Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z ilością powietrza we wkładzie


maniek83

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem marketowy wkład kominkowy (wiem to cały problem i mógłbym tutaj zakończyć :) ) do domu letniskowego, zamontowałem doprowadzenie powietrza z zewnątrz i jakoś słabo to działa.

Rozebrałem wkład i okazało się, że dolot powietrza z zewnątrz to 5 dziurek wielkości małego palca a kominek ma podobno 13kW mocy strasznie go dusi więc oprócz powietrza z zewnątrz muszę otwierać jeszcze przepustnicę na fasadzie wkładu żeby się jakoś rozpaliło, po rozpaleniu jakoś się pali ale rewelacji nie ma.

Chciałem kątówką wyciąć te dziurki aby je połączyć czy to dobry pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin ma 5 metrów na pewno czyli wg producenta ok, ciąg jest duży bo potrafi wyrwać czop z waty. Nawiew też ok.

Zrobiłem test i rozpalałem normalnie na rozecie z wewnątrz to też nie za bardzo musiałem popielnik otworzyć. Jak mam podłączone CDP i otworzę rozetę to też jest ok więc ewidentnie tlenu brakuje za małe wloty zarówno CDP jak i rozeta.

Wg mnie teraz mam wybór zostawić tak jak jest i wspomagać się przepustnicą na fasadzie wkładu czy spróbować powiększyć wlot powietrza z zewnątrz.

Nie rozumiem po co zalecają zrobić dolot fi160 jak potem dają wlot do kominka może z 12cm2

Tak to wygląda, po drugiej stronie jest jeszcze centymetr do szuflady popielnika więc dodatkowa przeszkoda.

e331cda6d0f6.jpg

Edytowane przez maniek83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście doprowadzenie powietrza powinno być min 200cm2 (fi 160), a te otwory trzeba rozwiercić do ok 1/2 powierzchni  rury.

Robić to trzeba stopniowo i rozpalać próbnie tak aby uchwycić średnice otworów.

W niemarketowych kominkach to dolot jest pełny a regulacja przepustnicą na rurze dolotowej.

Jednak ja spróbowałbym zostawić i regulację robić przepustnicą na wkładzie , ew trochę rozwiercić te otwory na dolocie .

Jak zrobisz otwory za duże to będzie ci całe ciepło uciekało w komin.

Ponadto pomyśl o gryzoniach - taka rura z dużymi otworami to dla nich brama do domu, wiem coś o tym, sam tak miałem i poprawiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sambor napisał:

W niemarketowych kominkach to dolot jest pełny a regulacja przepustnicą na rurze dolotowej.

Tak właśnie zrobiłem, kupiłem szczelną przepustnicę z uszczelką w tym celu oraz oryginalne CDP jak widać to pic na wodę i trzeba samemu grzebać.

Oryginalna CDP jest na rurę 100 a potem się jeszcze zwęża na niewiele więcej niż obrys tych otworków więc ewidentnie sporo za mało.

Na gryzonie nie wystarczy kratka na wlocie i zamknięta przepustnica gdy się nie pali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.