Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie CW400 i kocioł Junkers CERAPUR SMART ZSB 24-5C


Pawełleivy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako nowy uzytkownik chcialbym prosić o pomoc w ustawieniu sterownika Bosch CW400. Kociol uruchomiony w zeszlym sezonie lecz obecnie pierwszy sezon po przeprowadzce. Kociol i sterownik ustawiony przez serwis Junkers. Prosze o pomoc w wyregulowaniu sterownika gdyz piec nie pracuje jak powinien a mianowicie przy temp projektowej 45stC, maks temp zasilania 40stC, wplywie pomieszczenia 2K i korekcie temp pomieszczenia piec przy dodatniej temp zewn pracuje z wysoka temp zasilania powodujac podgrzanie do temp zadanej 23stC i sie wylacza. Przez dlugi czas pompka cyrkuluje podgrzana woda az do temp 22.4st w pomieszczeniu i ponownie zalacza piec. Ten piec powinien raczej pracowac ciagle i jedynie modulowac aby miec mozliwie najmniej wylaczen. Chyba ze sie myle. Bardzo prosze o pomoc w ustawieniu wydaje mi sie ze krzywej grzewczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełleivy

napisałeś sporo o kotle ale nic o domu. gdybyś chociaż uzupełnił profil, łatwiej by było oceniać czy faktycznie wina leży po stronie źle dobranej krzywej czy może źle dobranego do potrzeb domu mocą kotła. Bez tych informacji możemy szukać sposobu usunięcia skutków ale bez poznania przyczyny może to nie pomóc za bardzo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodalem informacje w profilu dotyczace instalacji. Mam nadzieje ze to cos rozjasni ewentualnie udziele wiecej potrzebnych informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. teraz już wiem więcej. przede wszystkim do takich parametrów domu -metraż/izolacja - masz za duży kocioł. wystarczyłby model 14KW, który startuje z poziomu 1,9KW. Tym sposobem masz w gratisie taktowanie. kocioł mimo pracy na mocy minimalnej produkuje jej za dużo aby uzupełnić potrzeby domu. możesz obniżyć krzywą grzania co zmniejszy rozmiar taktowania ale obawiam się że zwłaszcza w okresach przejściowych nie uzyskasz pracy ciągłej. Powiem więcej. ja przy starej chałupie i modelu 14KW mam taktowanie przy takich jak teraz pogodach. nawet nie myślę co by było gdybym miał większej mocy kocioł, a kilku instalatorów jak usłyszało że tylko 14KW to larum podnosili że za mały i że mi tyłek zmarznie zimą. 

podsumowując: obniż krzywą i to sporo, obniż moc kotła na cele CO do poziomu powiedzmy 10KW i tyle samo na cele CWU. Pytanie jeszcze czy masz czujnik pogodowy czy tylko sam CW 400 robiący jako pokojówka??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam czujnik pogodowy. Jak obnizyc moc kotla? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinieneś mieć instrukcję montażu i obsługi. Jeśli nie to :

wciskasz jednocześnie na kotle przycisk serwisowy i "ok" aż pojawi się wskazanie "Menu1". 

strzałka w górę do Menu2 - potem "ok" 

Tam masz w pkt 2.1.A moc na CO- pojawi się kaloryferek z lewej strony. ustawiasz sobie powiedzmy 10KW i klikasz "ok". Potem strzałka w górę i pkkt 2.1.b moc na cele CWU- pojawi się kranik. robisz to samo i klikasz ok. potem wychodzisz i tyle

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale jesli kociol pracuje z min moca 4.6kw?

Mam jeszcze pytanie krzywa grzewcza obnizam temp projektowa czy maks temp zasilania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CW400 masz wpięty w kocioł czy zainstalowałeś w jakimś pomieszczeniu?

