Skocz do zawartości
IGNOROWANY

problem z ogrzewaniem podłogowym.


Edmol84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Drodzy forumowicze pewnie temat był już omawiany ale nie potrafię go znaleźć. Zmagam się z problemem w mojej instalacji ogrzewania podłogowego. Dom 240m2(120 m2 parter,120m2 poddasze). Podłogówka na całości +1 grzejnik drabinka w łazience. Piec vaillant ecocompact 206/4-5 90. 2 rozdzielacze góra i dół.Niektore pętle grzeją lepiej inne prawie wcale. Wiem że To można ustawić na rotamerach (przeplywy) problem w tym że wszystkie pokazują 0. Co może być Przczyną takiego stanu.Albo jak temu zaradzić.20210117_164448.thumb.jpg.2620c7f63177713b9c29d8e6a6572aa0.jpg20210117_164055.thumb.jpg.1c467681e2b98c285375bd7158da371d.jpg

20210117_164457.jpg

20210117_164411.jpg

20210117_164312.jpg

20210117_164120.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tam jest tylko kocioł z własną pompą, to raczej ona nie ogarnie 28 pętli. Tam powinno być sprzęgło i za sprzęgłem konkretna pompa do podłogówki, może nawet "32/80". 

Do każdego rozdzielacza rury zasilające o przekroju wew min 25 mm (miedź 28 np.). Do sprawdzenia, czy te rozdzielacze są w ogóle dobrze podpięte, bo na foto widać, że ten z czarnymi numerami to ma rotametry powrotne (z zerem na dole) i pomimo, że belka jest u góry, to jest to powrót podłogi. "Czerwonego" nie widzę, ale też do sprawdzenia.

Doraźnie sprawdź czy pompa kotła daje na max. Docelowo czeka Cię grubszy remont. 

Zaznaczam, że widzę tylko tyle ile pokazałeś a widać tylko sam kocioł i gołe rozdzielacze.

 

Według tej DTR: https://www.vaillant.pl/downloads/instrukcje-instalacji/ii-0020181571-ecocompact-4-222761.pdf 

str. 28.:

 

2058946277_Danetechniczne2.thumb.JPG.19cf6cf442a819407fde4262b1abe654.JPG

 

Taka pompa nie obsłuży wymaganego przepływu Twojej podłogi i niezbędne będzie sprzęgło plus druga pompa za nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie na oba rozdzielacze jest 32 więc chyba ok.rotamery na czarnym rozdzielaczu są z zerami na górze( daje lepsze zdjecie) czyli chyba też dobrze. Czy wiesz może jak sprawdzić to ustświetnie pompy w tym piecu?

20210117_195106.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdź - zakręć górę i z kotła puść tylko dół, a następnie zakręć dół i puść samą górę - zobaczymy co będzie.

35 minut temu, Edmol84 napisał:

Zasilanie na oba rozdzielacze jest 32

Jeżeli to PEX32 to jet rura akurat na 1 rozdzielacz, do drugiego trzeba osobną rurę.

Jak rura zgrzewana PP32 to nawet 1 będzie kulał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

A sprawdź - zakręć górę i z kotła puść tylko dół, a następnie zakręć dół i puść samą górę - zobaczymy co będzie.

Jeżeli to PEX32 to jet rura akurat na 1 rozdzielacz, do drugiego trzeba osobną rurę.

Jak rura zgrzewana PP32 to nawet 1 będzie kulał.

Już to kiedyś zrobiłem i niby było lepiej ale wskaźniki na rotamerach nie za bardzo sie ruszyły. Szukam w tej chwili gdzie ustawic tą moc pompy w menu w tym kotle i nie moge tego znaleźć.niby w instrukcji jest a tego nie widzę juz na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, sambor napisał:

A sprawdź - zakręć górę i z kotła puść tylko dół, a następnie zakręć dół i puść samą górę - zobaczymy co będzie.

Jeżeli to PEX32 to jet rura akurat na 1 rozdzielacz, do drugiego trzeba osobną rurę.

Jak rura zgrzewana PP32 to nawet 1 będzie kulał.

Ustawiłem pompę z auto na 100% zakreciłem cały dół i na górnym rozdzielaczu poszły wskaźniki na kilku rotamerach w dół, a na kilku stoją na 0, dodam że tam gdzie stoją na 0 powroty nie są całkiem zimne ale.tez nie tak ciepłe jak.na innych. zastanawia mnie jeszcze jedno. Drabinka w dolnej łazience była montowana później po zesłaniu układu i tego co pamiętam nie odpowietrzali jakoś całego układu. Drugas sprawa jakoś na początku użytkowania wywaliło mi błąd oz niskim ciśnieniu wody, dopuściłem wode do ukladu ale nie zrobiłem tego wolno, tylko odkreciłem zawór na Max. Czy możliwe że układ jest też mocno zapowietrzony?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sambor napisał:

Może być układ zapowietrzony, ale też pompa nie powinna pracować na auto.

Auto jest dla grzejników z głowicami termo.

Dla tej instalacji najlepsza jest charakterystyka 1.

