Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cerapur gc2200w - prawidłowa praca?


goofy3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Jest to nasza pierwsza styczność z piecem gazowym, więc może tak to działa. Instalacja, wybór pieca i montaż wykonany przez dewelopera. Dom piętrowy z tego roku 94m + poddasze, grzejniki konwektorowe Radison, piec Junkers Cerapur GC2200W. Narazie bez sterownika (jego montaż za tydzień), temperatury ustawiamy na piecu + głowicami termo na grzejnikach. Temperatura na piecu ustawiona na CO 55C, CWU 48C. Na większości grzejników głowica ustawiona na '3' (21C), w wiatrołapie i gospodarczym '2'. Moje obserwacje:

- CWU - mimo ustawienia 'komfort', pod prysznicem ciepła woda leci falowo. Tj. ciepła woda pojawia się bardzo szybko, kwestia sekund. Lecz po 20-30s przez 5s leci zimna i potem znowu ciepła. I tak cały czas, mam tylko wrażenie że każda fala cieplej wody jest trochę dłuższa. Poza tym przy korzystaniu z prysznica następuje tak jakby odłączenie CO, słychać że do grzejnika woda przestaje lecieć, po zamknięciu wody pod prysznicem po chwili słychać tak jakby 'włączenie' grzejnika. Skoro piec jest dwufunkcyjny to powinny to być dwa niezależne układy? 

- CO - przez 3 tygodnie 4 razy odpowietrzalem grzejniki (w jednym słuchać po czasie 'kapanie wody'). Nie wiem czy robię to źle, czy coś jest skopane. Wyłączam piec, po godzinie skręcam głowice na zero w najwyższym grzejnikiu, otwieram odpowietrznik i zamykam jak woda zacznie lecieć ciurkiem. Powtarzam z każdym grzejnikiem. Po zakończeniu podbijam ciśnienie wody na piecu do 1.6bar, odpalam i rozkręcam grzejniki. 

- przy obecnych temperaturach rzędu 6-9C, utrzymaniu temp ok 21C, dwóch osobach, średnie zużycie gazu ok 4m3 / dzień. Chyba trochę dużo? 

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pierwszej części pytania, to działanie kotła jest poprawne. W trybie grzania CWU piec odłącza obieg CO. A co do temperatury wody do żeby to działa to musisz pokombinować z przepływem i temperaturą wody. Jeżeli przepływ jest mały to piec podgrzewa Ci wodę, po czym się wyłącza palniki i tak w kółko. Tego typu piece nie bardzo lubią oszczędnościowe słuchawki prysznicowe i głowice termostatyczne przy kranach. Problem może leżeć też przy nowej instalacji z zapchanym filtrem wody w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! Ok, czyli miałem mylne pojęcie jak to działa.

Przepływ też dużo wyjaśnia, kocioł ma przepływ CWU max 11.6l/min a bateria/słuchawka ponad 20l/min. Raz puści się wodę na max, raz trochę słabiej i już jest różnica jak długo poleci ciepła woda. Słuchawkę mam standardową, bateria bez głowicy termostatycznej. Będziemy musieli potestować różne ustawienia, przy okazji montażu sterownika poproszę serwisanta o sprawdzenie filtra wody. No ale i tak patrząc po cyferkach, będzie trzeba kombinować z przepływem, bateria chce dwa razy więcej niż piec może dać :/ Chyba że nadal czegoś nie kumam, bo w sumie pisze o za małym przepływie, a nie za dużym, czyli odwrotnie niż myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia, przy kotle dwu funkcyjnym, są dwa objawu z którymi trzeba nauczyć się żyć:

1. Zbyt duży przepływ (np. woda leci z dwóch kranów w tym samy czasie) - kocioł grzeje na maksa a i tak woda w kranie jest letnia... Jeżeli masz możliwość obserwować palnik albo na wyświetlaczu widać moc z jaką pracuje kocioł to widać że pracuje z 100% mocy.

2. Zbyt mały przepływ - kran słabo odkręcony, lub ustawiony w pozycji na zimną wodę, albo nagły spadek ciśnienia w sieci wodociągowej. kocioł grzeje pulsacyjnie. Palnik grzeje z mocą minimalną, po czym gaśnie na chwile całkowicie, jak temperatura spadnie poniżej zadanej to znowu odpala.

W pierwszym przypadku raczej temperatura wody jest stała a w drugim właśnie jest efekt ciepłej/zimnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD 1. Niestety na wyświetlaczu nie widać mocy, jedynie ikonka jak grzeje i jaka temp jest obecnie w układzie. Dwa krany naraz nie są odpalane.

