Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie pompką c.o


Danieldaniel

Rekomendowane odpowiedzi

Opisz dokładniej jak to ma wyglądać, jakie głowice masz.

Nie wystarczy pompa elektroniczna Autoadapt? One przy zamkniętych głowicach pobierają ok 5W. Jakikolwiek sterownik, który by czuwał nad włączeniem pompy, pobierał będzie więcej.

Nie wiem jednak co stanowi o chęci takiego sterowania. Musisz rozwinąć problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to żeby np. w nocy temp. będzie obniżona to nie ma sensu żeby pompka cały czas chodziła i wystudzała bufor.Może zdarzyć się tak że dane pomieszczenie bardziej się wychłodzi i termostat da sygnał na pompkę co i zacznie sobie grzać to jedno pomieszczenie. Nie mam jeszcze głowic zakupionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to mozliwe czyli zatrzymanie pompy przy zamknietych wszystkich glowicach. Sprawdzaj mozliwosci producentow systemow. Podpowiem Danfoss (drogie), inne szukaj i pytaj.

"Zwykla" pompa elektroniczna i nie ma sensu jej wylaczac. Jak glowice sie zamkna to ciepla z bufora nie wyciagaja. Masz tam zawor mieszajacy na wyjsciu z bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor z silownikiem czy termostatyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiasz ogrzewanie rozumiem, a teraz czym grzejesz? Pytam, bo bufor na grzałki do grzejników to nie jest specjalnie tania opcja. Bufor musiałby być naprawdę spory, by w drugiej taryfie nagrzać wystarczająco wody na resztę doby ogrzewania wysokotemperaturowymi grzejnikami. Z podłogą to miałoby większy sens.

Obniżenie nocne nie może być za duże, bo nad ranem trzeba będzie gonić wychłodzony dom. Wielu pisze, że zyski z obniżenia są w związku z tym znikome i więcej zyska się przestawiając temperaturę komfortu o 1 stopień (zamiast 22 zejść do 21, ale całodobowo). Co kto woli.

Zastanów się nad sensem wyłączania pompy. Pytanie na ile może ona zostać odłączona zanim pierwsza głowica zgłosi niedogrzanie? Może zastosuj termostat ścienny w najchłodniejszym pomieszczeniu i niech on steruje pompą. Najlepiej radiowy, by móc eksperymentować z właściwym punktem pomiaru temp wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeraża mnie że jakoś straszenie wychłodzi się pomieszczenie 22° w dzień w nocy ustawiona będzie na 20°.Natomiast sterownikiem obslugiwany będzie salon z podłogowką.

4 godziny temu, PioBin napisał:

Zawor z silownikiem czy termostatyczny?

Nie mam pojęcia a który będzie lepszy w moim wypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytalem gdyz z siłownikiem zawor musi miec caly czas obieg wody. Chodzi o pomiar temperatury i sterowanie tym zaworem. Tam nie ma opcji "freez" pozycji zaworu w przypadku wylaczenia pompy. W przypadku gdybys wylaczyl pompe zawor rowniez musi zostac zamkniety. Nie wiem czy mnie rozumiesz. Po prostu nie mozna wylaczyc samej pompy bez resetu zaworu.

Przy termostatycznym problem odpada. On sie "sam" steruje.

14 minut temu, Danieldaniel napisał:

Nie mam pojęcia a który będzie lepszy w moim wypadku

Masz jakies "nie glupie" sterowanie temperatura w pomieszczeniu w ktorym bedzie zasilany ten kaloryfer(y) czy podlogowka? Jesli tak to moglby byc termostatyczny. Przy braku czujnika temperatury w pomieszczeniu/niach wtedy zawor z silownikiem i "sterowanie" temperatura wody na podstawie temperatury zewnetrznej tzw. pogodowka.

Opcja pierwsza pozwoli na szybkie podbicie temperatury po wychlodzeniu. Opcja druga raczej do utrzymywania stabilnej i stalej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.