Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektromet 20kW, Tech EL-480 z PID problemy z paleniem


Rafaleeekkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako, że to mój pierwszy post na forum to chciał bym powitać wszystkich.

Mam problem z ustawieniem sterownik TECH EL-480 z PID w piecu Elektromet 20kw, co do palnika nie jestem pewien, porównująć w sieci wygląda to coś na retorte klimosza z okrągłym paleniskiem, dmuchawa RV13-AM z czujnikiem Halla.

Opiszę pokrótce instalacje i dom.

Dom piętrowy,10 grzejników, 2 częściowe mury z ociepleniem pomiędzy i dociepleniem na zewnątrz, dach ocieplony wełną jakieś 200-220m2, ogrzewane na dziś dzień tylko parter, 5 grzejników 110m2.

-pompa cwu, zasobnik +/- 150 litrów
-pompa co z zaworem 3d i siłownikiem
-sterowanie pogodwe
-sterowanie pokojowe Auraton 3021

Co do spalania to w obecnych temperaturach to jakieś 25kg Eco Power'a:
Granulacja 8 - 25 mm
Wartość opałowa (w stanie roboczym) 24-26 MJ/kg
Zawartość popiołu (w stanie roboczym) max 9,0%
Zawartość siarki całkowitej (w stanie roboczym) max 0,45 %
Liczba Rogi 3 (węgiel z kategorii niespiekalny)

Inny, bardziej kaloryczny nie wchodził w gre gdyż właściciele nie mogli opanować pieca i albo przerzucał albo były jedne wielkie spieki.
Na obecnym eko spalanie 25kg przy cenie niecałych 900zł jest dla nich znośnie. Nie o to też chodzi póki co.

Co do ustawień:
CO 60*
CWU 50*
Ograniczenie temp spalin 200*
Mieszacz 45* (regulacja od 40 do 55 w zależności od temp na zewnątrz)
Pokój 24*

Dodatkowo w sytuacji zgłoszenia przez reg pokojowy dogrzania, zadana temp mieszacza spada o 3* do ponownego zgłoszenia spadku temp w pomieszczeniu.

Teraz zaczyna się problem i niezrozumiała praca tego sterownika. Temp zadana pieca zaczyna spadać poniżej zadanej. Przy zadanej 60*, przy spadku o 1/2* palnik sobie startuje, zaczyna się lekko palić, no jest ok. Jako że to sterownik z PIDem to przy coraz to większym odchyleniu temperatury od zadanej powinien on bardziej napędzać dmuchawę i częściej podawać no ale niestety nawet jak jego temperatura spadnie z 60* do 45* to on sobie tak dmucha jakby nie dmuchał, (temp spalin w graniach 140-150*) przez co piec bardzo długo (1.5-2h) dochodzi w okolice zadanej by później znów sobie lekko modulować wokół tych 60*.

Pytanie 1:
Co go tak hamuje, że nawet przy spadku z 60 do 45 nie chce się wkręcać na obroty? Z których wytycznych algorytm bierze dane? Spalin, dogrzania pomieszczenia? Proces spalania w momencie jak już jakimś cudem trochę sie rozpędzi wygląda fajnie, w piecu biało, spieków brak, płomień nie jest poszarpany, nie dymi.

Czy może całym problemem tutaj jest Hallotron? Gdzieś tutaj na forum rzuciło mi się w oczy iż Hallotron to zło.


Osobiście posiadam Timela skzp02 z dmuchawą bez hallotronu.

Pytanie 2:
Czy podczas zmiany obecnego sterownika Tech EL-480 na Timel SKZP02 (właściciele, obecnego TECHa mają już serdecznie dosyć) trzeba wymienić obecną dmuchawę z Hallotronem na jakąś inną?

