Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za słaby zawór mieszający? Dm 25 na dm 20


grags87

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam następujące pytanie dlaczego do rur o średnicy dm 25 zamontowano mi przejściówki i dano zawór dm 20 1,6 kv?

Czy instalator mnie nie oszukał na koszta? Dodam że przepływ w podłogówce na rozkręconym zaworze jest bardzo słaby, ledwo 0,5 litra.

Natomiast po zakręceniu zaworu rotametry pokazują przepływy od 2,5 do 3 litrów na 10 pętlach. Czytałem na forum że przepływ do 10 pętli powinien być minimum od 2,5 kv dla podłogówki powyżej 500 metrów.

Dodam że pompa ma spory zapas mocy.

Bardzo proszę o pomoc

zdjecie(8).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • grags87 zmienił(a) tytuł na Za słaby zawór mieszający? Dm 25 na dm 20

Przewężenie jest , bo zastosowano śrubunki wodomierzowe 3/4 " z gwintem G 1" - takim samym jak w mieszaczu ATM. Sam mieszacz jest DN 20 i rzeczywiście kvs=1,6 . Słaby przepływ przy rozkręconym zaworze moze świadczyć rzeczywiście o zapchanym filtrze albo o innej "przeszkodzie" na rurze zasilajacej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kiminero napisał:

Teoretycznie nie powinno być takich różnic w przepływie. Ten zawór prawidłowo reguluje temperaturę? Sprawdź ten filtr, czy jest czysty.

Filtr był czyszczony

 

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Przewężenie jest , bo zastosowano śrubunki wodomierzowe 3/4 " z gwintem G 1" - takim samym jak w mieszaczu ATM. Sam mieszacz jest DN 20 i rzeczywiście kvs=1,6 . Słaby przepływ przy rozkręconym zaworze moze świadczyć rzeczywiście o zapchanym filtrze albo o innej "przeszkodzie" na rurze zasilajacej.

Czyli problemem jest to przewężenie? Bo jak pisałem kiedy zawór jest zakręcony przepływy są dobre, kiedy go rozkręce na maksa na 45 C to jest słabo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grags87 napisał:

Witajcie mam następujące pytanie dlaczego do rur o średnicy dm 25 zamontowano mi przejściówki i dano zawór dm 20 1,6 kv?

Czy instalator mnie nie oszukał na koszta? Dodam że przepływ w podłogówce na rozkręconym zaworze jest bardzo słaby, ledwo 0,5 litra.

Natomiast po zakręceniu zaworu rotametry pokazują przepływy od 2,5 do 3 litrów na 10 pętlach. Czytałem na forum że przepływ do 10 pętli powinien być minimum od 2,5 kv dla podłogówki powyżej 500 metrów.

To źle czytałeś z tym Kvs= 2,5 do 10 pętli!

Powinien być Kvs= 4-5, albo i nawet 6.

Inaczej będzie to co jest u ciebie, teoretycznie obecnie mógłbyś mieć max przepływ ok 0,6-07l/min, czyli praktycznie to co masz.

Czy to oszukanie celowe, raczej nie - to po prostu ciemnota instalatora . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał:

To źle czytałeś z tym Kvs= 2,5 do 10 pętli!

Powinien być Kvs= 4-5, albo i nawet 6.

Inaczej będzie to co jest u ciebie, teoretycznie obecnie mógłbyś mieć max przepływ ok 0,6-07l/min, czyli praktycznie to co masz.

Czy to oszukanie celowe, raczej nie - to po prostu ciemnota instalatora . 

Czyli po zmianie zaworu z większym przepływem powinno być dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, bo przewężenie jest 3/4" i 3D również 3/4" (DN20) - mimo gwintu G 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2020 o 20:17, gmaj22 napisał:

Raczej nie, bo przewężenie jest 3/4" i 3D również 3/4" (DN20) - mimo gwintu G 1"

 

W dniu 22.12.2020 o 16:01, sambor napisał:

To do nich zaw Kvs min 4 i będzie OK.

Dobra panowie a więc śrubunek zmieniony na 1", nowy zawór to samo plus kvs 2,5.

Wszystkie 10 pętli na 2 biegu pompy ponad 2,5 litra przepływu, krótsze 3 litry.

Na 1 biegu pompa też spokojnie daje rade.

 

Dzięki wielkie za pomoc, nareszcie w domu jest ciepło i pierwszy raz jestem zadowolony z podłogówki :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa sukcesu po Twojej stronie, bo zaakceptowałeś sugestie i postąpłeś wg nich, a nie szukałes dziury w całym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.