Skocz do zawartości
IGNOROWANY

TERMET GOLD PLUS 1F 20KW CZY 25KW + 140L CWU


cemelson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam dom do ogrzania ok. 170m2 ( 110m2 podlogowki + 6 grzejnikow ) + rodzina 6 osobowa z dwoma lazienkami. Wybor padl na termeta. Pytanie czy 25kw czy wystarczy 20kw ? Czy zbiornik 140L wystarczy ? Czym rozdzielic te dwa obiegi ? Sprzeglo hydrauliczne ? Dom docelowo bedzie ocieplony 20cm styropianem - dom pietrowy jednak piwnica nieogrzewana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mocy kotła ,to na podstawie skromniej wiedzy i doświadczenia powiem, że obydwa kotły posiadają tą samą moc minimalną (a to jest najważniejsze podczas zim jakie teraz mamy) ,dodatkowo ten 25 kW posiada większy wymiennik i właśnie taki zastosowałem u siebie.

Odnośnie zasobnika,to może być na styk,albo za mały jak jest duże zapotrzebowanie na CWU,jak nie ma problemu z miejscem,to bardziej taki 200-250L z odpowiednio wydajną wężownicą, żeby przerwy na ogrzewanie gobyły jak najkrótsze.

Rozdzielenie obiegów-jak najbardziej sprzęgło, tylko jeszcze pytanie,czy to będzie nowa instalacja,czy już kiedyś działała tylko z innym źródłem ciepła? Bo trzeba zastosować układ mieszający do podłogowki , najlepiej sterowany pogodowo. Opisz proszę co już masz i jakie oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

Zgadzaz się oba startują z tą samą minimalną mocą. Tylko pytanie czy jeśli piec będzie przewymiarowany to nie będzie spalał więcej gazu ? 

Mocniejszy piec byłby zapewne korzystniejszy do CWU bo do ogrzewania do pewnie połowa mocy pieca wystarczy.

Instalacja podłogowa jest nowa natomiast instalacja pod grzejniki jest stara... stare rury i całość podłączone na chwilę obecną do kopciucha... powrót i zasilanie to rury chyba 1 i 1/2 cala ... A czego oczekuje ? Podłogówkę będę sterować na rozdzielaczu zaworami - termostaty umieszczane w każdym pokoju. Natomiast grzejniki to chyba też termostaty pozakładane na grzejniki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli oba kotły mają tą samą moc minimalną to ten większy nie może spalać więcej gazu, teoretycznie z powodu większego wymiennika powinien mieć większą sprawność przy tej samej mocy (niedawno założyłem taki sam u szwagra,gdzie wcześniej był atmosferyk).

Odnośnie podłogowki,to przemyśl dobrze bo nie za bardzo widzę sterowanie nią przez termostaty i siłowniki. Taki rodzaj ogrzewania ma bardzo dużą bezwładność i jak dla mnie ( z autopsji,dom rodzinny 240m2 oraz aktualny 50m2+ reszta grzejniki) to tylko sterowanie pogodowe i praca 24/7 .

Nie licz na jakieś nocne obniżenia oraz oszczędności z tym związane,to nie promienniki podczerwieni.

Moja propozycja jest taka, kocioł na wbudowanym sterowaniu pogodowym z krzywą dobraną pod istniejącą instalację grzejnikową,za nim sprzęgło, osobna pompa na grzejniki oraz osobna grupa mieszająca do zasilania rozdzielacza (y) z siłownikiem sterowanym pogodowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli chcialbym uzyskac mniejsza temp w np. sypialnii to przez sterowanie tylko i wylacznie rotametrem skoro silowniki sa zbedne?  Dla mnie kurcze bardzo jest wazne zeby nie placic ogromnych rachunkow za gaz. A przy mieszanej instalacji mam duzy strach. 

Dodatkowo ... Rury (pex) od ogrzewania + cwu i cyrkulacji przechodza u mnie przez fundament, ktory jest z kamieni... Wiadomo ze beda tam duze straty ciepla. Mocno to sie odbije na rachunkach za gaz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cemelson napisał:

jesli chcialbym uzyskac mniejsza temp w np. sypialnii

To musisz już 5-7h wcześniej wyłączyć to pomieszczenie.

Pamiętaj że ponowne podgrzanie tego pomieszczenia zje więcej gazu niż trzymanie  jednej temp w tym pomieszczeniu, jednym słowem nie warto .

5 minut temu, cemelson napisał:

Rury (pex) od ogrzewania + cwu i cyrkulacji przechodza u mnie przez fundament, ktory jest z kamieni... Wiadomo ze beda tam duze straty ciepla. Mocno to sie odbije na rachunkach za gaz? 

Rury w przejściu muszą być oddzielone od fundamentu izolacją!

Jakie będą straty z powodu braku izolacji nie wiadomo, ale mogą być do 10% przesyłanego ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.