Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dyskusja na temat kosztu Wytworzenia 1KWh z różnych rodzajów paliw


mac65

Rekomendowane odpowiedzi

He He , optymiści 1 kwh z ekogroszku to koszt 10 - 12 groszy a z gazu 20 - 25 groszy ( brutto w zależności od dostawcy i zużycia ) i jeszcze kondensacja przy 50 C zasilania na grzejniki - dobry kawał .

Odsyłam do kalkulatora kosztów 

Kalkulator kosztów ogrzewania domu i podgrzewu wody użytkowej - Vaillant - partner (vaillant-partner.pl)

Pozdrawiam optymistów .

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac65 już nawet koledzy wrzucali to parę dni temu swoje rachunki po 17 gr/kwh, ale dla ciebie nadal 25 groszy. Z kolei aby z ekogroszku wyciągnąć kWh za 10 groszy średniorocznie, to musiałbyć kupić go po 500PLN/tonę. Więc jak widzisz - realnie cena energii z gazu i ekogroszku dla detalisty, który nie kupuje węgla na pociągi, jest praktycznie taka sama.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i? Piszesz 25 gr, link wklejasz 10, a jest 17. Zaraz wkleisz link do ekogroszku za 1100pln i wyjdzie, że kWh z węgla jest 2 razy droższa, niż gazu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w tych obliczeniach jest uwzględniana realna sprawność kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1m3 gazu = 10,5 kWh przy cenie ~2zł/m3  sprawność dla kondensatu ~107%

1kg węgla = ~7kWh  przy cenie 1zł/kg ale realnie sprawność ~65%  czyli 4,5kWh

Czyli  1m3 gazu  = 2,4kg węgla

Może ktoś się doczepić do zaokrągleń rachunkowych w wyliczeniu ale to nie apteka chyba

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zaokrągleń nie, ale do sprawności już tak, nie spotkałem nigdzie informacji o realnej sprawności wyższej niż około 95% dla kondensatu i około 60% dla kotła na węgiel, ale ok, błąd to proporcjonalnie 10% dla obu typów kotłów, więc wynik będzie wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież kotły na węgiel mają badania na 30% mocy, które wychodzą w okolicach 90% sprawności. Rozumiem, że węgiel gorszy, wymiennik brudny, ale jednak kocioł ecodesign poniżej 80% nie zejdzie zimą. Liczmy kondensata nawet 100%. I teraz gaz 17 gr/kWh, węgiel niech będzie z PGG 26MJ/kg za 920PLN, to mamy:

- kocioł kondensacyjny 17 gr/kWh

- kocioł węglowy 92 gr/kg / (26/3,6*80%) = 16 gr/kWh

Czyli zimą idą łeb w łeb.

Trochę się ociepla i zaczynaja się schody - kocioł pali parę kg na samo utrzymanie sie przy życiu, nawet gdy w ogóle nie oddaje ciepła na instalację. Tu sprawność faktycznie schodzi nawet poniżej 60% i to zabija kotły węglowe i czyni je w istocie tak drogimi. Widać to po ociepleniu domów, gdy ktoś palił 3t/rok, wymienił okna, docieplił stropy i dachy, po czym w następnym sezonie spalił... 250 kg mniej. I tym samym inwestycja zwróci mu się za kilkaset lat, gdy zostanie przy grochu.

Ale.... jesteśmy w dość ciekawym czasie, gdy nośniki energii dość drastycznie potaniały na giełdach światowych. Rynek gazu ziemnego na to zareagował, była seria obniżej i obecnie rzeczywiście gaz jest tani. Mafia węglowa utrzymała cenę węgla w detalu, choć na giełdach i w portach węglowych surowiec potaniał - w wakacje węgiel kosztował 40$, a w wakacje 2 lata temu 100$ - jak zmieniły się ceny ekogroszku workowanego? No właśnie. Podobnie z benzyną, 2 lata temu ropa 75$, w czasie pandemii niecałe 20$ - o ile potaniała benzyna na Orlenie? Cóż, monopol, regulacje. Zatem węgiel ma potencjał do spadku, jeśli ktoś postawi się mafii, lub padnie cały system kopalni i dystrybucji. Jak pisałem udało się kupić w wakacje bardzo porządny ekogroszek workowany za 699, co daje już koszt rzędu 13 gr/kWh, kto może sobie kupić węgiel luzem z kopalni zejdzie jeszcze niżej. Z drugiej strony po wyjściu z zapaści gospodarczej wzrosną też ceny nośników energii (już dziś ropa jest 5 razy droższa, niż w kwietniu) i choć cena gazu jest regulowana urzędowo, nie ma szans na utrzymanie tych 17 gr/kWh w kolejnych latach.

