Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja w starym domu drewnianym, - prośba o pomoc


coroner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

Posiadam stary dom drewniany z bali użytkowany jako letniskowy. Dom z lat 50 poprzedniego wieku, niecałe 100m2. Do tej pory ogrzewany kuchnią kaflową, piecem kaflowym oraz kozą, które bardzo dobrze zdawały egzamin. Ciepła woda to podkowa w kuchni kaflowej. Ocieplony jakąś cienką wełną zabitą elewacją z desek czyli można przyjąć, że ocieplenia nie ma, strop ocieplony wełną 10. Okna drewniane.

W ostatnim czasie dorwałem za półdarmo po rodzinie praktycznie nowy bo 3 miesięczny piec Viadrus U22 Economy 25kw  Specyfikacja (poprzedni właściciel zakwalifikował się i skorzystał z dofinansowania na ogrzewanie gazowe)

Chciałbym wykonać w tym domu instalację ogrzewania na samych grzejnikach i ogrzewania wody, jednak w ogóle nie posiadam wiedzy w tym temacie, a z okolicznych hydraulików żaden nie pomoże mi w tym roku.

Czy ktoś z Szanownych forumowiczów, odpłatnie lub z dobrej woli mógłby mi pomóc?

Zamieszczam rozmieszczenie pomieszczeń, wymiary wewnętrzne i moją ogólną wizję na ten temat.

Chciałbym wyburzyć kominy, kuchnie i piece kaflowe stosowane dotychczas, zamontować grzejniki stalowe panelowe, rurki puścić na wierzchu przy podłodze. Pod łazienką jako, że była to jakiś czas temu dobudówka, mam piwnicę, w której chciałbym zorganizować kotłownie. Przy tej dobudówce zbudować nowy komin na zewnątrz i przebić się do piwnicy. Łazienka pełny remont ale to nie ma związku.

Znalazłem schemat instalacji tego pieca jednak w legendzie nie wszystko jest do końca opisane i nie do końca wiem co mam kupić.
Zarys przedsięwzięcia jest taki, żeby zrobić samemu co tylko mogę tj. przekłuć się w ścianach i stropie, zawiesić grzejniki podciągnąć rury do nich, wnieść piec i najcięższe rzeczy do kotłowni i kupić akcesoria do podłączenia, a jak zadzwonię po hydraulika z dalszej części Polski, który ma czas przyjechać, żeby sobie to wszystko podłączył tylko ew. dokupił jakąś złączkę w pobliskim sklepie, której nie trzeba zamawiać i czekać kilka dni. 

Stąd moje pytania:

Jakiej mocy i ile grzejników potrzebuję do konkretnych pomieszczeń, jak najlepiej poprowadzić rurki do grzejników?

Do jakiego momentu mogę stosować rury zgrzewane?

Czy ktoś może rozszyfrować schemat i podpisać akcesoria, które nie są podpisane w legendzie, ew. jakie wielkości zbiorniki zastosować. Schemat ten jest oznaczony jako zalecany, może można go inaczej podłączyć.

W instrukcji ciąg komina to ok. 20Pa, jakiej wysokości i jakiej średnicy komin muszę zastosować? Chciałbym kupić jakiś systemowy i go ocieplić gdyż będzie on na zewnątrz.


Wiem, że proszę o dużo dlatego mogę zapłacić za te informacje.
Pozdrawiam i dziękuję.

zarys_dom.png

schemat 1a.png

legenda.png

Edytowane przez coroner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim na szkicu pomieszczeń brak jest okien, bo to pod nimi z reguły umieszczane są grzejniki. Plus informacja o wyskości parapetu - to również ważne :)

No i najważniejsze: dom użytkowany jako letniskowy, opalany kotłem, który trzeba obsługiwać dośc regularnie to nie jest dobry pomysł. Zbyt duży kocioł, jeszcze większy bufor, do tego odpowiednie naczynie wymaga sporo miejsca. 

Tu pomyślałbym raczej o czymś "bezobsługowym" i pozwalającym utrzymać w domu chociaż temperaturę przeciwzamrożeniową podczas nieobecności. Chyba że wolisz spuszczać wodę z instalacji

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Szkic poprawiony. Wysokość parapetu 70-75cm. Osobiście myślałem o grzejnikach 1200x600 przynajmniej 2 blachy grzejne.

 

Jeżeli zrobię w tym domku centralne ogrzewanie mam chętnych na długoterminowy najem, dlatego chcę to zrobić. Dom nie jest w złym stanie i nadaje się do mieszkania, ma wylewki, panele podłogowe, ściany z płyt gk, okna drewniane 2 szybowe jednak nie z tych starych z prl, dach wymieniany w tym roku (więźba i blacha), elektryka po wymianie 4-5 lat temu. Wyremontuje łazienkę przy okazji tej instalacji i będzie całkiem przytulnie.

zarys_dom1.jpg

Edytowane przez coroner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że kocioł już zakupiony, więc po zawodach. Zdajesz sobie sprawę, że  będziesz przyjeżdżał do zimnego domu, bo sterować przez internet tym kotłem, nie da rady? Mam podobny domek o podobnej konstrukcji, ale trochę mniejszy. Zamontowałem klimatyzację. Układ pomieszczeń pozwolił na zamontowanie dwóch oddzielnych splitów i jestem zadowolony. Przed przyjazdem włączam grzanie klimą i po przyjeździe mam ciepło. I jestem zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku masz tanie koszty inwestycji i tanie użytkowanie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...oraz klimatyzację w czasie upałów :)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że tego lata, pomimo, że na zewnątrz było gorąco, w domku nie było koszmarnie. Chłodzenia jako takiego nawet nie włączałem, wystarczyło puścić klimatyzator w trybie osuszania i już było przyjemnie. "Fufał" sobie chłodnym powietrzem na niskiej mocy i było przyjemnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem klimatyzacja świetna sprawa i do użytkowania dla małego domu wakacyjnego wydaje się najlepszą opcją. Jednak mam dostęp do opału ze swojego lasu, a sam piec - mimo, że za duży do takiego domku odkupiłem praktycznie za parę stów i pomoc przy wymontowaniu. Nawet jeżeli to nie wyjdzie z tym  piecem mogę go z łatwością sprzedać, tym bardziej, że ma wszelkie papiery, gwarancję, jest w klasie 5 czyli legalny, a w regionie 90% mieszkańców ogrzewają paliwem stałym. Jak pisałem w poprzednim poście jest opcja na długoterminowy najem, ale warunkiem jest centralne, o którym i tak wcześniej myślałem. 

Gdybym miał dostęp do gazu w ogóle nie myślałbym o kotle na paliwo stałe.

Edytowane przez coroner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.