.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ok, wybrałem ten. https://www.buderus.com/pl/pl/ocs/budynki-mieszkalne/logamax-plus-gb122i-k-1-9-25-2-kw--1107407-p/
Zakres modulacji od 1.9kw. W sumie Buderus jest mało popularny, ale na tle np Bosha czy Vailanta w tych parametrach to jest spora różnica cenowa. Muszę co prawda jeszcze poszukać opinii o Buderusie, ale jak macie jakieś sugestie to proszę o pomoc.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ok, ale jakie jest zagrożenie z kominem zewnętrznym na ścianie? Z tego co Kominiarz mówił, że chodzi głównie o temperaturę spalin i kondensat, że przy większych mocy jest za duża różnica temperatur?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Przepisy. Inne (mniej wymagające) są dla kotłów do 21kW. Dla 21 wystarczy mała rurka przez ścianę. Powyżej już musi być już "prawdziwy" komin.

Opublikowano

Z tego co gdzieś doczytałem, może być problem z gwarancją. Chodzi tu głównie chyba o kondensat, tak mi tłumaczył kominiarz. Że przy wyrzucie bocznym kondensat szybciej się wytwarza, bo komin jest mniejszy, chłodniejszy od tradycyjnego i kondensatu z tego co mówił jest więcej kiedy piec miałby chodzić powyżej 21kw. Ja raczej ryzykował nie będę, pomimo że kominiarz powiedział że opinie mi wystawi, bo jego moc kotła nie interesuje. Jestem przed ociepleniem, także komin wbuduje w elewację, bo akurat będzie 15cm, także tylko koniec będzie wystawał.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Jednak czasem nie ma co zakopywać gruszek w popiele. Okazało się że drugi kumpel z którym pracowałem kiedyś, ma autoryzację Termeta i też znają się z moim instalatorem od De Dietricha, także dogadałem się że ten kupi tego Termeta od niego i zamontuje, a drugi go odpali. Obydwoje są rzut beretem, także świat jest mały. Także spalam końcówkę drewna i montuje Gold 20kw.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Panowie co myślicie o tym filtrze: https://sklep.letorex.com.pl/sentinel-eliminator-vortex-300-filtr-magnetyczny-p-4589.html. I pytanie nr 2, jaką średnicę wybrać, nie wiem jeszcze na jakich rurkach będzie kocioł zamontowany, ale większość wokól pieca na węgiel mam na miedzi 25/22mm, potem 18mm a te ostatnie 12mm. Czy 3/4" będzie ok, czy 22mm bo to chyba dotyczy miedzi?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.