Myślę, że powinieneś wysterować krzywą grzewczą(punkt początkowy i punkt końcowy). Pewnie już wiesz jaką najlepiej mieć temperaturę na kotle przy tych temperaturach zew. Natomiast zgadzam się, że okres jesienny (przejściowy) nie jest najlepszy do wysterowania krzywej. Najlepiej gdy jest w miarę stabilnie około 0. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełleivy

w jakim kontekście pytasz o pracę z mocą 4,6KW?

temperatury projektowej nie ruszaj. Krzywą regulujesz według zasady: jak sa na dworze dodatnie temperatury a dom nie osiąga lub przekracza zadaną w pomieszczeniu temperaturę to regulujesz dół krzywej, jak jest na dworze mróz to wtedy górę. Aby móc lepiej wykorzystać sterowanie krzywą to ustaw z punktem początkowym, wtedy możesz regulować z obu stron. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tego konkretnego kotła, ale kocioł innej marki, też o mocy minimalnej 4,6 KW i również, w moim wypadku moc minimalna kotła jest za wysoka i kocioł taktuje, raz bardziej, raz mniej.

U mnie ograniczenie mocy maksymalnej(bo minimalnej już nie zmniejszymy- kocioł nie zejdzie niżej niż te 4.6 KW) nie dało jakiekolwiek poprawy w kwestii częstotliwości załączania palnika, a zmniejszenie  krzywej grzewczej tylko sprawę wyraźnie pogarszało.

Hydraulicy i serwisanci kotła przyjeżdżali na zmianę z różnymi pomysłami i no cóż, No nie przeskoczę tej mocny minimalnej.

Co trochę poprawiło temat ale pozornie to zmniejszenie przepływu na rotametrach i delikatnie podniesie krzywej grzewczej, ale jak instalacja się zagrzeje to kocioł i taktuje. 
 

Także moja rada jest taka ze dużo nie kombinuj bo jest spora szansa ze nic nie poprawisz, a stracisz czas na latanie do kotłowni. Ja temat totalnie olałem już, jak kocioł się rozleci od tego taktowania to i dobrze- przynamniej kupię taki Co startuje od 2 kw. 
Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzieki za odp i wskazowki. Przez ostatni czas robilem korekty, zmienialem parametry i rzeczywiscie z tego co zauwazylem zmiana mocy pieca nawet na 8kw nic nie wnosi. Krzywa grzania bardzo ograniczylem. Nie wiem dlaczego piec nadal nie moduluje. Przy koncu krzywej grzania ustawionej nawet na 32st piec grzeje z temp min 34st i zwieksza ja nawet przy osiaganiu temp zadanej w pomieszczeniu zamiast schodzic z temp zasialbibaby wejsc w modulacje. Konczy sie to tak ze przy temp konca krzywej 32st osiaga 22.5 w pomieszczenij podajac wode o temp 36st i wylacza sie. Temp w pomieszczeniu jeszcze rosnie osiagajac ok 23st. Po czym spada i kociol znow zalacza sie z temp zasilania 34st gdy temp zasilania zadana wynikajaca z krzywej wynosi np 31st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podepnę się pod temat bo posiadam identyczny kocioł i sterownik. Jak to jest z ustawianiem temperatury zasilania z pomocą pogodówki i cw400. Co bym nie zmieniał w ustawieniach to i tak kocial grzeje taką temperaturą jak ustawie na samym kotle. Przykładowo jak na kotle będzie za pomocą pokrętła ustawione 30stopni to bez wzgledu jaka temperatura bedzie na zewnatrz kocial grzeje zawsze do tych 30stopni. Jak skręcę pokrętło od temp na kotle to ogrzewanie się wyłącza całkowicie więc przyjmuje, że te min. 30stopni musi byc tam ustawione, ale dlaczego pogodówka nie przejmuje "kierownicy"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W info masz informację o temp.zew?

W menu (naciśnij dłużej) aż wejdziesz w menu serwisowe i:

-ustawienie grzania->obieg grzewczy1->sposób regulacji->wg.temp.zew

Tak masz włączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, piffko napisał:

Jak skręcę pokrętło od temp na kotle to ogrzewanie się wyłącza całkowicie więc przyjmuje, że te min. 30stopni musi byc tam ustawione, ale dlaczego pogodówka nie przejmuje "kierownicy"?

Tak ma to działać, identycznie działa dla CWU. Niższe ustawienie (czy to z kotła czy ze sterownika) jest ważniejsze.

Na kotle ustaw sobie np. na 50 czy 60 stopni, wtedy resztę zrobi sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemu skoro koniec krzywej grzania mam na 32st na kotle 40st a piec grzeje np 36-37st...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mrtur napisał:

W info masz informację o temp.zew?

