Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja i zawór mieszający - pompa nie tłoczy


Tanner

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z cyrkulacją, instalację sprawdzałem już kilka razy, jest dokładnie tak jak sugeruje producent zaworu mieszającego, a jednak cyrkulacja nie działa.

Objawy - pompa pracuje, słychać ją, ale nie pompuje wody - rura zaraz przed pompą jest zima, również wylot wody ciepłej z zasobnika jest zimny. Po czasie pompa robi się gorąca od pracy w stojącej wodzie, rura przed pompą nadal zimna. Rozkręcałem pompę, w środku wszystko wygląda w porządku, uruchomiłem na 2 sekundy na najniższej mocy - kręci (magnetycznie) wirnikiem, w pełni zdrowa.

Pompa - LFP Erga 3W
Zawór mieszający - AFRISO ATM 343 3/4
Zasobnik poziomy Biawar 140L
Grzałka elektryczna 3kW

Schemat producenta - jest zrobione dokładnie jak tutaj. Ostatni odcinek cyrkulacji (od ostatniego punktu do pompy) jest dobrze odpowietrzony - specjalnie zamontowałem kranik za pompą, aby móc puścić tam wodę i dobrze odpowietrzyć. Leci stamtąd ciepła woda (po minucie), to dla potwierdzenia, że instalacja w ścianach jest dobrze wykonana i połączona.

schemat_ulotka.thumb.jpg.91810da8a9b23e1b898ced93540de886.jpg

Zdjęcie - oznaczyłem elementy na zdjęciu i schemacie aby było widać co jest co. Ze względu na miejsce montażu ciężko o dobre ujęcie, mam nadzieję, że wystarczy do diagnozy.
(Ciepła woda z zasobnika wychodzi na górze z tyłu (gdzie ZZ5) i płynie niewidoczną na zdjęciu rurką - prosto to zaworu mieszającego.)

20201010_203858_opisy.thumb.jpg.1f9df402a8bdf74fc7788a90d6db5746.jpg

Dodatkowo - pisząc ten post poszukałem ulotki na stronie producenta - znalazłem - i widzę już inną wersję schematu - pomijającą powrót cyrkulacji do zasobnika. Ale ogólnie podejście to samo.

1614981370_Zrzutekranu2020-10-10o21_28_19.thumb.png.22fae32930c7972761a97da23edab5be.png

Moje podejrzenia na chwilę obecną:
1. Pompa - działa, słychać ją, po 15-20 minutach kręcenia w stojącej wodzie nagrzewa się, w środku nie widać nic niepokojącego - ale, po pierwszym montażu nie miałem jeszcze kranika za pompą, na 100% była zapowietrzona - a uruchamiałem ją po 20, 30 minut, czego jak wiadomo nie wolno robić. Ale nigdzie nie widać uszkodzenia, nadal "działa" jakby nigdy nic.
2. Zawory zwrotne - wszystkie są sprężynowe (plastikowe), a nie klapowe - pompa na swojej drodze ma jeden lub dwa (do zaworu mieszającego, do zasobnika, lub oba "po trochu"). Czy może nie mieć siły go otworzyć? Po dzisiejszej lekturze, to jest mój faworyt ale stwierdziłem, że w końcu zapytam tutaj, zamiast kolejny raz rozpinać instalację :) 

Innych pomysłów już nie mam, na sprawdzaniu czy wszystkie elementy są prawidłowe spędziłem już kilka godzin, a kilkanaście czytając różne wątki na forach internetowych. Czy mądrzejszym kolegom przychodzi coś do głowy?

 

Edytowane przez Tanner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zwłaszcza o tak niskiej mocy nie poradzi sobie z otwarciem zaworów sprężynowych. Można sprężynki z nich wymontować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat #2 jest prostszy i na pewno skuteczny. Zawory zwrotne najlepiej zastosować o jak najmniejszych oporach. Np. "pioniery"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam

@Tanner mam ten sam zawór i użyłem dokładnie tego samego schematu - pierwszego który zamieściłeś

Objawy są takie, że z czasem rośnie powoli ciśnienie w nitce cyrkulacji, pomimo, że woda ciepła nie jest używana. 

Ma to sens jakby na to patrzeć wzrost ciśnienia możliwy jest tylko przez dodawanie zimnej wody do cyrkulacji. Dlatego myślę że zimna woda powinna być podłączona tak jak na drugim schemacie. 

Wtedy nie ma opcji ze do cyrkulacji dostaje sie świerza woda zimna, tylko woda zimna z dołu zbiornika. 

Proszę o potwierdzenie moich teorii. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.