Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska krzywa grzewcza junkers+cw400+cw100


Gość Tom2020

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam junkers captur smart 24 kw. Ogrzewa ok 250 m2. Jest sprzeglo dwa moduły mm100 zestaw pompowy. Cw400 obsługuje 2 krzywe grzania. Dodatkowo jest pokojowy sterowniki cw100 i czujnik zewnętrzny. Dom nowy porządnie ocieplony. 100m podlogowki, reszta grzejniki. Temperstura zadana 21.5 z mocnym obniżeniem 21 stopni. Kocioł schodzi mocą do 12%. Mimo niskiej grzania podlogowka 22 punkt.poczatkowy 32 punkt końcowy 35max wpływ pomieszczenia 3k zasilanie ciągle przegrzewa pomieszczenia. Grzejniki 22/45/48 wpływ 5k ta sama sytuacja. Te krzywe są niskie czy schodzić z nimi jeszcze niżej?jeden plus jaki widzę to kocioł pracuje non stop. Wyłącza się tylko na cwu.  Proszę o jakieś podpowiedzi, bo walczę długo z tym tematem. Spalanie do 10m2 dziennie z cwu i kuvhnia przy obecnych temp. Dom nowy dobrze opcieplony. Cw400 wisi trochę w kiepskim miescu bo w korytarzu nie daleko drzwi wyjściowych. Czy dla podlogowki llepszy będzie tryb ograniczony? Czy jeszcze obniżyć krzywa? Średnie przegrzewa nie to ok 0.5 stopnia.

Chodzi mi jeszcze po głowie wypromowanie krzywej bez punktu poczatkowego z temp projektowana ale nie wiem czy to ma sens... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zejdź jeszcze z punktem końcowych krzywych: dla podłogówki do 29stC, dla grzejników do 40stC i przez 2 dni obserwuj . Zawsze mozesz wrócić do poprzednich ustawień.

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wyłączał...

Mało tego, można by pójść takim rozumowaniem: skoro masz wpływ pomieszczenia 3stC, a przegrzewa o 0.5stC, to znaczy, że masz za wysoka temperaturę wody o 2*0.5*3=3stC. To wszystko pewnie przy ok. 0stC na zewnątrz. To proporcjonalnie koniec krzywej powinno się obniżyć o jakieś 2*3=6stC. (to dla podlogowki, dla grzejników wszystko *3).

Ps. Jak obniżenie końcowego nie pomoże, to jeszcze punkt początkowy możesz do 20stC obniżyć (za kilka dni!).

Wysłane przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo ogarniam wpływ pomieszczenia. Ale trochę mi rozswietliłes w glowie. Ustawiłem krzywa na podłogę 22/30/33 a na grzejniki 22/40/43. Będę obserwował. A jaki system grzania uważasz za lepszy... Grzanie 24/non stop czy raczej z mocnym obniżeniem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklad: ogrzewanie podłogowe (grzejniki mają dodatkowy mnożnik *3), wpływ pomieszczenia 4. Jeżeli na sterowniku ustawisz 21stC, a sterownik zmierzy temperaturę w pomieszczeniu 23stC (czyli o 2stC więcej), to sterownik obniży temperaturę wody w obwodzie, którym steruję, o (23-21)*4=2*4=8stC.

Umozliwia do dokonywania drobnych auto-korekt przez sterownik na podstawie temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Warunek jest taki, że w tym pomieszczeniu temperaturą ma sterować wyłącznie sterownik, czyli na kaloryferach wszystkie termostaty muszą być ustawione na Maxa, przy podłogówce nie może być innych systemów sterowania.

Wada jest fakt, że niezamierzone zmiany w tym pokoju mają wpływ na cały obwód/dom (np zapalenie kominka)...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja się porawila. Na 21.5 zadane jest 21.6 czasem podłogowe 21.7. Dziękuję za podpowiedź. Wystarczyło obniżyć końcowa krzywej. Obnize jeszcze początkowa na 2 doby z czystej ciekawości. Czy powinienem coś  jeszcze testować? Np wpływ pomieszczenia? Czy zostawić tak jak jest..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ pomieszczenia nie jest zły. Jak co się będzie nudziło i chcesz sobie po testować, to zwieksz wpływ pomieszczenia... Zawsze możesz wrócić... Tylko nie zmieniaj więcej niż jeden parametr na raz w obwodzie...

