Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak projektu a pogodówka


ray1243

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

opiszę sprawę - pow. do ogrzewania 150 m2, 100% podłogówka + 3 drabinki ale na tych samych obiegach co podłogówka. Niestety, bez żadnego projektu hydraulik rozłożył rurki - są dość gęsto, w zasadzie w całym domu co 10 cm, mniej więcej. To jest stan na dziś, tyle mam. Oczywiście usłyszałem będzie pan miał termostaty i będzie można ustawiać temperaturę. Tutaj dowiedziałem się, że jedyna słuszna droga to projekt + regulacja pogodowa. Co mogę zrobić w tym momencie najlepszego dla mnie ? Może ktoś doradzić ? 

Co do kotła, to wyczytałem, że przy samej podłogówce to nasz Termet gold 25kW (jednof.) sobie poradzi, ale byłem gotowy wyłożyć więcej, pytanie tylko czy warto ? Jak tak to na co?

Dziękuję z góry za pomoc i porady.

Pzdr 

pod.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczym nie ryzykujesz dając Termeta,jak pompa w kotle nie wydoli to przeróbka tylko w obrębie kotłowni polegająca na dołożeniu sprzęgła hydraulicznego oraz mocniejszej pompy za.Ważna jest odpowiednia średnica rur do rozdzielacza(czy) Wg.mnie podpinanie grzejników łazienkowych pod rozdzielacz podłogowy nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ tego typu grzejniki już same w sobie mają małą moc a jak je zasili temp.podłogówki to będą mizerne efekty.Oczywiście projekt by się przydał bo w nim masz podane oprócz rozstawu rur,przepływy w poszczególnych pętlach,opory,średnice rur itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grundfos napisał:

Niczym nie ryzykujesz dając Termeta,jak pompa w kotle nie wydoli to przeróbka tylko w obrębie kotłowni polegająca na dołożeniu sprzęgła hydraulicznego oraz mocniejszej pompy za.Ważna jest odpowiednia średnica rur do rozdzielacza(czy) Wg.mnie podpinanie grzejników łazienkowych pod rozdzielacz podłogowy nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ tego typu grzejniki już same w sobie mają małą moc a jak je zasili temp.podłogówki to będą mizerne efekty.Oczywiście projekt by się przydał bo w nim masz podane oprócz rozstawu rur,przepływy w poszczególnych pętlach,opory,średnice rur itd

Dzięki za odp.

Skoro o tym wspominasz to widzę, że istnieje ryzyko, że Termet tego nie uciągnie. Może jeszcze ktoś się wypowie, zobaczymy.

Co do drabinek to będzie możliwość podpięcia ich pod prąd.

Popytam jakie będą te rury od kotła do rozdzielaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

Po pierwsze zorientuj się lub sam pomierz jakie są długości poszczególnych pętli

Po drugie podaj jakie będą rury od kotła do rozdzielaczy - dł i średnice.

Po trzecie sterowanie pogodowe zawsze możesz dołożyć

Dzięki za odp.

1. Dowiem się

2.Skoro to się będzie dopiero działo to może podpowiesz jakie mają być po prostu te rury (średnica) ? Co do długości to na dole kocioł i rozdzielacz jest w jednym pomieszczeniu, czyli ok 2m rury. Drugi rozdzielacz jest nad kotłownią, u góry (pralnia), czyli znowu ok 2m.

3. Dołożyć w sensie, wyjdzie to po czasie czy warto ? czy co masz na myśli ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie, tylko tyle co się dowiedziałem przez telefon bo siedzę w pracy:

1. Pętle zazwyczaj mają po ok 120m, oczywiście jest kilka krótszych, ale jeśli to kluczowa informacja to chyba bd musiał mierzyć.. Oczywiście pan gada do mnie to nie ma znaczenia bo to reguluje się przepływem.

2. Okazuje się, że te rurki są już zamontowane i są to pexy 25mm, długość bd ok 2m do obu rozdzielaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ray1243 napisał:

to normalna praktyka

Normalną praktyką jest to że instalacja jest mocno pokopana a inwestor zielony jak pietruszka na wiosnę

Jak chcesz jakiejś rady to zasuwaj na budowę i mierz metrówką , lub jak są rury znaczone to odczytaj z nich całkowite długości rury tzn od zasilania w rozdzielaczu do powrotu w rozdzielaczu, dodatkowo policz ile masz tych pętli.

28 minut temu, ray1243 napisał:

Oczywiście pan gada do mnie to nie ma znaczenia bo to reguluje się przepływem.

Uświadom głąba , pseudo hydraulika, że przepływ zależy też od długości rury!.

Tylko współczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2020 o 01:01, sambor napisał:

Po pierwsze zorientuj się lub sam pomierz jakie są długości poszczególnych pętli

Po drugie podaj jakie będą rury od kotła do rozdzielaczy - dł i średnice.

Po trzecie sterowanie pogodowe zawsze możesz dołożyć

I. Długości pętli

Dół

1. 100m

2. 94m

3. 107m

4. 71m

5. 46m

6. 95m

7. 82m

8. drabinika - w jedną stronę 4m

Góra:

1. 108m

2. 62m

3. 92m

4. 92m

5. 55m

6. 64m

7. 82m

8. 58m

9. drabinka - w jedną stronę 3m

10. drabinka - w jedną stronę 2m

II. Już pisałem "Okazuje się, że te rurki są już zamontowane i są to pexy 25mm, długość bd ok 2m do obu rozdzielaczy"

Rurki do podłogówki Viessmann Vipex pex-al-pex 16/2

 

Dół.jpg

Góa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie jest zgrzewanym PP a nie pexem, i to będzie bardzo wąskie gardło całej instalacji - wg mnie to na tych rurach PP25 nie ma szans na prawidłowe działanie, ale może masz hydraulika cudotwórcę i coś ci wykombinuje. aby to działało. 