W menu (naciśnij dłużej) aż wejdziesz w menu serwisowe i:

-ustawienie grzania->obieg grzewczy1->sposób regulacji->wg.temp.zew

Tak masz włączone?

Dokladnie tak.

32 minuty temu, teres napisał:

Tak ma to działać, identycznie działa dla CWU. Niższe ustawienie (czy to z kotła czy ze sterownika) jest ważniejsze.

Na kotle ustaw sobie np. na 50 czy 60 stopni, wtedy resztę zrobi sterownik.

Czyli rozumiem, że temperatura ustawiona na kotła zadziała jako ogranicznik taki max. dla tego co chce ustawić według krzywej sterownik cw400?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, teres napisał:

Dokładnie

Przetestowane i działa. Dałem 45stopni na kotle i teraz np. zasilanie jest na 30 pare.

Czy z ustawieniami dezynfekcji CWU będzie tak samo? Na sterowniku mam ustawioną dezynfekcję raz w tygodniu w nocy,  jednak zauważyłem że załącza się raz dziennie w ciagu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piffko napisał:

Czy z ustawieniami dezynfekcji CWU będzie tak samo? Na sterowniku mam ustawioną dezynfekcję raz w tygodniu w nocy,  jednak zauważyłem że załącza się raz dziennie w ciagu dnia.

Niemożliwe, nie sugeruj się temperaturą pracy kotła podczas nagrzewania zasobnika. Jesli normalnie korzystasz z CWU, to dezynfekcję możesz wyłączyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2020 o 16:51, teres napisał:

Niemożliwe, nie sugeruj się temperaturą pracy kotła podczas nagrzewania zasobnika. Jesli normalnie korzystasz z CWU, to dezynfekcję możesz wyłączyć. 

No właśnie temperatura na kotle w ciagu dnia potrafi wskazywac chwilowo okolo 85 stopni i słychać, że kociol pracuje na duzych obrotach. Obstawiałem, ze to wlasnie dezynfekcja. Zastawnawialo mnie bo na sterowniku jest ustawione 75 dla dezynfekcji i raz w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, piffko napisał:

temperatura na kotle w ciagu dnia potrafi wskazywac chwilowo okolo 85 stopni

Myślę ,że kocioł chce jak najszybciej nagrzać zasobnik żeby po nagrzaniu przełączyć się na ogrzewanie C.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, piffko napisał:

No właśnie temperatura na kotle w ciagu dnia potrafi wskazywac chwilowo okolo 85 stopni i słychać, że kociol pracuje na duzych obrotach.

Jak Ci nie przeszkadza wolniejsze ładowanie zasobnika, to zmniejsz sobie w menu serwisowym dla CWU "zwiększenie temp. zasilania" na 30 albo nawet 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam.

Pozwólcie że odświeżę temat. Posiadam kocioł i sterownik jak w temacie. Uruchomiony 10 dni temu. Poprzednio stary kopciuch. Dom 100 letni, dość duży, niestety nie ocieplony. Grzejniki płytowe chyba nieco przewymiarowane . Serwisant ustawił krzywą z punktem początkowym. Usłyszałem ,że przy moim nieocieplonym domu lepsza opcja to krzywa z początkowym, bo przy drugiej dom może być niedogrzany przy dodatnich temperaturach. Zmniejszyłem już punkt początkowy z 30 st. C na 25 oraz punkt końcowy. Wiem, że końcowego nie ustawię prawidłowo przy obecnych temperaturach. Ale myślę o zmianie krzywej na tę bez początkowego.  Wcześniej jednak chciałbym zapytać, czy w tej krzywej temperatura zasilania przy zewnętrznej 20 st. C wynosi 25 st. C i dla podłogówki i dla grzejników ? Przynajmniej tak wywnioskowałem z wykresów w instrukcji. Czy korekta temp. pomieszczenia w górę np. o 2 st. C da podobny efekt jak w przypadku krzywej z punktem początkowym równoczesne podniesienie punktu początkowego i końcowego o 2 st. C? Czy też, używa się tej korekty jeśli, jak czytam w instrukcji na str.21 „ np. temperatura pomieszczenia zmierzona termometrem odbiega od ustawionej wartości zadanej”. Bo jeśli stwierdziłbym tę różnicę przy niskich temperaturach zewnętrznych, to czy nie lepiej raczej zmienić temperaturę projektową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.