Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie tunelu foliowego z PV


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w temacie, szukam rozwiązania pozwalającego na dogrzewanie tunelu foliowego z instalacji PV. Głównym założeniem jest grzanie głównie w porze nocnej, gdzie temperatury wiosną i jesienią mogą być dość niskie. Konieczne jest więc zgromadzenie ciepła wyprodukowanego z energii elektrycznej w ciągu dnia. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wsadzenie grzałki do zbiornika (jak na CWU), rozprowadzenie rury w tunelu + pompa obiegowa. Trudno mi ocenić to rozwiązanie pod kątem skuteczności.

Próbowałem w googlach szukać takich rozwiązań, ale PV chyba nie jest do tego celu zbyt popularne. Jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł, albo zna takie rozwiązania, to z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunel foliowy to 200m kw. Wiosną i jesienią słońca nie ma za dużo. Jak postawisz jakąś fermę PV może coś w buforze uzbierasz. Ja osobiście taki tunel podgrzewałem zwykłą nagrzewnicą na olej opałowy. Miałem jakiś czujnik temp. który załączał nagrzewnicę. Nic spec. ale jesienne chryzantemy nie zmarzły. A może coś w tym kierunku ? https://www.ekopiec.com

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej napisał wiosną nie nagrzejesz bufora z paneli , a jak będzie dzień pochmurny to już w ogóle .

Poza tym wiesz jaki musiał byś mieć ten bufor żeby na całą noc starczył ? 

Najtańsze rozwiązanie to chyba piec nadmuchowy ,jak chcesz bezobsługowo to palnik z zapalarką  i termostat i samo się odpali kiedy trzeba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, może być słabo. Patrząc jednak po cenach nagrzewnic olejowych, to mi się to chyba nie zwróci.  Coraz bardziej skłaniam się do rozwiązania ze standardową nagrzewnicą elektryczną. Nie ma sensu akumulować energii, lepiej i taniej chyba będzie po prostu pociągnąć ją z sieci elektrycznej i kompensować tym co wyprodukuje później instalacja PV. Minus jest taki, że traci się na tym 20%, ale jak policzyłem to i tak wyjdzie taniej niż kupowanie tak drogiego sprzętu. Trzeba będzie jeszcze tylko zrobić tunel w tunelu, żeby ograniczyć kubaturę i może da radę.

Na forach ogrodniczych są takie tematy, ale tam korzystają głównie z pieców na biomasę bądź mają normalne kotłownie miałowo/węglowe. Teraz miału się już nie kupi na dom i coraz więcej gmin zakazuje palenia nim.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tunel 20 razy 7 metrów wysoki 4 metry folia podwójna pompowana  utrzymuje w nim temperaturę cała zimę w nocy 7 do 10 stopni spalam około 4 ton pelletu  po 560 zł ostatnia cena .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że mój tunel stoi sobie tak z 30m od zabudowy. Dostawienie tam jakiejkolwiek infrastruktury typu piec w moim przypadku trochę mija się z celem. Swoją drogą widzę, że masz ekologiczny opał, bo większość się nie przejmuje i ładuje miał. Cena peletu coś mała, ale nie wnikam.

Tak jak napisałem mam instalację PV na domu. Jest celowo przewymiarowana i chciałbym nadwyżkę właśnie zużyć na wiosnę w tunelu.

Widziałem rozwiązania bazujące na przewodzie oporowym. Nawet w jakimś artykule też przeczytałem, że lepiej jest grzać ziemię niż powietrze. Podobnież poprawiają się wtedy znacznie warunki dla systemu korzeniowego. To takie grzanie podłogowe bazujące na elektryce.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjPu_-92dvqAhWNvosKHTp_AhsQFjAQegQICBAB&url=http%3A%2F%2Fyadda.icm.edu.pl%2Fyadda%2Felement%2Fbwmeta1.element.baztech-01cef61f-af0a-4c38-94f6-28b443e2bee6%2Fc%2FRutkowski.pdf&usg=AOvVaw2n5ARtQiYcGyI7cw3svGjs

https://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1459&rok=2003&numer=11

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

No coś w tym stylu tylko 30m długości, 5 szerokości i 2 wysoki. Teraz by się ogrzewanie przydało, bo mógłbym wstawić pomidory do tunelu, a na dworze aktualnie śnieg. A marzy mi się coś takiego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może da się  bez pieca?

