Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec gaz plus kocioł koks, prośba o sprawdzenie schematu


waldez

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

proszę o sprawdzenie i o ewentualną korektę połączeniu układów pieca na gaz z kotłem na koks.

W tej chwili mam sytuację na rysunku nr 1,

wybierając czym chcę grzać, mam zabawę z zaworami 1,2,3,4,5.

Jak na koks otwieram 1,2,5, a zamykam 3 i 4,

jak na gaz to na odwrót.

Chcę to połączyć przez wymiennik aby się przestać bawić zaworami.

Kwestię sterowania pompami i piecami mam już w miarę ogarniętą.

Pytanie o poprawność połączeń wodnych, umiejscowienie pompy w układzie zamkniętym, czy zawory 1-kierunkowe są potrzebne, czy można je pominąć, oraz naczynie przeponowe dodatkowe, czy dawać, czy to z pieca gazowego wystarczy.

Gaz to termet kondensacyjny dwufunkcyjny, koks zębiec wenus 15kW.

Pozdrawiam,

Waldek.

 

PS.

Kocioł już mam ze trzy lata, piec nowy bo stary już szwankował i był używany tylko do c.w.u

SKM_C224e19102313510.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zębiec to zasypowy, a i w instrukcji napisali, że do systemu otwartego. Dla bezpieczeństwa jak się przytnie miarkownik (honeywell), to wolał bym dużej bomby nie robić. Dochodzi tylko koszt 2mb rur, pompy, wymiennika i zaworów, robocizna piwo. Tak więc prosił bym o weryfikację.

Pozdrawiam,

Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dolny na pewno bezpieczniejszy, bo aż ciarki po grzbiecie przechodzą na widok zaworów #1 i #5 po drodze do naczynia na górnym.

Niepotrzebny jest też zawór różnicowy nad Zębcem. Natomiast wskazany zawór zwrotny na wyjściu z wymiennika - tam, gdzie narysowana strzałka. Chodzi o to, aby pompa kotła gazowego nie ganiała wody przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, waldez napisał:

Czyli zaworu zwrotnego na wyjściu z gazowego nie dawać?, czy kocioł ma zawór zwrotny wbudowany?

To już musisz zobaczyć w specyfikacji kotła. Czy i jakie zawory tam są; zwrotne, przełączające, jaka pompa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.