Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór grzejników do kotła termet.


wolfau

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

proszę o radę. Do kotła TERMET ECOCONDENS SILVER 20KW zasilanego propanem poradzono mi grzejniki Kermi X2. Stary dom z 1930 roku. Stolarka okienna + drzwi - względnie szczelne z PCV. 

Zastanawiałem się nad zapotrzebowaniem - myślę, że 120-130 W/m2 będzie trafioną wartością.

Dom będzie ocieplony warstwą 10 cm styropianu 0,031 w/m2K ale dopiero w przyszłym roku przed zimą .

Pomieszczenia o wysokości 2,6 m.

Nie chodzi o to, że ja nie potrafię sobie tego policzyć, jednak fachowiec dobrał mi grzejniki do niskiej temperatury zasilania - a to spowodowało, że są one delikatnie mówiąc spore. 

1) kuchnia 15,1 m2 (+ przylegający do niej "sień" bez grzejnika o pow. 9,5 m2) - tu przyjąłem grzejnik kuchenny jako + 20% normy dla kuchni, bo w sieni celowo rezygnujemy z grzejnika. 
2) Pokój I: 20,9 m2
3) Pokój II: 13,2 m2
4) Pokój III: 9,72 m2
5) Pokój IV: 15,1 m2

Czy możecie uspokoić mnie nieco i rzucić okiem? 

Grzejnik Profil-K x2 22 600/1800  -  FK0220618 
Grzejnik  Profil-K x2 33 600/2000  -  FK0330620
Grzejnik  Profil-K x2 22 600/1600  -  FK0220616
Grzejnik  Profil-K x2 22 600/1200  -  FK0220612
Grzejnik  Profil-K x2 22 600/1800  -  FK0220618

Jestem inżynierem ale specjalizacja daleka od kwestii grzewczych.

Rozumiem to tak. Grzejniki są spore, aby były b. efektywne i zapewniały ogrzewanie tańsze w eksploatacji. 

Mogą być mniejsze, ale wówczas sumarycznie - cena ogrzewania będzie wyższa. Prawda? 

z góry dziękuję za pomoc, 

 

Sergio

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kermi to dobre grzejniki, ich moc dla temp zasilania 55C wynosi 780- 850W/mb dla grzejnika typ 22 dla typu  33 moc wynosi 1050- 1150W/mb.

Zawsze można obniżyć temp zasilania co przełoży się na mniejsze zużycie gazu.

Można zmniejszyć grzejniki ale wtedy będzie trzeba grzać wodę w CO do wyższych temperatur.

Wg mnie dobór jest dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

nie zapomnij o termostatach i kryzowaniu grzejników zeby ciepła woda nie wracała na kocioł a wejdź na ciepło właściwe i policz ile kw potrzebuje dom i dostosuj kociol i grzejniki możesz obniżyć trochę po zazwyczaj tam parametry nie wiadomo jak dach masz docieplony 

bo jakrozumie masz 75 metrow ale jak strop dach docieplony to nie wiem ogolni nawet jak nie docieplony to 10 kw max kocioł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się jedynie, żeby zwrócić uwagę autora, że grzejniki dobieramy przede wszystkim do strat pomieszczenia a tu metr metrowi nierówny. Trzeba też pamiętać o stratach przez wentylację. Dopiero mając skalkulowane zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń, dobieramy wielkość grzejnika uwzględniając parametry zasilania/powrotu  kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak nie ma danych jk wyglada docieplnie dachu stropów podłogi a najlepiej to zlecic komus przeliczenie jakie parametry potrzeba do tego domu i uwzględnić ze bedzie ocieplany ale 20 kw kocioł napewno nie potrzebny ja mam dom 250 metrow docieplony stary i max 10 kw starczy to nie czasy ze  ktos liczyl a mam 100 metrow i bojler to damy mu 20 kw bojler grzeje to właczy centralne 30 mnut i zagrzeje taki bojler nawet kocioł 7 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.