Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w dobrze odpowiedniej mocy kotła


palaczRybnik

Rekomendowane odpowiedzi

Ten sezon to ostatni sezon w moim wysłużonym kotle zasypowym. Chciałbym prosić o pomoc w dobrze odpowiedniej mocy kotła. Zastanawiam się nad kotłami firmy Ogniwo, SAS, Defro. Wstępnie wybór padł na Ogniwo Eko Plus M. Mój dom ma aktualnie takie parametry http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6ttz ale planuje w tym lub przyszłym roku termomodernizacje strychu tak żeby to wyglądało mniej więcej tak http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6tu1

Na strychu planowałem ocieplić dach tylko w połowie tak żeby uzyskać powierzchnię pod pokoje w okolicach 60-70 m^2. Pokoje chciałem ogrzewać kaloryferami żeby niepotrzebnie nie obciążać dodatkowo stropu. Strop jest monolityczny. Co do reszty strychu to panuję tam ułożyć styropian 10 cm i zrobić wylewkę tak żeby było miejsce na "rupieciarnię".

Waham się między 20 kW a 26 kW. Bardziej bym się przychylał do mocy 20 kW, ale nie jestem pewien czy to dobry wybór. Dodatkowo chciałbym się jeszcze poradzić odnośnie komina. Mam około 12 m komin do którego będzie montowany wkład kominowy ceramiczny. Niby w DTR kotła (Ogniwo) jest napisane, że minimalna średnia to 160 i teraz pytanie czy powinienem montować właśnie taką czy lepiej dać większą w okolicy 180 (jeśli da radę)? Zapomniałem jeszcze napisać, że chce wymienić również zbiornik CWU na 200l stojący.

Za wszystkie rady w z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie obecnie spalasz 5 ton na sezon to wystarczy Skam-PV 20 lub RBR-K 12 i przy tych kotłach komin może być z cegieł, bez wkładu.

Jeśli komin jest szczelny i się nie wali to szkoda pieniędzy na wkład, ale jak chcesz koniecznie to może być 180 [jest łatwiej dostępny od 160], osobiście wkładu nie mam i moim klientom ich nie proponuję jeśli na początku wspomnianej konieczności nie ma, ale jak to mówią "kto bogatemu zabroni ?".

Bojler - na 4 osoby Kospel WP-140 spokojnie wystarcza, czy na pewno potrzebujesz znacznie droższego 200 l stojącego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Co do bojlera to chciałem taki ponieważ kocioł i zbiornik będą w innym miejscu kotłowni. Mam słaby układ ponieważ kocioł jest na jednym końcu domu, a na przeciwległym końcu domu są punkty odbioru. Dodatkowo chciałem żeby zbiornik w przyszłości miał solary do ciepłej wody - ale nie jest to konieczne. Pionowy mi bardziej pasował bo nie muszę go montować do ściany.

A co do komina - dużo czytałem w internetach i wyszło mi na to, że warto go zmodernizować bo później nie trzeba się obawiać o skropliny i można wycisnąć z paliwa ile się da. Z kominem miałem tylko raz przygodę, że mi plamy wyszły nad i pod dachem, ale z racji, że mam wysokie poddasze (komin tam ma około 3 m) to skułem tynk i zrobiłem go na nowo + dociepliłem komin pod dachem. Od tego czasu nie sprawdzałem czy coś się z nim dzieje. 

Nie rozważałem tych dwóch kotłów - zapoznam się z nimi dzięki za rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SUSPENSER miałbym jeszcze jedno pytanie - czy oba zaproponowane przez Ciebie kotły są 5 klasy/EcoDesign? Tak sobie czytam i wychodzi mi, że tak nie jest tzn są, ale nie w takiej mocy jak ja potrzebuje. Korzystam z programu Czyste Powietrze, a tam wymagają 5 i EkoDesignu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RBR-K 12 ma 5 Ecodesign, a Skam-PV 20 czeka na papiery z badań i lada dzień tez będzie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.