Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z Zasobnikiem CWU


Barlinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam duży problem z moim zasobnikiem CWU Biawar 220l. Sama instalacja CO bardzo fajnie pracuje, mam zawór 3D, a pompka od CO założona na powrocie. Na kotle 65c zadana, powrót okolice 57-58c. Wszystko fajnie i stabilnie pracuje, ale problem się zaczyna jak włącza się pompka od CWU. Temp na piecu bardzo szybko spada mi z 65c na 55c, i powrót również oscyluje wtedy w granicach 47c. Jak dogrzeje bojler to wszystko wraca do normy... Da się jakoś bardziej ustabilizować pracę kotła, bo mam obawy, że bardzo dużo groszku pochłania to dogrzewanie CWU i rozmyślam, czy nie wstawić bojlera z grzałka w piwnicy... Dodam, że Histerezę CWU w sterowniku ustawiona jest na 5c, nie mogę zmienić tego parametru niestety. Ktoś ma jakieś cenne wskazówki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj jakiś schemat lub zdjęcia tej instalacji. Tak po ciemku to i w stodołe ciężko trafić

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem schemat mniej więcej na szybko. Nie umieściłem na schemacie jedynie pompy cyrkulacyjnej, ale każdy zna zasadę jej działania. Zależy mi na tym, żeby piec chodził równo, rozumiem małe spadki temp, ale żeby aż tak gwałtowne... I mówię problem robi się tylko wtedy jak dogrzewa mi CWU. Co się nie ogląda na YT każdy ma równe wykresy ?

IMG_20210126_124117.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pompa CWU powinna być na zasilaniu zbiornika a nie na powrocie z niego. Powinna wyciągać gorąca wodę z kotła i pchać ją w zasobnik. Jak to stojący zasobnik to gorącą wodę masz w nim u góry a dół sporo chłodniejszy. Pompa wyciąga tą chłodna wodę i stąd ten nagły spadek.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma różnicy, jak pompa pędzie na zasilaniu to będzie wypychać zimną wodę , zamiast ją wyciągać!

Wyjdzie na jedno.

Pompa mająca 30W na 1 biegu jakiś potwór.

Jaka to pompa?

Ponadto jest źle zrobiona ochrona powrotu na kocioł i w tym jest największy problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

To nie ma różnicy, jak pompa pędzie na zasilaniu to będzie wypychać zimną wodę , zamiast ją wyciągać!

Wyjdzie na jedno.

Pompa mająca 30W na 1 biegu jakiś potwór.

Jaka to pompa?

Ponadto jest źle zrobiona ochrona powrotu na kocioł i w tym jest największy problem

Co jest źle zrobione ? Jak CWU nie chodzi to powrót fajnie jest dogrzany. 

 

Jeśli chodzi pompkę to zwykła zielona Omnigena. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Barlinek napisał:

Co jest źle zrobione ? Jak CWU nie chodzi to powrót fajnie jest dogrzany. 

No właśnie to jest źle, ale wg ciebie jest dobrze.

A pompa ma oznaczenie np 25/40 lub 25/60, kolor nie jest istotny, mogła by być nawet sraczkowatego koloru, byle mniej prądu żarła i dobrze dawała wodę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

46 minut temu, sambor napisał:

No właśnie to jest źle, ale wg ciebie jest dobrze.

A pompa ma oznaczenie np 25/40 lub 25/60, kolor nie jest istotny, mogła by być nawet sraczkowatego koloru, byle mniej prądu żarła i dobrze dawała wodę..

Co proponujesz ? Jakie zmiany zastosować ?

Pompa CWU Omnigena 25/40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D marki Afriso. Reguluje przepływ ciepłej wody na instalację. Jaka wartość nie ustawie, to na instalację idzie tyle ile zadana na kotle. Aktualnie zawór w pozycji 1. Dom 200m2, ale ogrzewam na razie sam dół. Same grzejniki z termostatami. 

42 minuty temu, sambor napisał:

Co właściwie robi ten zaw 3-D i jaki to model - oznaczenia?

Reguluje temp powrotu czy co innego?

Jak wygląda instalacja grzewcza?

Pompa CW OK, tylko mocno głodna, normalna teraz bierze ok 10W a nie 30W

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj go na powrót i będzie dobrze - wtedy będziesz  regulował temp powrotu na kocioł

PS

Naprawdę nie potrafisz podać jaki to zawór - , ma on jakieś oznaczenia , myślisz że afriso ma 1 rodzaj zaworu tylko dla ciebie?

