Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyka Vaillant EcoTec Pro 186 a taktowanie


RUFUSOWATY

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o wyjaśnienie jednej kwestii, mianowicie jak działa automatyczne ustawianie mocy grzewczej przez kocioł Vaillant Ecotec Pro 186, mianowicie mam w domu świeżą instalację CO, ogrzewanie domu jest to 100% podłogówka 18 sekcji (DOM 150m2), w tym sprzęgło, zawory mieszające ESBE VTA322. Kocioł ma za zadanie tylko ogrzewać dom, nie ma służyć do cwu, zasobnik mam na grzałkę elektryczną bo muszę wykorzystać nadwyżkę energii z fotowoltaiki. Jest to dom świeżo wybudowany, obecnie mam w domu 2 termostaty pokojowe, jeden na parter drugi na poddasze, miesiąc temu odpaliłem piec, według mnie wszystko chodzi bardzo dobrze poza jednym "ALE", mianowicie przy nastawie 30 st na piecu i 30 st na zaworach mieszających, w tym 20 st na termostatach pokojowych temperatura w domu jest wszędzie utrzymywana jednakowa i jest przyjemnie ciepło, podłoga jest lekko ciepła, przepływomierze na rozdzielaczach mam ustawione na 1l/min, To "ALE" dotyczy mocy kotła, piec aby utrzymywać temperaturę pracuje około od 30 sekund do 2 minut, po czym po osiągnięciu 35 st przechodzi w stan blokady palnika, która trwa 16,5 minuty i tak w kółko, w menu serwisowym jest fabrycznie ustawiona moc na Automatyczną, na jakiej zasadzie to działa? Kocioł ma zakres mocy cieplnej P od 5,7KW do 19,7 przy 50/30st, najchętniej bym ustawił moc na około 12KW, ale nie wiem czy to pomoże ograniczyć taktowanie. Skoro piec ma automatyczne ustawianie mocy, to z logicznego punktu widzenia, powinien sobie dopasować moc w zależności od zadanej temperatury, w instrukcji  Vaillanta, nie ma nic na ten temat poza tym ze tą nastawę można zmienić.

Mogę jedynie przypuszczać, że taktowanie jest spowodowane tym że zapotrzebowanie na ciepło w budynku nie jest aż takie wysokie, od miesiąca utrzymuje się temperatura na zewnątrz od 0 do -2 st, jak powinny być prawidłowo ustawione temperatury na kotle a jakie na zaworach mieszających? Dodam że temperatura podłogi stabilizuje się na granicach 24 - 25 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz niedokończoną instalację ,powinieneś mieć zawór  3d i mieszacz podłogówki  i dedykowany moduł sterowania pogodowego spiety z kotłem

wtedy bedzie wszytko dziaąło prawidłowo a taktownie bedzie ograniczone do min bo automatyka bedzie optymalizowac moc i włączenia kotła

w tej chwili kocioł nie wie co robic i dlatego tak pracuje jak widzisz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperaturę jaką mogę ustawić minimalną to 30 st, kolega automatyk nie doczytał, mam 2 zawory 3D mieszające ESBE VTA322 z pompami grunfos, mam tak zamontowane ponieważ jest to przystosowane ponieważ mogę również grzać wodę użytkową i wcześniej miałem przewidziane również grzejniki ale jak to wszystko sam ustawiałem to miałem takie widzi mi się że z grzejników zrezygnowałem ponieważ nie zgadzało mi się to z moją aranżacją wnętrz, do tego mam 2 sterowniki zrobione przeze mnie przy 2 rozdzielaczach, 8 sekcji na parterze i 10 na poddaszu, regulatora pogodowego nie mam i mieć nie będę, bo uważam że to strata pieniędzy a przy bezwładności podłogówki i obecnych braku mrozów jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto, zwłaszcza, że w obecnej sytuacji zużycie gazu mam na poziomie 6m3 na dobę,  moc minimalna 5,7KW jest za spora? zapotrzebowanie na taki dom to 12KW bez cwu. Dlaczego VTA do kotła gazowego się nie nadaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doczytał doczytał ,

dlaczego do kotła nie moze byc vta ,bo chcesz jechać automatem a nie ma kto zmieniac biegów

kocioł  mam min temp i tego nie przeskoczysz ,gdybys miał automatykę pogodową i mieszacz to obcinanie i regulacje temp realizowałby mieszacz a tak nie ma co

wg mnie zeby uratowac to co jest to

zawory VTA  dac na max ,kocioł na sterowanie pogodowe a odcinanie mocy za pomoca głowic na belkach sterowanych elektrycznie

niech sie ktos wypowie ,bo ja zawsze robie na pogodówce i nie ma zadnych problemów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest po prostu tak, że kocioł ma min. moc 5,7 kW, a teraz budynek potrzebuje o wiele mniej? 

