Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wybuchy z wentylatora


kocur87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam stary kocioł zasypowy zębiec 16kw. Wentylator WPA 05. Sterownik GECO G-406-P01. Palę od góry, czyli kolejno: miał, grubsze drewno, drobne drewno + karton do rozpałki.

Mam problem polegający na tym, że po pewnym czasie od rozpalenia, jak piec się rozpali na dobre, po osiągnięciu temperatury zadanej na sterowniku wyłącza się wentylator. I po kilku chwilach zaczyna dochodzić do "buchów" gazów z wnętrza pieca przez wentylator. Po kilku takich "buchach" kotłownia stoi w dymie. Co może być przyczyną ? Klapka od strony dmuchawy ładnie się otwiera i zamyka. Czy to może być zasługa słabej jakości paliwa ?

W tym roku na początku lipca udało mi się kupić 4 tony "ruskiego" miału z niewielką domieszką "groszku". Miał jest moczony. Komin drożny. Wyczystkę odwiedzam co weekend, bo trochę się tam zbiera. koledzy proszę podpowiedzcie czym to może być spowodowane, bo trochę mnie to niepokoi.

Edytowane przez kocur87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj ustawienia dmuchawy: obroty min., obroty maks, czasy przedmuchu- co ile , jak długo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz. Chyba że uszkodzony sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od regulacji sterownika, parametru PID, to trzeba tak ustawić by wentylator nigdy się nie wyłączał, jeśli to się nie uda trzeba zmniejszyć komorę zasypową.

201005geko.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik to dwustanowy bez PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma PID tylko jest nie dostępny dla przeciętnego użytkownika.

Cytat

6.Regulacja temperatury po zakończeniu procesu rozpalania jest realizowana poprzez zmodyfikowany regulator typu PID oraz regulator adaptacyjny. Za działanie tych regulatorów odpowiada dynamika kotła (parametr serwisowy ustawiany przez producenta kotła).

Edyta:

Znalazłem jeszcze coś takiego:

sterownik geco G-406-P01.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten PID to tak wygląda że masz przy rozpalaniu zabezpieczenie temp. 350 i gdy prezekracza to zwalnia oraz 250 przy normalnym paleniu. Jeśli kocioł dojdzie do zadanej, wentyl staje i są przedmuchy. Używałem to cudo 8 lat. 

PID ustawiany dynamiką...normalne jajca:)

Działa to tak że jeśli przeciąga to zwiększamy wartosc parametru , jak nie dochodzi szybko do zadanej zmniejszamy. To żaden PID a wentyla nie ustawisz by kręcił cały czas. No teoretycznie można zmniejszyć obroty do minimum ale co to da? Musiałby być pieronski odbiór ciepła inaczej6 gotuje wodę.Przy WPA120 u mnie musiało być min. ok 80% bo nie ruszy i buczy. Maksymalne obroty to 100 z iluś tam w górę. Maksymalnych nie da się ustawić mniej jak 100.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli PID taki sam jak był u mnie w Proton PID. U mnie skończyło się na szamocie w komorze zasypowej i założeniu dodatkowej przepustnicy do dmuchawy.

IMG_0044.JPG

IMG_0045.JPG

 

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocur87, jak wejść w menu będziesz wiedział z instrukcji którą podrzucił Ryni. Jak jak ja miałem wprowadzone parametry , mogę podać Ci później jeśli zechcesz. 

Od ręki napiszę że dodawanie drewna to błąd. Miał spalamy sam bo stąd mogą być wybuchy. I sadza w kominie,  wynik stosowania6 różnych paliw albo zbyt kaloryczny a zatem kopcacy miał. Masz sporo dymu, drewno się tli i po ruszeniu wentyla dostaje zapłon i buch...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłem ten kocioł, jak zacząłem w nim palić od góry to po miesiącu wypierniczyłem ten wentylator, wkręciłem miarkownik i dopiero wtedy sie paliło jak trzeba. Ale paliłem grochem, miał pewnie musi mieć nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocur87, jak poczytasz instrukcję , będziesz wiedział jak wejść w menu. Najperw ustaw obroty . Potem reszte.

Ja miałem tak:

1) 77

2) 150. Możesz dac 160

3) czas przedmuchu 3 s..

4) przerwa 2 min.

5) czas do wygaszenia 60min.

6) wzmocnienie 20

7) zakończenie rozpalania 5 min. wcześniej

8) dynamika 40 tu zależnie czy przeciąga czy ma trudność z dojsciem do zadanej. W instrukcji piszą kiedy dodać, kiedy ująć. 

9) załączenie pompy 45

Kocioł nie powinien pracować na przedmuchach. Dlatego ja dawałem krótki czas przerwy ale jedynie na 3 sekundy. Korzyść taka ze bledwie wentyl ruszy, już staje. Nie ma powietrza więc w znacznym stopniu zniwelujesz wystrzaly.  Ale kluczem jest paliwo. Najlepiej 21-24 MJ/kg. Nie ma dymu, sadzy, pali się spokojniej. No i wyeliminuj to drewno. Raz że się kisi a nie spala, po drugie ma niższą temperaturę zapłonu więc jak dostanie więcej powietrza z przedmuchu, może szybciej dac płomień .Jesli w komorze jest dym to wystrzal gwarantowany. Hejka:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za duża ilość porad. Wyjaśniło bsie co najprawdopodobniej było przyczyną tych "buchów". Otóż beznadziejnej jakości miał, który w błyskawicznym tempie zaślepił kanały wylotowe z pieca i wyczystkę komina, przez co moim zdaniem gazy nie miały jak się ulatniac więc kumulowały się w piecu i co jakiś czas było ... Bum! 

Jest to logiczne rozumowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć że przytkane kanały spalinowe nie dawały dobrego ciągu. Jeśli masz dużo sadzy to miał jest kaloryczny m Z jednej strony to dobrze bo mniej spalasz, z drugiej źle bo zarzuca wymiennik sadzą. Myślę też że jednak powinieneś sprawdzić swoje ustawienia sterownika . Zbytnia moc nadmuchu jeśli jest tak, sprzyja nadmiernemu rozpalaniu zasypu i wybuchy będą się zdarzać od czasu do czasu. Sprawdź i będziesz wiedział. Po prostu.:)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.