Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Odwieczny dylemat jaki piec gazowy wybrać?

Chciałbym zmienić dotychczasowy piec Demrad BK C 224 http://www.idmar.pl/download/kat_dwufunkcyjne.pdf

(kupiony w Castoramie na inny mocniejszy również z Castoramy gdyż mam jeszcze możliwość zwrotu i ewentualnej dopłaty do innego modelu niestety jedynie w tym sklepie i z asortymentu Castoramy mogę wybrać coś „lepszego”).

Mieszkanie szczytowe adaptacja strychu 100m2

4 pokoje

Kuchnia

2 Łazienki (w jednej wanna w drugiej prysznic)

Ilość osób 5

11 grzejników (podaje według kolejności rozmieszczenia względem pieca od najbliższych do najdalej położonych)

W łazienkach po 1 grzejniku model Domi oraz Costa-500/ 802 (1wsza łazienka 3,5m2 2ga 2,4m2)

W kuchni 2 grzejniki Viessmann 22 550x600 (kuchnia 8,5m2 otwarta na przedpokój)

W 2 małych pokojach po 1 grzejniku Viessmann 22 550x1000 po 11,2m2

Duży 28m2 pokój 3 grzejniki (nie znane) a’la Viessmann wymiary 600x800 (zdjęcia Załącze w linku) http://www.tkk.pl/~pinki/grzalki

Duży 18m2 pokój 1 grzejnik jak wyżej wymiary 600x1200

Przedpokój 16,5m2 1 grzejnik jak wyżej wymiary 400x900

Sterownik umieszczony na przedpokoju Vaillant VRT 240

 

Z racji elewacji zabytkowej ocieplenie musiało iść od wewnątrz, styropian 10 cm pod sufitem wełna 15 cm, ścianki działowe regispy + wełna 7 cm.

Od pieca do najdalszego kranu około 10 m rurami (kuchnia)

Dotychczasowy piec spełniał dwie funkcje ogrzewanie wody oraz centralne ogrzewanie.

W załącznikach dodaje fotografie z piecem, sterownikiem i instalacją.

Myślę że dotychczasowy piec nie był wystarczająco sprawny aby zapewnić ciepłą wodę (podczas korzystania w tym samym czasie z dwóch łazienek np. podczas prysznicu w tym samym czasie w dwóch łazienkach - woda nie była ciepła) bądź w przypadku korzystania z łazienki i jednoczesnego mycia naczyń. Kolejnym mankamentem było ogrzewanie, grzejniki bliżej pieca nagrzewały się szybko, natomiast ostatnie grzejniki nie zdążyły nabrać temperatury a piec już się wyłączał (sterownik w przedpokoju) więc nie było równomiernego ogrzewania wszystkich pomieszczeń i zimą wyczuwalna była różnica średnio 3-4 oC.

Z racji braku miejsca odpada opcja osobnego zasobnika, jaki piec wybrać, ewentualnie co dorzucić do instalacji aby puszczane w komin pieniążki ze spalanego gazu, chociaż przekładały się na cieplny komfort ogrzewania jak i ciepłej wody.

Opublikowano

Z twojego opisu i opisu kotła można stwierdzić że:

1.Kocioł ma za małą wydajność cwu do obsłużenia 2 łazienek i kuchni (10l/min), ta ilość wystarcza max do obsługi 1 odbiornika, gdy chcesz korzystać jednocześnie z kilku odbiorników kocioł musi mieć większą wydajność lub zastosować kocioł z wbudowanym zasobnikiem cwu ładowanym warstwowo (te 10m do najdalczego odbiornika to jednak trochę dużo jak na układ z kotłem dwufunkcyjnym, chyba że zmywanie w kuchni odbywa się sporadycznie to można to przeżyć)

2.Zastosowałeś termometr VRT 240 w przedpokoju, czyli prawdopodobnie najcieplejszym pomieszczeniu! Termometr wyłącza kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury w przedpokoju a pokoje oddzielone od korytarza mogą być niedodrzane. Rozwiązaniem może być zmiana miejsca montażu termometra w pomieszczeniu największym a na pozostałych grzejnikach zamontować głowice termostatyczne. Drugim rozwiązaniem jest ustawienie kotła w tryb pracy stałotemperaturowej z głowicami termostatycznymi na grzejnikach z jednoczesnym wyłączeniem termometru w przedpokoju (ustawiasz żądaną temperaturę pomieszczenia na głowicy).

Opublikowano

wymiana kotła dwufunkcyjnego na mocniejszy w zasadzie nic ci nie da. Moc cieplna twoich grzejników to ok 10 kW ,i to powinno wystarczyć do ogrzania mieszkania ,ale masz niewyregulowany hydraulicznie układ ,dlatego pierwsze grzejniki grzeją za mocno ,a ostatnie nie .Zacznij od regulacji przepływów przez grzejniki .Zawory termostatyczne Heimeier ,posiadają tak zwaną nastawę wstępną ,która służy do ustalania maksymalnych przepływów przez grzejnik .U ciebie przez pierwsze grzejniki przepływa zbyt dużo wody ,dlatego na ostatnich już niema wystarczającej różnicy ciśnienia i grzeją za słabo,Czyli nie brakuje ci mocy tylko dystrybucja ciepłą jest niewłaściwa .

Druga sprawa to głowice zaworów nie powinny być instalowane pionowo ,tylko poziomo .przy pionowym montażu gorące powietrze ogrzewane przez zawór unosząc się do góry podgrzewa głowicę i powoduje zamknięcie zaworu ,mimo zbyt niskiej temperatury pomieszczenia .

Trzecia sprawa termostat najlepiej przenieś do salonu , i pozdejmuj w salonie głowice termostatyczne z grzejników.

temperatura w salonie będzie taka jak ustawisz na termostacie .

żaden kocioł dwufunkcyjny nie daje dużego komfortu poboru ciepłej wody. wymiana na na kocioł np o mocy 29 kW zwiększy wydajność o 2-3 l /min ,ale jeżeli będziesz brał prysznic np 7-9 l/min i ktoś otworzy inny kran to i tak chwilowo spadnie temperatura wypływającej wody z kotła .pełęn komfort tj.stabilną temperaturę nie zależną od przepływu dają tylko kotły z zasobnikami wody (wbudowanymi lub wolnostojącymi)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.