W każdym razie nie płać przed uruchomieniem i ustawieniem przepływów minimum 1,2-1,5l/min na wszystkich pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kotła do każdego z rozdzielczy musi iść osobna rura PP32, a na fot są jakieś łączenia rur, rury są nie podpisane, więc trudno się w tym wyznać.

Podpisz na tym rys rury

24 minuty temu, ray1243 napisał:

Wybacz może głupie pytanie, ale to wystarczy przerobić odcinek od kotła do rozdzielaczy czy trzeba coś więcej ?

To teraz podstawa działania - pętle są praktycznie OK , ale co z tego jak nie będzie czym zasilać rozdzielaczy - za małe średnice zasilania =za małe przepływy w pętlach - to chyba wystarcza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem to co napisałeś, że od kotła do rozdzielaczy muszą być rury o większych średnicach, to jest jasne. Chodzi mi o to, czy w związku z tym rura która doprowadza wodę do kotła też musi mieć większą średnicę czyli jeżeli mam użyte rury 25mm to wszystkie które mają coś wspólnego z kotłem gazowym muszą być wymienione na 32mm - o to mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Prawdopodobnie uratowałeś moją rodzinę od zamarznięcia. Z drugiej strony już słyszę te texty - naczytał się pan bzdur w internecie blabla  W zasadzie to od początku czułem, że Ci ludzie sprowadzą na mnie problemy i się nie myliłem.

Pozwól, że jeszcze pociągnę wątek - jak się mają takiej długości pętle do wyboru Termeta Golda 25kw ? Możesz mi polecić piec który właściwie zasili tą instalację ? albo piece ?

Chętnie bym się odwdzięczył. Mogę Ci flaszkę posłać jak podasz adres ; ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termet ma prostą , mocna pompę, a większość kotłów ma ograniczane wydatki pomp  lub wprost słabsze pompy - jak jest rozbudowana automatyka to mocna pompa nie jest potrzebna, gdyż całą robotę robią pompy zewnętrzne sterowane z kotła a termet nie ma takiej automatyki,

Jego jedynymi jego zaletami jest w miarę niska cena , mocna pompa w kotle i duża modulacja mocy- wbrew pozorom ważna rzecz przy podlogówce..

Tą instalację na pewno termet po wymianie rur pp25 na rury PP32 pociągnie, jak chcesz więcej kasy w to ładować, to trzeba by przeliczyć to co masz i do tego dobierać kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ray1243 jak byś poczytał wątki o podłogowce to się okaże, że co drugi problem to właśnie za małe średnice rur. Takich mamy fachowców. Zresztą, to samo jest w kotłach gdzie poprawne działanie zaworu 3d/4d jest wyzwaniem. Ciesz się że masz tego Termeta, to bardzo dobry, cichutki kociołek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

@ray1243 jak byś poczytał wątki o podłogowce to się okaże, że co drugi problem to właśnie za małe średnice rur. Takich mamy fachowców. Zresztą, to samo jest w kotłach gdzie poprawne działanie zaworu 3d/4d jest wyzwaniem. Ciesz się że masz tego Termeta, to bardzo dobry, cichutki kociołek.

 

Dzięki za info. Czytam w wolnej chwili żeby mieć większe pojęcie o tym wszystkim.

Co do Termeta, to na razie nie mam jeszcze kotła. W poniedziałek miała być wylewka ale jak można przeczytać powyżej będę musiał zarządził przeróbkę tych rur, które niestety są częściowo pod styro. Całe szczęście, że to wyszło teraz, oczywiście dzięki kol. sambor.

Wracając do Termeta Golda, to jest coś ciekawego - nie dość, że ten kocioł w porównaniu z konkurencją jest po prostu tani, to wychodzi, że jest bardzo przyzwoity i wszyscy go chwalą. Naprawdę ciekawy przypadek i na ten moment to jest mój typ do zakupu.

Mój hydraulik wycenił mi Vitodensy 100 i 200 + zas. 100l, ale facet ma logo Viessmanna dosłownie wszędzie, nie zdziwię się jak nawet na bieliźnie. Oczywiście nie przeczę, że to dobre kotły ale cenę wszyscy znamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2020 o 19:29, sambor napisał:

Minimum PP32 .

Sambor, ewentualnie ktoś inny obeznany w temacie - instalator powiedział mi, że są u mnie zamontowane (z kotła do rozdzielaczy) rurki typu glass (25tki) o zwiększonym przepływie z cienkimi ściankami. Da znać ile jest " w środku " prześwitu.

Mógłby to ktoś skomentować, jak to się ma do rurek 32 które zaleciliście.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie powinna być rura o średnicy wewnętrznej - otworze ok 1"(25mm),  a takiego rozmiaru na pewno nie ma rura która ma średnicę zewn 1".

Oczywiście możesz to zostawić ale pewnie będą kłopoty z ogarnięciem tej instalacji, mnie to zwisa co będzie dalej, i tu pytanie czy tobie też?

Ja doradziłem tak, a nie inaczej, teraz ty decyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet powiedział, że jak to nie będzie działać poprawnie to na swój koszt to przerobi.

Także zostawiam i lecę dalej.

Wspomniałem mu o czujniku pogodowym i wywaleniu termostatów pokojowych ale też miał inne zdanie. ehh idzie się pogubić w tym wszystkim.

Będę opisywał postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.