Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podlogowe


RafalJag

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie co do instalacji podlogowej

Chcem zmienić u siebie w garażu ogrzewanie na podlogowe

Z racji tego że będę robił posadzkę chce zrezygnować z grzejników gdyż jest to pomieszczenie w którym lakieruje a grzejniki powodują dość duży ruch powietrza co wiąże się z dużą ilością wtracen

Pomieszczenie ma wymiary około 5x6 m

Czy na taką powierzchnię wystarczy jedna pętla rury o długości 200 m i czy będzie potrzebny jakiś rozdzielacz czy wystarczy zwykły zawór? 

Jest to instalacja otwarta na wymuszonym obiegu piec 14 kw

Dodam że niedługo planuje dobudowanie drugiego pomieszczenia o zbliżonych wymiarach i również planuje tam ogrzewanie podlogowe

Edytowane przez RafalJag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,  200 metrów to musisz zrobić dwie pętle , możesz zrobić to na zasadzie podwójnego ślimaka ,fajnie się to sprawdza w garażu, możesz sobie w razie potrzeby włączać lub wyłączać drugą pętle ,  jak planujesz drugie pomieszczenie też z podłogówką to proponuję rozdzielacz np. 4 obwodowy  w tym przypadku musisz mieć ograniczenie temperatury ( zawór termostatyczny , oraz  pompę. Jeden dodatkowy obwód to koszt około 60 zł , więc jak masz zamiar za niedługo robić dodatkowe pomieszczenie to moim zdaniem warto dołożyć troszkę więcej , bo potem za przeróbkę więcej dopłacisz . Pozdrawiam Tomekb

foto13.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lakiernie nie mają głównie ogrzewania nadmuchowego, tzn. nagrzewnice wodne z nadmuchem, filtrami itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2020 o 13:11, tomekb napisał:

Witam,  200 metrów to musisz zrobić dwie pętle , możesz zrobić to na zasadzie podwójnego ślimaka ,fajnie się to sprawdza w garażu, możesz sobie w razie potrzeby włączać lub wyłączać drugą pętle ,  jak planujesz drugie pomieszczenie też z podłogówką to proponuję rozdzielacz np. 4 obwodowy  w tym przypadku musisz mieć ograniczenie temperatury ( zawór termostatyczny , oraz  pompę. Jeden dodatkowy obwód to koszt około 60 zł , więc jak masz zamiar za niedługo robić dodatkowe pomieszczenie to moim zdaniem warto dołożyć troszkę więcej , bo potem za przeróbkę więcej dopłacisz . Pozdrawiam Tomekb

foto13.JPG

Tak jak piszesz faktycznie napewno będę potrzebował rozdzielacza na 4 obwody bo dokładnie pomierzyłem i pierwsze pomieszczenie ma niecałe 25m2

Więc myślę że 200 m rury będzie aż za bogato jak na taką powierzchnię tym bardziej że mam styropian 12cm więc posadzka będzie dobrze odizolowana

Drugie pomieszczenie będzie miało nie całe 35m2 więc dwa obwody też powinny wystarczyc

Powiedz mi tylko czy konkretnie będę musiał mieć taki rozdzielacz jak na zdjęciu 

Obecnie mam układ otwarty z wymuszonym obiegiem a grzejników pozbywam się na dobre 

Czy mogę w jakiś sposób wykorzystać ta pompkę obiegową do rozdzielacza i czy zawór termostatyczny musi być jakiś dedykowany pod rozdzielacz? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , NIE  musisz ..... wrzuciłem zdjęcie rozdzielacza ,który produkujemy  sami na miejscu z materiałów polskich , pompa jest produkowana w Francji w zakładzie Grundfosa dla naszej firmy ( oprogramowanie mamy napisane pod ogrzewanie podłogowe ,( 3X charakterystyka -stałe ciśnienie) ,   a zawory są ze Szwecji z firmy ESBE dobrany odpowiedni przepływ  (KVS) , ale oczywiście możesz zastosować inny,  który będzie spełniał te same ,lub podobne funkcje .   Pozdrawiam Tomek b.

Edytowane przez tomekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek dobry człowieku powiedz mi jeszcze jedna rzecz

Od pieca do zaworów będę miał około 4 m lini zasilającej

Piec z regulatorem ciągu i sterownikiem do pompki ustawione na 60 stopni i trzyma temperaturę +/- 5 stopni

Czy do zaworów konieczny jest zawór mieszający czy mogę bezpośrednio podłączyć zasilanie i powrot

Czy taki układ będzie dawał radę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie ze zdjęcia masz już zawór mieszający. Podłączasz jedynie zasilanie i powrót z kotła. Na rurze powrotu dodatkowo zawór zwrotny - kierunek przepływu w stronę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, gmaj22 napisał:

W zestawie ze zdjęcia masz już zawór mieszający. Podłączasz jedynie zasilanie i powrót z kotła. Na rurze powrotu dodatkowo zawór zwrotny - kierunek przepływu w stronę kotła.

To akurat rozumiem

Bardziej chodzi mi o to czy bez zaworu mieszającego też będzie dobrze

Zastanawiam się czy zawór mieszający będzie potrzebny bo tak naprawdę instalacja będzie bardzo krótka i czy ten zawór będzie wogole coś mieszał przy tak krótkim obiegu? 

Co do zaworu zwrotnego na powrocie to jak najbardziej mam zamiar go zastosowac

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RafalJag napisał:

Piec z regulatorem ciągu i sterownikiem do pompki ustawione na 60 stopni i trzyma temperaturę +/- 5 stopni

 

5 minut temu, RafalJag napisał:

Zastanawiam się czy zawór mieszający będzie potrzebny

Będzie KONIECZNY!!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.