Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie od góry | Pereko KSW 16 plus


Karmazyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

Od niedawna, bo od około 2 tygodni zacząłem sprawdzać metodę palenia od góry, ale mam kilka problemów. Kocioł w jakim palę to kocioł zasypowy Pereko KSW 16 plus ze sterownikiem st-24 firmy TECH, moim głównym paliwem jest ,, miał " (dlatego bo jest po prostu tani ). Przy paleniu od góry moje przygotowanie kotła wygląda następująco:

Zasypuję grubym węglem (dokupuję zawsze dodatkowo do miału) ruszt tak aby później sypany miał (oczywiście mokry ) nie przelatywał przez ruszt. Miałem zapełniam całą komorę pieca aż do drzwiczek zasypowych, następnie idzie tektura, gazety, drzewo, zapalam gazety, włączam sterownik (siłę nadmuchu w skali od 1-10 ustawiam na 4, temperaturą zadaną z reguły na 60°C no chyba ze jest cieplej na dworze to na 55°C, oraz częstotliwość i czas przedmuchu 40 s. co 2 min. ale to na początek bo później muszę to zmieniać ) i rozpoczyna się rozpalanie.

To z czym mam problem to nadanie optymalnych ustawień sterownikowi bym nie musiał tak często schodzić do pieca i zmieniać ustawień bo temperatura na piecu poszła za dużo w górę lub płomienie przygasają na górnej części paleniska i widać je tylko przy drzwiczkach zasypowych ( domyślam się że powietrze ma najłatwiej przedostać się właśnie od przedniej strony pieca ). W tym miejscu pojawiają mi się pytania:

  1. Czy ten sterownik który działa zerojedynkowo nadaje się do palenia w moim przypadku miałem? ( z tego co zdążyłem się zorientować są sterowniki z PID które same dostosowują siłę nadmuchu do na bieżąco zmieniających się potrzeb paleniska )
  2. Czy mogę dokonać jakiś przeróbek które nie wpłyną negatywnie na piec i samo palenie np. wycięcie paru kawałków grubej blachy z mniejszymi otworami które umieścił bym na ruszcie tak by ,,miał " nie przelatywał przez ruszt, a ja bym nie musiał dokupować grubego węgla (bądź innych przeróbek a jeśli tak to co z doświadczenia możecie podpowiedzieć ) ?

Na koniec chciałbym dodać jeszcze od siebie że bardzo pozytywnie zaskoczył mnie sposób palenia od góry, przede wszystkim dużo mniejsza ilość dymu ale także nie muszę ciągle schodzić podkładać do pieca, lecz dopóki nie rozwiąże problemu z częstym schodzeniem do pieca nie będę mógł wdrożyć tego sposobu u mnie w domu na stałe ze względu na mamę która ma problemy  z chodzeniem po schodach a o opanowaniu i przełączaniu co chwilę ustawień sterownika nie wspomnę.

Bardzo proszę o wskazówki 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec inny piec (defro20 kW), sterownik st 28 i stare żeliwne grzejniki. Metodą prób i błędów doszłam do ustawień, które u mnie się sprawdzają. Temperatura zazwyczaj 55 -58 stopni, zależnie od temperatury na zewnątrz. Ustawienia sterownika histereza 2 stopnie, siła nadmuchu 1, przedmuchy 5 sekund co 2 min. Są to jedyne ustawienia przy których udało mi się zminimalizować wybuchy. Na ruszcie od strony drzwiczek kładę żeliwną płytkę, która zapobiega właśnie szybszemu wypalaniu się miału od strony drzwiczek. Poza tym w przedniej części pieca układam od góry do dołu kawałki drewna co zapobiega przedostawaniu się żaru pod same drzwiczki (powodowało to dymienie się z pieca) i pozwala na bardziej równomierne napowietrzenie górnej warstwy. Lekko wilgotny miał sypię bezpośrednio na ruszt pod same górne otwory napowietrzające. Na to suche kawałki drewna i podpalam. U mnie też występują wahania temperatury (szczególnie pod koniec palenia) i tego chyba nie da się przeskoczyć. Przy ustawieniu na 55 dobija nawet do 62, ale  nie stanowi to dla mnie problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, co do płytki to właśnie mam taki zamiar przyblokować nią przód.

#

9 minut temu, deFuz napisał:

Myślę że przy paleniu miałem od góry, na pewno sprawdziłaby się rura wezyra ustawiona na środku rusztu albo w tylnej części kotła skoro masz problem z przedostawaniem się powietrza w tamtej części

Masz na myśli tego typu rurki napowietrzające  jak na tych filmikach:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spróbuję coś takiego zastosować, a jeszcze jakieś wskazówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.