PS2

Nie cytuj postu za postem!, nie ma takiej potrzeby!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co zmieniać?
To normalne zachowanie .
Jedynie co możesz zrobić to zmniejszyć bieg pompy od CW, wtedy będzie się dłużej nagrzewała CW i nie będzie takiego dołka.
Jedna z pierwszych odpowiedzi, i najtrafniejszą
Wszystko jest ok, po co chcesz przerabiać instalację?

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest obecnie nic nie daje, równie dobrze można by wstawić kawał rury i byłoby to samo.

Tu idzie o jakąś regulację lub stabilizację temperatury na powrocie.

Jak będzie zawór 3-D z siłownikiem i sterownik pilnujący zadanej temperatury to będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za sterownik, że histerezy nie da się obniżyć? Może masz ukryte menu serwisowe? Podaj co to za model.

Ogólnie to daj pompę CWU na minimum i włącz priorytet CWU. To powinno sytuacje poprawić.

Jest jeszcze opcja montażu zaworu termostatycznego na wyjściu CWU i puścić pompę CWU na stałe. Bez przerabiania instalacji CO i gratis stabilizacja pracy kotła z ciepłym powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę od CWU mam już na najniższym, 1 biegu... Czytałem różne opinie, że CWU na stałe zwiększa spalanie ekogroszku. Ale myślałem właśnie nad tym rozwiązaniem + zawór termostatyczny. 

Sterownik to HT Tronic 700, a kocioł Heiztechnik W EKO GL 20KW. Jestem z nim dobrze obeznany, histereza jest stała 5c i nie da się jej zmienić. Weszła niedawno opcja zmiany histerezy, ale muszę odesłać sterownik do producenta sterownika w celu aktualizacji softu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To jest nowsza wersja sterownika, ja mam stary soft. 

 

Pytanie z innej beczki. Gdzie powinien być czujnik CWU ? Mam 2 wejścia na czujnik, jedno na górze, a drugie niżej prawie przy samym powrocie z bojlera. Aktualnie mam na górze i chyba trochę fałszuje wyniki, w sensie czysta fizyka.... Spuściłem 100l wody, czujnik pokazywał 50c, włączyła się pompka CWU, a nagle na powrocie na piec z 58c robi się 48... Podejrzewam, że gdyby czujnik był na dole to by temp. CWU była zupełnie inna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda układa się warstwami
Na dole jest zimna u góry ciepła

Jak przełożysz czujnik na dół:
Temp powrotu z cwu się podniesie
Dostaniesz kilka stopni bardziej gorącą wodę na wyjściu na krany
Znacznie częściej piec będzie załączał grzanie cwu - może nawet co 20 litrów, wszystko zależy jak nisko jest ten czujnik i jaką histerezę ustawisz
Jak woda u góry będzie miała 50 stopni, a na dole możesz już mieć tylko 20 bo taka zimna napłynie z instalacji. I chociaż po odkręceniu kranu badał będzie parzyć, to piec już będzie cwu dogrzewał

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od konstrukcji zbiornika - w moim wężownica ma zasil. i powrót na tej samej wysokości, a kieszeń na czujnik znajduje się niewiele wyżej od wlotu ZW i jest ok, tzn. przy poj. 200L i 4os. "wytrzymuje" 14godz. bez ładowania (tj. spadek o wartość histerezy =8C) - wykres jest łagodny, jedynie kąpiel zaburza ten cykl. Na starym zasobniku 140L to nawet krótki prysznic znacznie 'szarpał' wykresem.

Priorytet dla CWU masz off czy on? Ad. histereza to zagadaj z serwisem w kwestii możliwości aktualizacji softu  (w nowszych wersjach dali już chyba zakres 1-15C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pojedzie na aktualizację, ale jak się skończy sezon grzewczy. 

Zasobnik mam Biawar WE 220.81, czujnik mam aktualnie na górze zbiornika. ( 2 miejsca na czujnik. NR13), zamieszczam schemat bojlera. Nie wiem czy po prostu jest coś nie tak z instalacją CO, czy coś przy CWU skopane. 

A jeśli chodzi o mój zawór 3D, to ma on funkcję regulacji przepływu. Na instalację idzie taka temp. jaka jest na kotle. Zawór mam na 1, czyli 10% przepływu ciepłej wody idzie na instalację. Reszta wraca do kotła. 

IMG_20210128_170539.jpg

przekrój_4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.