Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z odbiorem ciepła w trybie podtrzymania.


hektorz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od trzech tygodni jestem użytkownikiem kotła z podajnikiem na ekogroszek ( moc 25kW)

Od tego czasu nie udaję mi się go poprawnie ustawić. Problem tkwi w tym, że kilka godzin po rozpaleniu kocioł gaśnie, ze wzglądu na przekroczenie temperatury CO 95 stopni. Wcześniej myślałem, że dzieje się to w nocy, gdyż rozpalałem późnym popołudniem. Ostatnio jednak gdy rozpalam wcześnie rano sytuacja również ma miejsce po kilku godzinach. Początkowo kocioł działał w trybie PID, potem zmieniłem na pracę ręczną dla lepszej kontroli. Temperatura zadana CO to u mnie 60 stopni, a CWU – 50. Kocioł dobija do zadanej temperatury CO i przechodzi w tryb podtrzymania gdzie moje aktualne ustawienia są następujące: praca podtrzymania: 5s, czas przerwy: 90 minut, czas pracy wentylatora: 8s , czas przerwy wentylatora: 60 minut. (Wcześniej ustawienia były inne: z krótszą przerwą i dłuższą pracą.) Dodam tylko, że po pewnym czasie pompy przestają działać, lub włączają się bardzo rzadko. Wiem, że jest tu problem z odbiorem ciepła. Natomiast nie wiem czy chodzi o złe ustawienia sterownika, czy o coś innego.

Wczoraj wieczorem gdy ostatni raz zerkałem jak to wygląda, to: kocioł znajdował się w trybie podtrzymania, temperatura Co wynosiła 60 stopni, natomiast w palenisku nie było praktycznie żadnego płomienia ani nawet żaru. Zostawiłem go w takim stanie. W nocy słyszałem jak kilka razy włączały się pompy. Rano włączony był alarm, „temperatura nie rośnie”, do tego wysunięty był też termik.

Wcześniej( gdy działa w PIDzie) wyglądało to tak, że rano kocioł był wyłączony, a po włączeniu pojawiał się komunikat „termik rozwarty”.

Proszę o informacje czy dalej próbować zmieniać ustawienia sterownika, aż do skutku, czy problem leży gdzie indziej. Dodam tylko, że ostatnio na dworze jest dość ciepło, i bez grzania w domu w dzień jest 20-21 stopni. Temp. Zadana na sterowniku pokojowym to 22, a w nocy 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Twojego sterownika ale u mnie jest tak że przy współpracy z termostatem pokojowym jest funkcja cyklicznego włączania pompy

U mnie jest to ustawione tak że pompa jest włączana na 20 sekund co 20 minut .

Węgiel na podtrzymaniu grzeje kocioł a w ten sposób jest załatwione "przeganianie" wody i tym samym chłodzenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie, jak zrobiona instalacja, jaki ster, czym sterujesz temp na obwody grzewcze, jak zrobiona ochrona powrotu? Czy grzejesz na zasadzie ON/OFF czy na zasadzie grzej ciągle ale słabiej/mocniej? Takie rzeczy mają wpływ na pracę kotła. Generalnie kocioł nie powinien się odstawiać,.powinien pracować nonstop modulając mocą, odbiór ciepła powinien być zapewniony, nawet minimalny to jednak zapewnisz tylko sterując temp na obiegi grzewcze, podając np 25-28°

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2019 o 12:01, hektorz napisał:

5s, czas przerwy: 90 minut, czas pracy wentylatora: 8s , czas przerwy wentylatora: 60 minut

Problem tkwi w ustawieniach podtrzymania. Sprobuj odpowiednio ustawien:

9-12 sek, 20-25min, 30-35 sek ( poobserwuj w podtrzymaniu czy zrobi sie z tego ladny zar, jak nie to podnies) 10-12min.. Dla ekonomii zalacz stala prace pompki. Wklej Jakis plik z rozrysowana instalacja i opis jak sterujesz temperatura na obieg. ( pogodowe, pokojowe itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.