Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem laikiem i nie wiem czy zamieszczam wątek w odpowiednim miejscu. Stoję przed wyborem źródła ciepła i sposobu sterowania nim. Liczę, że uda się uzyskać parę przydatnych uwag. Dom :

PIWNICA 125m2 wys. 2,2m całość w ziemi z ociepleniem zewnętrznym 8 cm styroduru, ocieplenie podłogi 15 cm na 77m2 (pokój zabaw) reszta 10 cm (pom. techniczne) wszędzie rozłożona instalacja ogrzewania podłogowego. Oczekiwania temperaturowe niezbyt wygórowane,  15*C i mieć możliwość zwiększenia okazjonalnie temp. w pokoju zabaw do 20*C (a może nie warto?)

PARTER 121m2 wys.2,8m, w tym 40m2 garaż (50% w bryle domu), ocieplenie 20 cm, okna 3 szybowe (dwukomorowe Oknoplast pixel, duże przeszklenia od południa) wszędzie podłogówka plus drabinka w łazience (z której można zrezygnować)

PODDASZE 105m2 po podłodze, wys, 2,6m, ścianka kolankowa ok, 1,2m, 9 okien dachowych, 30 cm wełny, wszędzie podłogówka plus drabinka (z której można zrezygnować)

Rodzina docelowo 4 os., went. mechaniczna z odzyskiem ciepła i bez GWC.  Na każdej kondygnacji rozdzielacz od podłogówki (zasilania i powroty sprowadzone do piwnicy-kotłowni). Problem polega na określeniu źródła ciepła (z wskazaniem na kocioł pellet) sposobu jego rozprowadzenia czy wysterowania i doborze mocy. Wiem zrób OZC! Ale czy jest ktoś w stanie zrobić porządne OZC dając gwarancje, że będzie to grzało? I czy warto wyniki takiego OZC porównać z doświadczeniem instalatorów i osób użytkujących podobne domy. Mam propozycje z pomp ciepła pow.-woda 9KW, 11KW oraz 16KW po piece na pellet 20 KW, 24KW a i ktoś nawet wspomniał o 30 KW. Oszaleć można, a o spieciu tego nie wspomnę, byfor, siłowniki, na jednej pompie CO, na 3 pompach CO. Więc proszę Was o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Aha, rurki do podłogówki poszło ok 1200m.

Opublikowano

Masz Kolego prawie 500 m kw z czego dwie trzecie do ogrzania. Kupa okien i garaż w bryle to minus w temacie strat ciepła. To, że piwnicy nie chcesz ogrzewac ma jednak znaczenie biorąc pod uwagę budynak jako całość. Krótko mówiąc to wielka kupa gruzu, w której trzeba zakumulować ciepło żeby odczuwać komfort. I bez OZC ciężko doradzić moc urządzenia.

W przypadku pelletu to najrozsądniejszym byłby bufor. A właściwie kaskada buforów. Np 2*750L. No chyba, ze da sie wstawić potwora w jednej sztuce. Dlatego przy takim układzie kocioł może a nawet musi być mocniejszy niż zapotrzebowanie. I może on mieć nawet 30kW. Tu przewymiarowanie nie będzie miało negatywnych skutków. A kocioł pracujący w takim układzie będzie działał ekonomicznie bo na swojej mocy maksymalnej. Co do marki kotła to poszukaj np. kotła RTB. W Sopocie zdaje się jest firma. Fachowcy a nie Janusze.

W przypadku pompy ciepła dobierając moc, bierz pod uwagę to, że przy mrozach wydajność cieplna może spaść o połowę. W Starogardzie Gd. jest firma CNC. Po filmach na YT widać, że gość wie o czym mówi. Działają na terenie całego kraju. 

Opublikowano

Witam, dziękuje za szybką odpowiedź. Ogólnie pow. podłogi całego budynku to ok.350 m kw w tym 125 piwnicy i 40 garazu, czyli do ogrzanie do komfortowej temp pozostaje 185 m kw licząc oczywiście m kw podłogi. Nawet chciałem zrobić OZC ale chciałbym zrobić to u rzetelnej firmy (profesjonalnej) ale takowej nie znalazłem. Nie wiem czy powinno robić się takie OZC tylko na podstawie planów budynku czy również przydała by się wizytacja na budowie. Co do CNC to właśnie od nich dostałem wyceny na ok 9 kw pompy (swoją drogą bardzo przejrzyste i czytelne wyceny łatwe w porównaniu modeli). I z tąd wzięły się moje wątpliwości. Czy aby jest to dobrze dobrane? Niestety ceny PC i dodatkowego asortymenty zmuszają do zastanowienia się nad kotłami na pellet. Ale widzę,że koszt dobrego kotła z kotłownią może być porównywalny do PC. Entuzjazm zasiały ceny kotłow z Heiztechnika i Kostrzewy tansze o połowe od RTB i Black starów ale pozostaje pytanie o ich jakość jak i kwalifikacje ludzi ich montujących. Możę znasz jakąś firmy sprawdzoną w opracowaniu OZC? Lub instalatora z woj. pomorskiego ewentualnie kujawsko-pomorskie. Faktycznie pojedynczy bufor to tylko max 1000 l ogranicza mnie wysokość piwnicy 2.2m Zastanawia mnie wariant kotłowni który najrozsądniejszy wybrać,