AD 2. Tu może być przyczyna, chyba ciągle mamy stare przyzwyczajenia i nie odkręcamy ciepłej wody na max, tylko może tak z 3/4. Spróbuję zmniejszyć temp CWU na kotle i nauczyć się używać kranu zawsze na max ciepłą ustawioną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 12.11.2020 o 10:05, goofy3 napisał:
W dniu 11.11.2020 o 23:37, goofy3 napisał:

Cześć, goofy3 

Chcę kupić taki piec jaki masz u siebie. Jak możesz daj znać jak się sprawuje w obecne mrozy i jakie jest zużycie gazu. Pozdr Maciej

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
01:00 / 01:00
LIVE
 
An error occurred. Please try again later
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tap to unmute
Learn more
 
 
Advertisement
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Jest to nasza pierwsza styczność z piecem gazowym, więc może tak to działa. Instalacja, wybór pieca i montaż wykonany przez dewelopera. Dom piętrowy z tego roku 94m + poddasze, grzejniki konwektorowe Radison, piec Junkers Cerapur GC2200W. Narazie bez sterownika (jego montaż za tydzień), temperatury ustawiamy na piecu + głowicami termo na grzejnikach. Temperatura na piecu ustawiona na CO 55C, CWU 48C. Na większości grzejników głowica ustawiona na '3' (21C), w wiatrołapie i gospodarczym '2'. Moje obserwacje:

- CWU - mimo ustawienia 'komfort', pod prysznicem ciepła woda leci falowo. Tj. ciepła woda pojawia się bardzo szybko, kwestia sekund. Lecz po 20-30s przez 5s leci zimna i potem znowu ciepła. I tak cały czas, mam tylko wrażenie że każda fala cieplej wody jest trochę dłuższa. Poza tym przy korzystaniu z prysznica następuje tak jakby odłączenie CO, słychać że do grzejnika woda przestaje lecieć, po zamknięciu wody pod prysznicem po chwili słychać tak jakby 'włączenie' grzejnika. Skoro piec jest dwufunkcyjny to powinny to być dwa niezależne układy? 

- CO - przez 3 tygodnie 4 razy odpowietrzalem grzejniki (w jednym słuchać po czasie 'kapanie wody'). Nie wiem czy robię to źle, czy coś jest skopane. Wyłączam piec, po godzinie skręcam głowice na zero w najwyższym grzejnikiu, otwieram odpowietrznik i zamykam jak woda zacznie lecieć ciurkiem. Powtarzam z każdym grzejnikiem. Po zakończeniu podbijam ciśnienie wody na piecu do 1.6bar, odpalam i rozkręcam grzejniki. 

- przy obecnych temperaturach rzędu 6-9C, utrzymaniu temp ok 21C, dwóch osobach, średnie zużycie gazu ok 4m3 / dzień. Chyba trochę dużo? 

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi. 

Pozdrawiam 

Dzięki za odpowiedź! Ok, czyli miałem mylne pojęcie jak to działa.

Przepływ też dużo wyjaśnia, kocioł ma przepływ CWU max 11.6l/min a bateria/słuchawka ponad 20l/min. Raz puści się wodę na max, raz trochę słabiej i już jest różnica jak długo poleci ciepła woda. Słuchawkę mam standardową, bateria bez głowicy termostatycznej. Będziemy musieli potestować różne ustawienia, przy okazji montażu sterownika poproszę serwisanta o sprawdzenie filtra wody. No ale i tak patrząc po cyferkach, będzie trzeba kombinować z przepływem, bateria chce dwa razy więcej niż piec może dać ? Chyba że nadal czegoś nie kumam, bo w sumie pisze o za małym przepływie, a nie za dużym, czyli odwrotnie niż myślę...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Nie wiem czy pomogę ale po użytkowaniu tego pieca przez jeden cały sezon zimowy mogę powiedzieć, że najbardziej ekonomicznie jest ustawić go na temp.40 stopni i niech on mieli nawet pół dnia jak są mrozy i nie osiągnie temperatury zadanej niż ustawić na większą temperaturę. Ja na początku ustawiłem na 50 czy 55 stopni i fajnie tylko piec się co chwilę włącza i wyłącza a to jest nieekonomiczne. Histereza w ciepłych miesiącach na 1 st. a od grudnia na poł stopnia. To daje naprawdę duże oszczędności. Ogrzewam dom nieocieplony ok.110 m2 dwukondygnacyjny. Ogólnie zasada jest taka że piec powinien się jak najrzadziej zapalać i jak najdłużej pracować. Ja już widzę po sobie że ten piecyk jest za duży dla mnie ale cóż na błedach się człowiek uczy. Pozdrawiam Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.