I kocioł taktuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest ale przy automatyce wiec co ma robic i w jakim algorytmie pracować ,a tutaj wie ze ma grzac

a tak na marginesie luzne pytanie  co sie stało że nowy dom i gaz dla podłogówki ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co zrozumiałem to, zawory VTA przy samej podłogówce są bez sensu, chyba ze chce ustawić osobne temperatury zasilania na każdej belce, najlepszym rozwiązaniem jest ciągłe manewrowanie temp na kotle a zawory VTA ustawić na max, wiec regulator pogodowy będzie działał jak skrzynia automatyczna. A czemu nie gaz do podłogówki w nowym domu? to najtańsze w mojej okolicy możliwe rozwiązanie, na kocioł na paliwo stałe nie dostałem pozwolenia bo to strefa natura 2000, grzejników mieć nie chciałem, a instalacja pompy ciepła przekraczała mój jednorazowy budżet. Fotowoltaikę zamontowałem sam jak cały dom wybudowałem od podstaw własnymi rękami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moge poznac z ciekawosci koszty całej operacji gazowej

koszt przyłacza  ,kotła komina montazu ? nie liczac podłogówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cała instalacja wyniosła mnie 15 tys, na gotowo razem z zasobnikiem cwu + 2tys gazowni na przyłącze do działki, od skrzynki z gazem wszystko robiłem sam. cena nie wlicza komina bo mam systemowy murowany z wkładem ceramicznym przystosowanym pod instalację gazową, sam murowałem, jako cenę montażu mogę uznać mój czas bo jak wspominałem całość robiłem sam - a poza tym wszystkie pozwolenia i odbiory mogę wykonać sam bo jestem ratownikiem gazowym u uprawnieniami dozorowymi.

PS. kwota dokładnie 15 300 zł jest na fakturze a w jej skład wchodzą także rury i zwory do podłączenia wody w całym domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 tys + 2 gazowni plus  3,5 tys za kominy w całym domu, spalinowe i wentylacyjne

Napisałem ze kominy spalinowe bo wymurowałem 2 bo chciałem mieć kominek ale niestety przepisy w mojej okolicy na to nie pozwalają i musiałem wlot do komina i wyczystkę zamurować.

Dodam że wykonanie całej instalacji w domu zajęło mi około roku, bo zawsze było coś innego do roboty, adaptacja poddasza, elewacja tynkowanie, jedynie do wylewania jastrychu wziąłem ekipę, która uwinęła się w jeden dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno powiedzieć, obecnie przy tej temperaturze piec chodzi już prawie miesiąc bez tygodnia i utrzymuje temperaturę 20 st w domu to zużyłem 140 m3 gazu, od września do końca listopada ogrzewałem dom grzejnikami elektrycznymi to zjadły mi 1500 kwh, ale przy fotowoltaice przy produkcji 5 tys kw rocznie miałem ponad 4 tys  nadwyżki wyprodukowanej energii, od 1 stycznia do dzisiaj wyprodukowało mi 5200 KWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jak to będzie w praktyce jak już będę mieszkał, ale widzę że przy obecnej temperaturze i nastawach  bo od wczoraj od 13 do dzisiaj przez 25 h zjadło 7m3 gazu, a w nocy było 7 poniżej zera, mam tymczasowe termostaty  bimetalicze ale maja duża histereze 1,5st, także w domu teraz mam 21,3 st, piec jest wyłączony regulator pokojowy dal sygnał do sterownika żeby go wyłączyć, niewiem jak długo jest wyłączony, jak piec odpaliłem w domu miałem około 21 st grzejąc elektrycznymi, ustawlem termostaty od podłogówki na 20 st i czekałem aż się załączy piec, po 2 dniach musiałem wymusić spadek temp w domu przez zrobienie przeciągu bo temp spadła zaledwie o 0,8 st.

PS. zrobię próbę, zawory VTA ustawie na max i uruchomię piec na 35, jutro zobaczę jaki będzie efekt, bo temp na zewnątrz jest około 0, chyba że będą mrozy. Chociaż pewnie termostaty wyłączą piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dniu testów stwierdziłem że taktowanie się ograniczyło natomiast zużycie gazu mimo temperatury na zewnątrz  plus 5, wzrosło do 8 m3, jak tak będzie dalej wrócę do poprzednich ustawień, zmniejszyłem temperaturę na piecu do 30 st i zobaczę co się bedzie działo, jak spadnie zużycie to widocznie regulator pogodowy się przydaje.

Bez urazy ale taki już jestem że jak czegoś nie doświadczę na sobie to nie posłucham nikogo nieważne jakim kosztem. Nie jestem teoretykiem tylko praktykiem. Jutro zobaczę zużycie, potem nie będę miał jak bo będę musiał wyłączyć podłogówkę bo będę kładł płytki na całym piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne 24 godziny testów, zużycie 4m3 przy tej samej temperaturze zewnętrznej, czyli faktycznie regulator pogodowy może mieć znaczący wpływ na spalanie, ale jak narazie to ja robiłem "zmianę biegów" za niego, ale nie jestem do końca pewien jak on będzie współpracował z termostatami pokojowymi, albo je zostawić albo regulować temperaturę rotametrami, bo jak dzisiaj o 23 wszedłem do domu bo podłoga była chłodna "nie zimna" a na termometrze koło termostatu pokojowego pokazywało 20,7st - grzanie było wyłączone. Doszedłem do wniosku, że mógłbym sobie zamontować jakąś pogodówkę.

A co do mojego pytania na początku wątku? czy ktoś wie na czym polega automatyczna regulacja mocy w kotle Vaillant Ecotec Pro bo nie mogę znaleźć zadniej informacji na ten temat, mój kocioł ma taką cechę "Automatyczny tryb korekty mocy umożliwiający samoczynne dopasowanie kotła do potrzeb budynku". To warto zmniejszać moc w nastawach czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.