Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Grzejników I Kotła


morgon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam

Przygotowuję się powoli do wymiany kotła węglowego C.O. a w przyszłym roku chcę wymienić grzejniki. I mam pewien problem z doborem mocy żeby nie przedobrzyć ale żeby nie marznąć. Jest w stanie ktoś mi doradzić ile W/m² przyjąć żeby było dobrze? Dom z końca lat 80-ych, na ścianach styropian 10 cm, strop wełna skalna 10 cm. Część nieogrzewaną,czyli kotłownia i garaż zamierzam wiosną odizolować od części ogrzewanej styropianem 5 cm. I tu mam dylemat, bo na kalkulatorze z Purmo wychodzi ok 100 W/m², natomiast na innej stronie (producent wyleciał mi z głowy) i cieplowlasciwie.pl wychodzi ok 70 W/m². Fakt faktem, że wpisuje się tam w przeciwieństwie do Purmo, dość szczegółowe dane budynku, ale czy to jest rzeczywiście wiarygodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To zależy jaki ten kocioł bo podajnikowy może być ciut większy niż trzeba ale zasypowiec a zwłaszcza dolnego spalania to najlepiej jak by był mniejszy niż zapotrzebowanie budynku , np wychodzi ci 14 kw zapotrzebowania to kocioł max 10kw wtedy nie będziesz miał problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne pytanie, conajmniej. Skoro już modernizujesz Dom wymieniając źródło ogrzewania, to DLACZEGO?! chcesz tracić kasę na wymianę Grzejników ?

Komfort temperatury zapewni ci regulator/termostat pokojowy. Ewentualnie możesz w pomieszczeniach pozostałych założyć zawory termostatyczne na grzejnikach.

Ja w tym sezonie zimowym rozłożyłem na strychu, na stropie nad pokojami, (no w części powiedzmy 2\3 bo jeszcze trzeba tam uprzątnąć) raptem 9 cm styropianu. I efekt jest

taki że w największym pokoju (zastyrapionowanym) jest za gorąco, a w reszcie chałupy za zimno (ale i tak cieplej niż było). Inwestował bym raczej w docieplenie domu, a później zastanawiał się nad grzejnikami, bo może okazać się że wtedy po ociepleniu, po byle jakim bąku będzie za gorąco aby grzać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FireFlame, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jednak jakbyś dobrze przeczytał mój pierwszy post, to byś doczytał o dociepleniu domu, ile zrobiłem i co jeszcze chcę zrobić, więc idąc Twoim tropem, teraz rzeczywiście jest czas na modernizację instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej samej stronie jest również "kalkulator" doboru grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, kalkulatory na cieplowlasciwie.pl też wypełniałem i do tego stopnia ciężko mi uwierzyć w te wyniki, że aż boję się że zmarznę :D . No ale chyba trzeba chłopakom zaufać i dobrać kocioł wg tamtych wyliczeń, bo jednak dane są dosyć szczegółowo podawane. Dziękuję wszystkim za pomoc, myślę że temat jest wyczerpany. Dodam jeszcze tylko, że obecnie grzeję śmieciuchem z Zębca 21 kW i po dociepleniu, palenie w piecu wygląda tak, że czekam aż temperatura w domu spadnie do ok. 21,5 stopnia, rozpalam gdzieś do ok 70 stopni tak żeby wszystko się wypaliło i został żar, po czym zamykam piec i ustawiam temperaturę wody na miarkowniku na 50 stopni. Inaczej bym gotował rodzinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupować będziesz kocioł 5 klasy, to pamiętaj, że jego moc nominalna to tak naprawdę  moc maksymalna. Na "zapas" za bardzo nie licz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku niższych klas? Moc nominalna również jest maksymalną? Bo z kalkulatora wychodzi mi maksymalne zaptrzebowanie na poziomie 10.5 kW,  kocioł 12 kW a mimo wszystko nie wiem, czy nie kupić 15 kW.... Tyle że znowu na cieplowlasciwie.pl z powierzchni zabudowy wychodzi  pow. użytkowa ok 170 mkw, z czego obecnie ogrzewam 120 mkw, a jak dołożę jeszcze grzejniki w piwnicy,  to wyjdzie 155 mkw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To potraktuj 12 kW jako maksimum - SKAM_P Premium 12 kW, RBR 12 kW - to tylko pierwsze dwa z brzegu. Nie jestem pewien, czy jeszcze produkowane sa "maluchy" typu SKAMP 7 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.