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie grzejników. Mam zainstalowany regulator pokojowy w naj chłodniejszym pokoju(5pokoi). Nie mam termostatow przy grzejnikach. Czy brak termostatow może wpłynąć na spalanie gazu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak zrobisz wigilię i zaprosisz 5 osób, wszyscy usiądziecie w jednym pokoju, to będziecie nieźle grzać ten pokój. Termostat by wyłączył (albo zmniejszył) grzanie grzejników w tym pokoju i już byłaby oszczędność gazu.

Jak nasz kuchnie gdzie się grzeje kuchenka, to samo.

Jak masz pokój nieużywany, to możesz przykrecic termostat, aby trzymać tam nizsza temperaturę.

Jak zaświeci słońce, to trochę grzeje przez okno.

Itd.

To wszystko obniża zużycie gazu...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tom2020 napisał:

Czy brak termostatow może wpłynąć na spalanie gazu? 

Każde przegrzane pomieszczenie (temperatura w pomieszczenie powyżej temperatury pożądanej - np. 22 stopnie zamiast 21) oznacza większe koszty. Musiałbyś bardzo dobrze dobrać krzywą grzewczą, żeby nie przegrzewało Ci mocno pomieszczeń. Oprócz krzywej musisz również wyregulować (metodą prób i błędów) przepływ przez poszczególne grzejniki. Nie mówię, że to nie jest możliwe, niemniej jest to czasochłonny proces, ale się da. Termostaty, to trochę taka droga na skróty (ale dobra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie (temperatury za oknem) udało mi się wstrzelić z krzywa. Teraz chce przejść na grzanie cało dobowe bez obniżenia nocnego. Posiadam grupę pompowane womix, pompy grunfosa. Czy jet możliwość sterowania ich mocą? Na ta chwile chodzą na full( wszytkie diody się palą). W grzejnikach słychać dość glosny szum... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem mam ustawienie "ciśnienie stale 3". Pewnie fabryczne ustawienia. Na obydwa obiegu powinienem zmienic na ciśnienie proporcjonalne? 

Ps. Powoli dochodzę do wszystkich ustawień sam, ponieważ niestety serwis który uruchamiał kocioł nic nie pomógł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jescze jedno mi chodzi po głowie. Dlaczego temperatura powrotu zasilania jest taka sama jak zasilania?Zwłaszcza na grzejnikach bo na podłogowe powrót jest ciutkę niższy. I spalanie gazu ciągle jest 10 m czyt to jest -4 czy +4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menu 1

17d 2

1w1 0

Menu 2 

21a 24

21b 24

21c 0

21e 5

21f 0

21h 10

21j 100

22a 0

22c 0

22h 8

22j 0

23b 10

23c 6

23f 1

24f 0

25e 1

25f 0

27a 0

27b 0

27e 0

29f 3

29l 0

2ce 2

2cl 1

Menu 4 się nie otwiera

Menu 3 się nie otwiera

 

 

 

IMG_20201216_085245.jpg

Proszę o podpowiedz czy ustaienia są ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak kocioł przegrzewał trochę, to ustawiłem mu w harmonogramie przerwy: jedną w nocy i drugą 10-15. Jest lepiej niż było (praktycznie nie przegrzewa).

2.1h możesz sobie podnieść na 20-30%, zawsze będzie dobry przepływ przez wymiennik.

2.3c u siebie zmniejszyłem na 2K, bo potrafił długo czekać na schłodzenie się wody w sprzęgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka krzywa masz u siebie?  Dla próby ustawilem wyższa krzywa ale z niższym punktem początkowym( bardziej stroma) i zaowazylem że częściej schodzi z marca do minimum. Dla grzejnikow 20/50/53 a podłogi 20/37/40. Zaowazylem że uczucie ciepła jest bardziej komfortowe.  Jescze myślałem czy nie spróbować samych grzejnikow ustawić na on/off. Czy nie będzie ekonomicznej bo dom dobrze zaizolowany. Co o tym myślisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedział mi jeszcze jak zmniejszyć bieg pompki na grupie pompowej.Charakterystykę ogarnolem a moc nie mogę. Czy kocioł automatycznie steruje? A może na cw 400 gdzieś można zmniejszyć? W tej chwili od grzejnikow chodzi na full a ppdlogowki jeden bieg niżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.