 

11 minut temu, sambor napisał:

 

Charakterystyka 1 czyli 100% ma pracować? I czy dA się samemu jakoś odpowietrzyć ten układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego taka rada zacznij od dokładnego odpowietrzenia całej instalacji....I kazdy obwód po kolei odpowietrzaj tylko zamknij wszystkie odpowietrzniki ! Później spróbuj ustawić przepływy na rotometrach . Ale tego wszystkiego nie uciagnie pompa piecowa nie ma szans.... Średnica rur do rozdzielacza jest za mała! Ale i tak jak kolega wyżej radził trzeba sprzęgło i pompę wstawić! Masz spisane długości pętli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, mars721 napisał:

Kolego taka rada zacznij od dokładnego odpowietrzenia całej instalacji....I kazdy obwód po kolei odpowietrzaj tylko zamknij wszystkie odpowietrzniki ! Później spróbuj ustawić przepływy na rotometrach . Ale tego wszystkiego nie uciagnie pompa piecowa nie ma szans.... Średnica rur do rozdzielacza jest za mała! Ale i tak jak kolega wyżej radził trzeba sprzęgło i pompę wstawić! Masz spisane długości pętli?

Niestety nie mam długości pętli spisanych- A do czego to potrzebne? Jak zamknąć odpowietrzniki? Z drugiej strony chyba muszę Zadzwonić do tego kto to robił, niech przyjeżdża i ogarnia temat, w końcu dostał Za to pieniązki. Jeszcze podczas montażu instalacji pytałem Go czy aby na pewno na 1 pompie z pieca ten układ będzie działał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np do doboru pompy ,ustawienia przepływu w rotometrach,rozjaśnienia nam sytuacji.Jesli są znane długości pętli łatwiej to wszystko ogarnąć hydraulicznie.Odpowietrznik zamykasz albo czarnym kapturkiem na odpowietrzniku albo wykrecasz jedna część odpowietrznika  rękoma bo w nim znajduje się  taki zawór blokujący.Ja mam trochę inna metodę odpowietrzania.....jedna osoba dopuszcza wodę w kotłowni  przez dopuszcsenie kontrolując ciśnienie na manometrze a druga odpowietrza rozdzielacz.Wtedy powietrze znajdujące  się w piecu w rurach jest usuwane przez odpowietrzanie Podlogowki.Podpinam wąż spustowy do dolnej belki i daje go do wiadra .Dotąd odpowietrzam aż nie będzie żadnych pęcherzyków powietrza w wodzie i każda pętlę z osobna ....Nie wszystkie naraz...Czyli zamykam wszystkie rotometry i te pokrętła dolne i zostawiam tylko jedna otwartą sekcje na fula .Zaczynam zawsze od najdalej położonej sekcji od odpowietrznika i idę w kierunku niego zakręcając to co już odpowietrzone.Zakrecam najpierw dolny kapturek a później rotometr.Zawor zasilający belkę ma być otwarty a powrotny zamknięty.Jak już kończę zamykam zawór spustowy i dopiero później zasilenie na rozdzielaczu.Ja to robię na zamkniętych wszystkich rozdzielaczach oprócz tego odpowietrza ego.Od kiedy tak zacząłem odpowietrzac instalacje nie mam problemów z powietrzem w instalacjach bo go nie ma ! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za rozjaśnienie tematu, był magik który to wszystko zakładał, coś tam pogrzebał , niby odpowietrzył , parametry pieca pozmieniał i dalej na rotamerach  mam same "0" na przepływach. Stwierdził ze trzeba zamontować sterowniki pokojowe ( instalacja jest, brak tylko setrowników i głowic w rozdzielaczu) i będzie to działać lepiej. Wg mnie troche mi tu ściemnia, bo co za róznica czy są sterowniki czy nie przepływu na instalacji to nie zmieni i przede wszystkim niedoboru tego przepływu. Czy upierać się przy sprzegle oraz dodatkowych pompach i dać narazie sobie spokój z tymi sterownikami( wydaje mi się ze jak bedę miał przepływy na sterownikach to samo sobie mogę ustwić przepływ na poszczególnych sekcjach i tym samym sterować jak ciepło chce miec w poszczególnych pomieszczeniach- i jestem tego świadom ze nie bedzie to ideane wysterowanie tak jaby to miało miejsce gdyby były założone sterowniki pokojowe)

 

i droga sprawa czy np taki zestaw jest warty rozważenia do zamontowania

https://afriso.pl/katalog-online/basic/zestaw-mieszajacy-z-rozdzielaczem-ze-sprzeglem-hydraulicznym-bps-na-3-obiegi/produkt/9095510

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy takie rozwiązanie ( które sobie wymysliłem ) bedzie dobre. Przepraszam z góry za jakość rysunku ale chyba bedzie jasne o co mi chodzi. Myślę ze takie rozwiązanie będzie najszybsze do zrobienia i da zamierzony efekt. oczywiście uproszony rysunek - BPS 955 chodzi mi o całe urządzenie z 2 pompami, zaworami, termometrami itd- ogólnie zestaw

 

 

 

20210125_121821.thumb.jpg.260f67a5fa4a63cf5aad0e0859143d1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , z tego co się orientuje to te rotametry co Ty tam masz zamontowane, są tak dziwnie skonstruowane, że wkręcając je w belkę ( zakręcając ) otwiera się przepływ , a wykręcając ( zamyka się przepływ. Wprowadza to dużo zamieszania , bo działa to odwrotnie jak typowe rotametry , ale weź to pod uwagę.  Nie powiem Ci czy tak jest w twoim przypadku na pewno, ale od pewnego czasu pojawiają się rotametry tego samego producenta ,które właśnie tak działają .  Drugą rzeczą i to już jest pewniak , masz wkręcony w sekcji 8 rotametr magnetyczny mojej firmy , który tworzy komplet z nyplem , którego ktoś nie założył , a zostawił stary od innego rotametru .  Pozdr. TomekB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.