Pytanie 3:
Czy po zmianie na Timela będzie możliwość sterowania zaworem poprzez pogodówkę i w razie dogrzania pomieszczenia, korekcję tej nastawy przez posiadanego przez nich Auratona 3021? (sam nie posiadam siłownika i nie korzystam z nastaw pogodowych jak i korekt panelu pokojwego więc nie wiem jak to się odbywa w tym sterowniku a nie chcę, żeby po zakupie okazało, iż takiej opcji nie ma a na tym by mi zależało, starsi ludzie, nie chcą zbytnio przy tym grzebać)

Wiadomo, trzeba wyłapać zależności temperaturowe , trochę przy tym posiedzieć i dostroić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może telefon do serwisu by był pomocny ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rafaleeekkk napisał:

to on sobie tak dmucha jakby nie dmuchał, (temp spalin w graniach 140-150*)

Witam.

to skąd taka temperatura spalin jak kolega pisze że nie dmucha....

10 godzin temu, Rafaleeekkk napisał:

piec bardzo długo (1.5-2h) dochodzi w okolice zadanej by później znów sobie lekko modulować wokół tych 60*.

A palnik czysty?  kiedy był czyszczony w środku? był uszczelniony?

Nowy sterownik obsłuży wszystko tylko chyba przyczyny opisywane przez kolegę należy szukać gdzieś indziej. Pierwsza rzecz to pokojowy sterownik Auraton (włącz -wyłącz) to bardzo duży problem.

Faktycznie spalanie 25kg/dobę to przy tym metrażu i braku zimy bardzo duże.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalin, kompletnie nie mam pojęcia, jedyne co mi przychodzi do głowy to sprawność tego pieca bodajże 80% (według tabliczki). Piec zakładany 5lat temu. Nie dopisałem, że na półkach są zawirowywacze spalin, przy próbie wyjęcia ich, temperatura spalin szła o 40* w górę.

 

Palnik czysty, piec wyczyszczony 02.01, uszczelniony.

Auraton w przypadku zgłoszenia dogrzania steruje obniżeniem zadanej temperatury zaworu, nie wyłącza obiegu CO całkowicie.

Co do spalania nie mają z tym problemu chodź wychodzi sporo, mogło by być zawsze mniej ale to nie problem póki co.

 

Cały problem to bardzo ale to bardzo niezrozumiała praca tego sterownika. Nikt w nim nie grzebie, nie zmienia żadnych nastaw. Jednego dnia wszystko chodzi żwawo (potrafi dobić temp w 30min przy tym fajnie słychać wzrost pracy dmuchawy gdy różnica między zadaną temperaturą a aktualna jest 10*, później stopniowo czym bliżej zadanej dmuchawa maleje) a drugiego przy ustawieniach identycznych jak w dniu poprzednim dmuchawa ledwo dmucha (mimo że różnica między zadaną a aktualną temperaturą to 15*) i męczy się z dojściem do zadanej tak jak pisałem 1.5 do 2h.

 

Już próbowałem kminić podług czego on dobiera sobie modulacje.

Temperatura na zaworze oscyluje w graniach zadanej +/- 1 stopień co siłownik sobie koryguje i fajnie to działa.

Temperatura w pokoju osiągnięta.

Myślałem też, że może to być temperatura spalin (ma kaganiec na 200*) ale akurat byłem na miejscu jak piec fajnie się kręcił i temperatura spalin oscylowała w graniach 190* i wentyl fajnie chodził, piec fajnie dobijał temperaturę.

Więc może te dwie temperatury zaworu i pomieszczenia wprowadzają tu jakiś chaos?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rafaleeekkk napisał:

Co do spalania nie mają z tym problemu chodź wychodzi sporo, mogło by być zawsze mniej ale to nie problem póki co.

Oczywiście kolego masz rację że nie problem ........

Pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy strop między piętrami jest docieplony?  Jeśli nie, to prawdę mówiąc, piętro również jest dogrzewane, więc spalanie może takie być. 

Problem z utrzymaniem temperatury był od początku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, YaroXylen napisał:

Oczywiście kolego masz rację że nie problem ........