Czyli podsumowując koszt nośnika energii - jest remis gaz-węgiel. Teraz koszt instalacji - ile kosztuje kocioł gazowy, a ile ekogroszkowy? Blacha podrożała właśnie o 60%, a w kotle węglowym jest jej prawie pół tony! Do tego ochrona powrotu, ceramiczny komin dla mokrych spalin z ecodesign .... robi się nieciekawie, trochę niebezpiecznie zblizamy sie w obszar cenowy pomp ciepła...

Tak to widzę i nie będę do tematu wracał, nawet jak ktos mi n-ty raz wyjedzie z bzdurami typu 

3 godziny temu, mac65 napisał:

1 kwh z ekogroszku to koszt 10 - 12 groszy a z gazu 20 - 25 groszy

 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • TIMON120777 zmienił(a) tytuł na Dyskusja na temat kosztu Wytworzenia 1KWh z różnych rodzajów paliw

Miałem nic nie pisać ale zmieniam zdanie skoro to ma być dyskusja o koszcie wytworzenia KWh

u mnie obecnie cena węgla oscyluje w zakresie 960 w roku ubiegłym do -1150zł/T. w sezonie 2020/2021

bez wnikania zatem w sprawności kaloryczności i inne zmienne sezon zimowy oraz grzanie CWU latem pochłaniało u mnie przed zmianą systemu ogrzewania średnio 3600kg czyli wydałbym przy najniższej cenie 3456zł a przy najwyższej 4140zł. Do tego gaz do kuchenki powiedzmy oszczędnie 6 butli po 50zł/szt (+300zł) czyli koszt całkowity odpowiednio 3756 i  4440zł

koszt ogrzewania gazem w poprzednim sezonie łącznie z gazem do kuchenki to 3392,40 a koszt brutto 1KWh 0,168zł

w tym sezonie przeniesiono mnie do taryfy W3 i z dotychczasowych faktur koszt brutto wynosi 0,154zł

temperatura w domu nie drgnęła a wręcz bywa nieco wyższa niż przy węglu bo sterowanie czasem nieco przegrzeje a żona krzyczy jak widzi na termometrze 21,9stC że jej zimno

i powiem więcej - gdyby miało mnie to kosztować 500zł więcej za sezon niż węglem to nie tykam paluchem i mam wreszcie spokój

 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie gaz już przerobiłem i powiem dziękuje . Dom mam 310 m2 nieocieplony ale ciepły ,rachunki za gaz na starym kotle wysokotemperaturowym ( nie kondensacyjnym zaznaczam ) sięgały ponad 6k za sezon czyli ok 6 msc , w tym 2-ie kuchenki gazowe ( zużycie raczej symboliczne ) + cwy dla 7 osób temperatury w domu niby takie same jak teraz co do starych rachunków to niestety już ich nie mam . Obecnie na węglu 4 tony na sezon po 860 za tonę luzem z pobliskiego składu ( podobno wesoła cały czas ten sam węgiel ) . w domu nic sie nie zmieniło poza opłatami teraz ok 3,5 k za wegiel + ok 50 zł za gaz co 2-gi miesiąc . 

 W drugim domu mam pelet , dom mniejszy ale kocioł gów-ny 3 -ka z kipi zjada ok 5 t na sezon a dom o 1/3 mniejszy .

Zaraz mnie niektórzy pewnie zjedzą ale uważam że w przypadku gazu obraliśmy bardzo zły kierunek . Szwajcaria czy Niemcy o wiele lepiej wykorzystują gaz produkując w generatorach domowych energię elektryczną a ciepło jest jakby przy okazji 

jeden z przykładów generatora , ten akurat bardziej nastawiony na ogrzewanie a elektryka przy okazji .

Mikrogasturbinen: Die anderen Blockheizkraftwerke - YouTube

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolejny raz gdy w dyskusji o gazie gdy pojawia się "gaz jest drogi" okazuje się że argumentami są nieaktualne cenniki... stare wysokotemperaturowe instalacje... i kotły atmosferyczne... jakby to potencjalnych  zainteresowanych dotyczyło.

Z drugiej strony  wśród tych którzy założyli kocioł kondensacyjny i nową instalacje niemalże wszyscy twierdzą że mają taniej niż węglem i nawet pokazują rachunki. ?

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio kolejny temat żeby robić zamęt? Myślę że wszystko już zostało powiedziane we wcześniejszym wątku. 

Kolejne tego typu prowokacyjne wątki będą nagradzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • eliks zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.