Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż przewymiarowanego kotła - czy to ma sens?


Bartek40

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 11.11.2020 o 13:15, Bartek40 napisał:

No zimy bywają u nas srogie. Zrobię tak jak doradził sambor. Na wiosnę założę pierwszy piec, a gdy będzie potrzeba to drugi. Właściwie to mam dwa na oku, Sas solid 19kW i Defro eko lux 20kW

Ekolux zarasta syfem w trybie ekspresowym. Solida nie znam, ale znam Bio Solida na pellet a to te same wymienniki więc mając już jakieś rozeznanie, wziął bym Skampa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu. Mam dwa kominy dymowe w kotłowni. Jeden 15x25 - na nim pracuje aktualnie kocioł zasypowy, drugi 15x15 - wymurowany na zasadzie, że może się kiedyś przydać, np. pod piec gazowy - aktualnie służy mi jako wentylacja w kotłowni ponieważ komin wentylacyjny, który był w projekcie przeznaczony do kotłowni został wykorzyatny piętro wyżej w innym celu - podłączyłem do niego okap. Kominiarz był i stwierdził że może się na coś takiego zgodzić. Problem pojawił się teraz, ponieważ gdybym chciał podłączyć dwa kotły do tych kominów to powstaje problem braku kanału wywiewnego. Mam możliwość, przekucia się do wentylacji pomieszczenia obok kotłowni, które służy aktualnie jako magazyn opału. Czy coś takiego przejdzie? Są jakieś przepisy, które regulują te kwestie?. Wiem, że znajdę jakiegoś komianirzw, który na pewno podpisze coś takiego ale nie lubię robić takich rzeczy, dlatego chcę zaczerpnąć informacji na ten temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratka wywiewna została zamurowana i podłączony jest do niej okap. Mam dwa dymne kominy, mniejszy aktualnie służy jako wywiew. Pod ten mniejszy chce podłączyć drugi piec a do wentylacji przekuć się do sąsiedniego pomieszczenia (magazyn opału). Pytanie polega głównie na tym czy kanal wywiewny z kotłowni musi znajdować się w tym samym kominie co kanały dymne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1  możliwość  jest  taka  jeżeli  będzie to kocioł pobierający powietrze  do  spalania z pomieszczenia to możesz umieścić rurę spalinową w kominie a to  co  ją  otacza  użyć jako  wywiew  są  takie  adptery

2  wariant  wspólnego  komina  całkowicie  odpada

3 możesz   zrobić tak jak  napisałeś  wybij  cegłę  i  otynkuj       pamiętaj  tylko o  tym  że  nie  będziesz  mógł  zrobić  z tego  magazynu  pomieszczenia  mieszkalnego i musi tam  być  kratka  wywiewna

PAMIĘTAJ 

ŁĄCZNA   SUMA  OBCIĄŻENIA   DWÓCH KOTŁÓW  NIE MOŻE  PRZEKROCZYĆ  30 KW

wtedy  twoje  pomieszczenie  techniczne  stanie  się  przepisową  kotłownią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2020 o 13:31, Bartek40 napisał:

Witam, posiadam spory dom - ponad 450m2 Problem pojawia się gdy trzeba zdecydować jaką moc ma mieć kocioł. Druga część domu będzie ogrzewana najwcześniej za kilka lat, . Wiem, że piec na ekogroszek kiepsko znosi przewymiarowanie, a jak ma się do tego piec na pellet? Może jakieś inne rozwiązanie?

Nie wiem kto Cię wprowadził w taki błąd ,ale kotły podajnikowe to nie to samo co zasypowiec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HolubPatryk napisał:

 to  zrobi  się  nam  przepisowa  kotłownia

 

 

Przechwytywanie.JPG

Norma PN-B-02431-1:1999 dotyczy tylko kotłów na paliwo gazowe, lżejsze od powietrza!

Tytuł normy  brzmi - Ogrzewnictwo – Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1 – Wymagania

A pytanie było o kotłownię z kotłami na paliwa stałe. 

Do kitu z takimi poradami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2020 o 18:57, Bartek40 napisał:

Chce zamontować 2 x 20kW

2 x 20kW to też  przewymiarowanie.

U mnie 450m2, kocioł 38kW, a jak były kiedyś zimy to raptem wycisnąłem z niego najwięcej 27kW.

To niepotrzebne, takie kombinowanie.

Ja bym zamontował tylko jeden kocioł  20kW i do niego za te parę lat dokupił pompę ciepła powietrze/woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.