Ścieżki w tunelu wyłożone kamieniem pomalowanym na czarno odizolowanym od dołu. W słoneczny dzień się nagrzeją, a w nocy będą oddawać ciepło. Na pewno podwyższy to temperaturę w tunelu, ale czy wystarczająco? - to trzeba by było sprawdzić. Na lato można to czymś przykryć od góry by nie przegrzewało tunelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle szukałem rozwiązań bazujących na PV, ale to jest chyba jeszcze zbyt drogie rozwiązanie. Mam wyprowadzoną mufę na "siłę", tylko brakuje mi osprzętu, który w foliaku można by bezpiecznie rozłożyć. Nie jestem elektrykiem i czegoś takiego sam się nie podejmę. Ten gościu z filmu, gdy robił te sadzonki, to wisiały one w tacach na przewodach grzewczych. Sterownik z czujnikiem temperatury wsadzony do ziemi jednej z sadzonek. Po prostu ogrzewał je elektrycznie od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż Ci Kolego doradzić ? jak byś grzał od połowy marca to jakieś tragedii finansowej za opał by nie było, dzień już dłuższy więc przez dzień pod folią nawet jak niepełne słońce jest ciepło ,jak się zrobi ciemno to temperatura leci na łeb na szyje ,do takiego grzania to idealne jest coś co sie samo załączy kiedy trzeba i samo zgasi jak jest ciepło wtedy są oszczędności na opale.

Do ogrzewania wodnego są węże grzewcze takie czarne rozkładasz wokół roślin przy samej ziemi i grzeje zaleta jest że ciepłe powietrze które idzie w górę osusza rośliny i rozwala grzyba np szarą pleśń , można je też wkopać do ziemi coś jak podłogówka , no ale w zimie musiał byś wodę spuścić .

Niestety inwestycja dzisiaj nie tania , ja dorwałem kocioł defro 3 letni 75 kw na ekogroszek za 3.5 zł rozszabrowany brak podajnika sterownik odcięty brak klamek w drzwiczkach , ale mi to pasowało bo miałem palnik kipi 36 kw i to wystarcza ,instalacje zrobiłem sam ,pomyśl sobie ile taki nowy kocioł by kosztował instalacja i do tego fachman , nie opłacalne i nie do zwrotu ,lepiej do maja z sadzeniem poczekać . Moim zdaniem najtańsze to nagrzewnica nadmuchowa z jakimś podajnikiem i możliwością regulacji automatycznej temperatury np na ekogroszek , brak instalacji wodnej która jest nie tania i nie ma kłopotu na zimę że woda zamarznie . Tak na marginesie to niziutki masz ten tunel u mnie 4m w szczycie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunel jest niski, bo jest przenośny, a folia jest okopywana. Dlatego marzy mi się taki pasywny tunel jak na tym filmie, tylko w mniejszej skali. Ja producentem warzyw nie jestem, to bardziej takie hobby. Mam satysfakcję, że mam własne warzywa, a dodatkowo jeszcze trochę sąsiadom posprzedaję.

Może w tym roku dzieciaka wciągnę. Uczy się na mechatronika więc może jakąś automatyzację mi kiedyś zrobi. Aktualnie pomidory i papryki siedzą w piwnicy pod lampami. Jest tam w miarę chłodno, więc rosną sobie powoli i nie wyciągają mi się. Ale krzaki coraz większe, a nie mam już ich gdzie rozstawiać. Dobrze, żeby do tunelu trafiły, tylko przy takiej pogodzie bez grzania szlag je szybko trafi.

Co do nagrzewania, poczytałem trochę artykułów i praktycznie wszystkie z nich twierdzą, że najlepiej i najefektywniej jest grzać ziemię. Dmuchawa może pomóc tylko okresowo i bardzo szybko traci się ciepło przez folię. Zamiast rur można zastosować drut oporowy, o którym wcześniej pisałem. Stąd też wziął się temat na dogrzewanie z PV.

Co do kotłów, to na rynku teraz będzie się pojawiało ich coraz więcej z uwagi na wymuszenie ich wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mkwapisz napisał:

,,, Zamiast rur można zastosować drut oporowy, o którym wcześniej pisałem. Stąd też wziął się temat na dogrzewanie z PV. ,,,

NIE.

Nie dla błędnej nazwy artykułu, bo nie daj Boże, ktoś to przeczyta i zastosuje taki drut oporowy w mokrym środowisku.

Szukaj i czytaj o przewodach i kablach grzewczych samoregulujących
Jeżeli ta opcja będzie zbyt kosztowna, to szukaj i czytaj o przewodach i kablach np. zapobiegających oblodzeniu oraz zamarzaniu rynien.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, świetne rozwiązanie, gdyby tylko nie cena powyżej 20pln za mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie że jak spróbujesz grzać prądem to Ci włos na głowie stanie jak rachunek przyjdzie , tam tych kilowatów czasem naprawdę potrzeba , chyba że masz PV i nadwyżkę do wykorzystania , ewentualnie od kwietnia do połowy maja to może jeszcze ujdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.