1.kocioł - bufor -  3 grupy pompowe CO +  CWU . tutaj sterowanie pompami z grup na kazdą kondygnacje osobno czujniki temp. na każdej kondygnacji (metoda prób i błędów ustawić przepływy pętli w poszczególnych pomieszczeniach)

2. kocioł - bufor -1 grupa pom CO. + CWU tutaj sterowanie silownikami na rozdzielaczach (tylko czy jedna pompa da radę to pochnąć)

3. Kocioł - 3 grupy + CWU analogicznie do pkt.1

4. kociol - 1 grupa + CWU analogicznie do pkt 2

 

Opublikowano

Ogrzewanie tylko pellet lub pc?

Przy dobrym kotle po jaka cholere takie duze te baniaki? Kociol nigdy nie pracuje na maksa optymalnie... To jest stan wyjatkowy dla kotla. Bufor generuje tez duze straty postojowe, poza tym koszt i skomplikowanie instalacji z takim monstrum moze sie nigdy nie zwrocic. To je zwykla chalupa, dobrze docieplona. 

Jakie srednice rur do rozdzielaczy? 

Planujesz fotowoltaike? 

 

Opublikowano

Autor tematu postąpił jak większość na tym forum - zrobił coś i teraz chce aby to jakoś pospinać.

Ciekawie to może wyglądać.

Nie dobierajcie kotła jak nie ma podstawowych danych na temat podłogówki, rur zasilających, wymaganej temp zasilania podłogi a nawet potrzebnej ilości wody grzewczej.

Za dużo zmiennych, które nie są znane na ten moment.

Kocioł to pryszcz.

Opublikowano

Witam, w piwnicy 8 obwodów, parter 8 obwodów i poddasze 10 obwodów. Rozstaw co 15 a w pomieszczeniach malych  z jedną pętlą co 10. Rurka 16 a do rozdzielaczy to nie pamiętam 32 albo coś lekko po wyżej

pojemność wodna obwodów ok 135 l

Do tej pory scenariusz mój przedstawiał: źródło ciepła ładujące bufor - bufor zasilający 3 rozdzielacze poprzez 3 pompy(z całym ustrojstwem mieszającym) + CWU - na każdym rozdzielaczu silowniki i regulatory (czujniki) pokojowe - fajnie aby udało się ogarnąć zasadę działania gdy wszystkie siłowniki zamknięte na rozdzielaczu wyłączają pompę danego rozdzielacza, gdy choć jeden się otworzy załącza pompę. Oczywiście jest to tylko mój wymysł który najłatwiej jako laikowi wpadł do głowy. Co do instalacji fotowoltaicznej to jest planowana ale nigdy nie wiadomo czy zaskórniaków wystarczy. A są jeszcze trochę ważniejsze sprawy do ogarnięcia.

Opublikowano

32 plastik? W sensie pp? Na 8 obwodow ujdzie na 10 malo, ale pod PC i tak malo. Trza nadrabiac temperaturą. Regulacja z 3 poziomow na przeplywach to masakra. Termostaty w pokojach przy wentylacji wymuszonej to pic na wode, reku wepcha Ci wszedzie podobna temperature. I bez reku to pic na wode... 

Piwnica w ziemi jak niedogrzejesz to pizga w parter, wiec czy grzejesz czy nie wielkiej roznicy nie ma w spalaniu, czyba ze puscisz tam 26 stopni... 

Ja bym rzucil taniego pelleciaka, 3 obiegi z termostatem jednym na kazde pietro, maly bufor, sterownik instalacji i wyjscie na pompe ciepla split  podpieta do bufora ktora pracuje od wiosny do jesieni. Na mrozach odpala sie pelleciak. Poki co jedziesz na pellecie a jak pojawi sie kasa dostawiasz PC. Lub ladujesz PC od razu i grzalki jak nie boisz sie kosztow ogrzewania prundem. Pytanie gdzie mieszkasz i jakie tam temperatury bywaja.. 

Opublikowano

No i sie choryzonty powiększają, zawsze to kolejna podpowiedź i spojrzenie z drugiej strony. Dom znajduje się na Kaszubach zimy raczej łagodne ale gorsze są chyba okresy przejściowe z dużą  wilgotnością i wiatrem. Nie mniej nigdy nie wiadomo co będzie. Ta propozycja brzmi nawet sensownie bo jak siano będzie to i można dożucić parę gratów. Kwestia jakiej mocy dobrać pelleciaka? 20 KW może 24 kW, wiadomo ta max moc potrzeba jest tylko w szczytowym momęcie a jakby miały nadejść takie czasy to i pewnie długo to nie potrwa, parę dni wspomagania grzałka też wytrzymam.

Rzut piwnic-poprawiony.jpg

Rzut parteru-poprawiony.jpg

Rzut poddasza-poprawiony.jpg

Przekro_j A--A.pdf

A jakie problemy występują lub mogą występować przy takim sterowaniu które opisałem? Tak żeby tylko wiedzieć dla czego to " taka masakra"?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.