Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uchwała o prawidłowym paleniu


Juzef

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu w Mosinie Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę "o prawidłowym paleniu" tj. zakazującą stosowania przeciwprądowego spalania w kotłach na węgiel i drewno. Wielka rzecz – w końcu będzie podstawa wymagać niekopcenia od tych, co napierniczają jak Schleswig-Holstein.

Wszystko to zasługa ciężkiej pracy kilku aktywnych osób, dzięki czemu pod projektem uchwały podpisało się ponad 1000 osób w 15-tysięcznym mieście. A więc da się. Tylko trzeba ruszyć zadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będziemy mogli śledzić na bieżąco  efekty tej uchwały Rady Gminy w Mosinie.

W Mosinie są zainstalowane dwa czujniki zanieczyszczenia powietrza.
Oba czujniki zainstalowane są na terenie szkół podstawowych w Mosinie.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie ul. Szkolna 1
źródło: https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=934

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Mosinie ul. Sowiniecka 75
źródło: https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=823

Dane o zanieczyszczeniu powietrza pochodzą z czujników i systemu firmy Syngeos.
Syngeos jest to firma wywodząca się z Śląska.


ps.
Gdyby mapa z lokalizacją czujnika pokazywała inny region, to po prawej stronie ekranu jest wyszukiwarka miejscowości z adresami zainstalowanych czujników. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem co nieco necie i okazuje się, że w Mosinie tych czujników jakości powietrza jest zainstalowanych o wiele więcej.
Jest to zasługą Mosinskiego Alarmu Smogowego.
źródło: 
https://mosina.aqi.eco/all/100?fbclid=IwAR1X-1Q1R9NubSGR974aaA9r21o32v4q60c33yDQQAlyUnYhnX5nG1ylgSM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jamjestcichy, ja nie wiem jaka jest dokładność tych czujników jakości powietrza.
Ciekawsze są trendy pomiarów w skali dobowej i to przy temperaturach w okolicach +9*C. 

Rozbieżności pomiarów zawsze będą, bo nie mierzymy w tym samym punkcie pomiarowym.

Miejmy nadzieję, że społeczność Mosiny a przynajmniej operatorzy kotłów na paliwa stałe, zostali prawidłowo poinstruowani w sprawach współprądowego spalania paliw stałych. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnym, że komuś chce się podjąć trud zmian. Społeczeństwo dowiedziało się co znaczy „przeciwprądowe…”. Już to jest sukcesem.
A dyskutować można zawsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzą z założenia że dzieciom nie będzie potrzebna ta wiedza. Nasze dzieci mają palić w piecach, kotłach jak robol z 20 wieku? Fe to takie pospolite i niegodne zajęcie.

Pozdrawiam Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj któryś się wepchać do jakiejś szkoły z tym tematem. Może tam by chcieli, tylko nie ma komu?

W Mosinie nie zadziałały ufoludki – to miejscowi ruszyli tyłki. Żadni działacze, zwykli ludzie. Tylko odpowiednio uparci, co cisną naprzód a nie siadają i biadolą przy pierwszej trudności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Hermogenes napisał:

Wychodzą z założenia że dzieciom nie będzie potrzebna ta wiedza.

i bardzo mądrze robią.

Niech dzieciakom pokazują inżynierów, którzy rozwijają nowe technologie itp. a nie XX wiecznych samozwańczych ekspertów od spalania węgla :).

Jeżeli nie będzie żadnej wojny to za 20lat w PL nikt normalny nie będzie palił węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ci samozwańczy eksperci spalają często bezdymnie a kotły czołowych producentów, gdzie roi się od inżynierów kopcą na potęgę.  Nadmiar wiedzy nie powinien szkodzić. Wiadomo, że nikt takim dzieciakom czy młodzieży nie zrobi 5- godzinnego wykładu ale fajnie jakby chociaż dowiedziały się, że coś takiego istnieje a węgiel czy drewno wcale nie musi = kopcenie i smród. A czym będziemy się grzać za 20 lat, tego chyba nikt nie wie. Niechaj tylko trafi się jakaś jedna czy dwie zimy przypominające te z lat 70 czy 80-ych i naśmiewanie się z węgla może się kiepsko skończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piastun napisał:

Jeżeli nie będzie żadnej wojny to za 20lat w PL nikt normalny nie będzie palił węglem.

Niestety to wyłącznie Twoje myślenie życzeniowe podszyte pogardą do ciemnego wunglowego ludu, która się włącza coponiektórym gdy zaznają jakiejś technologii bardziej zaawansowanej niż kocioł.

Będą palić drewnem – o czym skupieni na butowaniu węgla zapominają – i albo ich nauczymy robić to dobrze, albo będzie syf na wiek wieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w najbliższym mieście jest tam czujnik Syngeos, w tym czasie pokazywał PM w granicach 70% i naprawdę nie potrafię wyobrazić sobie jak to jest kiedy są one na poziomie 900 %. Jak się wysiada z samochodu przyjeżdżając z miejsca w którym komin przypada na kilka hektarów pól i lasów odnosi się wrażenie wizyty w palarni. Swoją drogą cieszę się że oni uciekli do miasta a ja kupiłem ich gospodarstwo, wybór był dobrowolny. Pozdrawiam Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie życzenia...

Opowiadać dzieciom w szkole o paleniu...

W szkole nie ma czasu by opowiadać o bezpieczeństwie,używkach czy innych tematach,które realnie wpływają "teraz" na ich życie (bo jutro ktoś może przedawkować itp) a mają znaleźć czas na dyskusję o paleniu.

Tutaj raczej trzeba dotrzeć do dorosłych bo syn/córka nie przekonają ojca/dziadka by zmienił metodę palenia.A starsi potrafią być uparci bo "wiedzą lepiej".

A za 20lat,gdy kocioł przejmie syn może by za późno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

Macie życzenia...A za 20lat,gdy kocioł przejmie syn może by za późno...

Nie przejmie oni tylko miziają po ekranach od telefonów.  Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktoś z Was oglądał "Nagi instynkt przetrwania"- program o tym jak ludzie wyrwani z współczesnego świata radzą sobie w dziczy tylko z nożem, garnkiem i krzesiwem ? Zaznaczę,że wcześniej producent funduje im kurs surwialowy. Najczęściej trafiają tam już i tak goście z jakimś doświadczeniem a i tak w przytłaczającej ilości przypadków nie dają sobie kompletnie rady nawet z prozaiczną sprawą jak utrzymanie ognia na ognisku. Nawet goście po służbie w tzw. " komandosach", oczywiście hamerykańskich... Różnie w życiu bywa i czasami umiejętność rozpalenia ognia i jego utrzymanie na ognisku może nam uratować życie. Jak ktoś mi mówi, że taka wiedza jest niepotrzebna, to co mam sobie pomyśleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Juzef napisał:

Oj chopy, żebyście Wy wiedzieli, jaka jest średnia wieku na pokazach.

I o to właśnie chodzi.Tam trzeba tłumaczyć/pokazywać/namawiać a nie w szkole mówic 10 latkowi o paleniu-chyba,że o nie paleniu fajek:)

43 minuty temu, Hermogenes napisał:

Nie przejmie oni tylko miziają po ekranach od telefonów. 

I to jest właśnie ten "postęp".Ten miziający będzie musiał wywalić kocioł i wstawić coś mniej skomplikowanego (gaz/prąd) bo sobie nie poradzi.

W takim razie komu ta wiedza jest teraz najbardziej potrzebna? Myślę,że właśnie tym starszym Panom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.