Pozdrawiam.YARO

 

Może źle mnie zrozumiałeś. Co by było dla Ciebie większym problemem:

a) spalanie 25kg

b) zimno w domu, wygaszanie się pieca bądź przerzucanie grochu bo piec ma takie widzimisię

 

Nie jestem żadnym specem w tych tematach. Dlatego tutaj napisałem. Sam przesiadłem się na początku tego sezonu z Titanica+ na Timela i on działa zrozumiale dla mnie. A ten TECH no niestety. No i oczywiście tu i tu praca w PID.

 

Niech on pali sobie to 20kg czy 30kg, daj Boże nawet 15kg. Mają świadomość, że ten groszek to raczej średnia półka. Dlatego też spalanie jest tutaj póki co na drugim miejscu, problemem głównym jest praca sterownika.

 

Jak pisałem, jednego dnia chodzi fajnie, piec się rozpędza przy dużej różnicy temperatur, stopniowo zwalnia gdy dobija. Drugiego mimo już dużej różnicy temperatur w ogóle się nie rozpędza i tak się męczy. Nikt w nim nie grzebie z domowników bo mają już tego dosyć.

 

kolego pochłaniacz

serwis telefonicznie pomagała w ustawianiu co do dawki paliwa i powietrza i jak piec ma "dobry dzień" to proces spalania i zachowanie pieca jest ok, a jak coś mu odbije no to jak pisałem wyżej

 

 

ad2

tak strop ocieplony i problemy z tym sterownikiem a raczej jego pracą były od samego początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odłączył na próbę panel pokojowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, faktycznie podejrzenie padło na sterownik pokojowy w niektórych przypadkach może tak być... ale dziwię się że nikt nie mówi o parametrach ustawień. Tu jest problem więc kolego podaj te parametry i będzie można coś powiedzieć. Przecież temperatura spalin nie bierze się z nikąd. Na palniku fura temperatura spalin rośnie więc sterownik zmniejsza nadmuch przecież to logiczne. Nikt nie pali na ustawieniach fabrycznych bo one są do max mocy kotła. Żadne wyłączanie sterownika pokojowego . Temperatura spalin powinna wachać się w granicach 90 do 130 ale wtedy gdy chodzi pełną parą. Przecież to jest grzanie komina a nie kotła. Podaj parametry ustawień. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak myślałem, współczynnik wentylatora i podawania na "0"  to po pierwsze. Wejdź w menu serwis i sprawdź parametry podawania, przerwy, wentylatora roboczego i obrotów dmuchawy i pogadamy. Kody do serwisu znasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafaleeekkk napisał:

znam, dam znać za godzinkę bo muszę sam tam podjechać

 

Parametry rozpalania:

maks praca rozapl - 5s

min przerwa rozpal 50s

max przerwa rozpal 250s

 

min wentyl roboczy rozpala 20%

max wentyl roboczy rozpal 35%

min obroty 400

max obroty 1500

 

Parametry wentylatora pod. wył.

min wentylator 20%

max wentylator 50%

min obroty 600

max obroty 2200

 

Nadmuch (po wpisaniu kodu)

min wentylator 6

max wentylator 75

min obroty 300

max obroty 2700

czas reakcji zgrubnej 2s

czas reakcji precyzyjnej 4s

wsp. proporcji 8

impuls wzrostu 7

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam

Problemem całej tej układanki okazały się nastawy. Regulator pokojowy działa poprawnie, przy zgłoszeniu dogrzania pomieszczenia zrzuca z zaworu 3*C i nie zakłóca to w jakiś sposób pracy całego pieca.

Dzięki telefonicznym poradom kolegi "1mps" udało się to "bydle" ogarnąć. Spalanie co prawda po zmianie już nastaw, sięgało też 25kg ale przy temp na zewnątrz -25*C. Aktualnie w przedziale temperatur od -5*C do 5*C spalanie dobowe w graniach 17kg, przy cenie 1tony 760kg wynik jak dla nich zadowalający. Domownicy lubią ciepło tak jak pisałem więc cały czas temperatura w domu 24.5-25*C.

 Teraz chociaż wiem którymi parametrami sterować bo dotychczas nie wiedziałem tak i ja, jak i domownicy co pokazuje post 14 ?

 

Dziękuję wszystkim za pomoc ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.