Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kostrzewa Twin bio luxury VG 24kW


tommi83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem szczęśliwym posiadaczem kotła na pellet firmy Kostrzewa od prawie roku czasu. Samodzielnie stworzona instalacja C.O i C.w.u oraz przyłącze kotła.

Mogę podzielić się doświadczeniami i problemami, z którymi musiałem się zmierzyć. image.thumb.png.e3029acd9915c95b497327579ddac55b.pngimage.thumb.png.c6c53c94ab021a158cc9a8a0bed49b09.pngimage.thumb.png.4faea737103ba2c02cc2675e376df09c.pngimage.png.86b5cee84e2562b5551c6eae9b87d947.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam TBL 16 kW Compact. Ja niestety nie jestem szczęśliwym jego posiadaczem. Ile u Ciebie @tommi83 trwa proces rozpalania i jak przebiega? Jakie ustawienia?

Ja na dzisiaj mam rozgrzewanie 45 s, dawka 50g, nadmuch 50%. Rano odpali ładnie tzn. w ciągu 4 min na połowie mocy nadmuchu słychać ogień a po 5 minutach widać go na wyświetlaczu. Po 9 minutach przechodzi już z Rozżarzania na Pracę. 

Na drugi dzień potrafi przy tych samych parametrach nie odpalić...

Drugi problem. W trybie Automatycznym na Fuzzy Logic nie reaguje na temperaturę termostatu pokojowego. Przykład z wczoraj. Zadana 55C na kotle w pomieszczeniu na termostacie 24C - było 22C, CWU zadana 45C. Kocioł doszedł do 59C, i się wyłączył ponieważ CWU już osiągną zadaną. Wcale nie brał pod uwagi temperatury termostatu pokojowego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem nigdy nieudanej próby odpalania.

Jeśli chodzi o czas rzeczywisty rozpalania to muszę to sprawdzić.

Czy masz dobrze wybrany palnik

hasło do tej opcji 2016

image.thumb.png.43bda2175dfc98b78e32311be73f25e2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, tomek1979b napisał:

Drugi problem. W trybie Automatycznym na Fuzzy Logic nie reaguje na temperaturę termostatu pokojowego. Przykład z wczoraj. Zadana 55C na kotle w pomieszczeniu na termostacie 24C - było 22C, CWU zadana 45C. Kocioł doszedł do 59C, i się wyłączył ponieważ CWU już osiągną zadaną. Wcale nie brał pod uwagi temperatury termostatu pokojowego...

Może masz ustawiony tryb lato. Albo priorytet grzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na termostacie też jest ustawiona histereza czyli nie zawsze dobije Tobie temperatura, którą ustawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak u ciebie z ciągiem kominowym. Jak przyłożysz zapalniczkę do wentylatora palnika to czy wciąga płomień?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek1979b napisał:

Mam tryb LATO, ale jak zmieniłem na ZIMA właśnie żeby dogrzać w domu to tak zareagował. Na termostacie histereza 0.5C on z 22 nie dobił nawet na 22.3 a miał grzać na 24

Pamiętaj o sterowaniu czujnikiem pogodowym piec też nie będzie grzał jeśli na zewnątrz będzie wysoka temperatura. Możesz spróbować wyłączyć sterowanie pogodowe i wtedy spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tommi83 Cześć, i jak u Ciebie wygląda ten proces samego rozpalania? u mnie to jest lotto, dzisiaj rano rozgrzewanie: 45s, dawka 50g, nadmuch 50%, czas 8 min. Rozpalił ładnie, płomień na wyświetlaczu po 6 min i stabilnie rósł podczas rozżarzania do 100% i tyle cały czas trzyma podczas pracy.

Proces rozpalania u mnie wygląda tak przy tych parametrach co podałem (kocioł i palnik produkcja 2019). 45 s chodzi sama grzałka bez nadmuchu, następnie nadmuch OD RAZU na 25% i tak przez połowę czasu z 8 min, czyli po ok. 4 min. podwyższa obroty OD RAZU na 50%. We wcześniejszych wersjach te obroty chyba płynnie się zwiększały... Nie wiem skąd u mnie taka losowość w tym rozpalaniu.

Rozgrzewanie - bez różnicy sprawdzane o 30s i 120s (za 2-3 razem nie odpalił).

Dawka - 60 czy 20 g bez różnicy, jak dam mniej niż 50g to płomień podczas rozżarzania mniej stabilny 5-20%.

Nadmuch - potrafił rozpalić i przy 20% i przy 60%... 

Jakieś LOTTO!!! Może palnik felerny albo oprogramowanie.

Takiej dawki nie potrafi rozpalić pomimo że temperatura palnika rośnie, grzałka grzeje z 21C na 32C. Nadmuch 50%.

20190820_204607_resized.jpg.42b220e43b0ceeb7c3749f2032e344ac.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł pracuje w trybie z buforem. Załącza się raz na dwie doby. Muszę trafić jak będzie bufor opróżniony. Powinienem mieć dane do końca tygodnia (filmik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomek1979b napisał:

@tommi835 s chodzi sama grzałka bez nadmuchu, następnie nadmuch OD RAZU na 25% i tak przez połowę czasu z 8 min, czyli po ok. 4 min. podwyższa obroty OD RAZU na 50%. We wcześniejszych wersjach te obroty chyba płynnie się zwiększały... 

 

Tak w estymie wentylator zaczyna od bardzo powolnych obrotów o czym już pisałem,ale odniosę się do czegoś innego. 

Nie ukrywam, że w ciągu sezonu miałem kilka prób, że palnik nie odpalił i zauważyłem, że jeżeli przez pierwsze ( jakieś pięć minut) nie odpali, to dmucha z mocą 13( tak mu ustawiłem), ale po tych 5 minutach obroty wzrastają do 20. Jeżeli nadal nie odpalił, to dostypał kolejna dawkę i wtedy zapłon już nastąpił.  Można powiedzieć, że wzrost obrotów, to tak jakby palnik szykował się na podanie kolejnej dawki o ile nie nastąpi zapłon. U Ciebie jest to za często, więc zmuś producenta niech to ogarnie... 

Wnioskuję, że jeżeli u Ciebie nie odpala po tych 4 minutach, to działa to podobnie jak u mnie, tylko, że u Ciebie obroty wchodzą na 50.

Nie mam pojęcia dlaczego tak działa program ( może ktoś wie). 

Reasumujac : Zapłon powinien u Ciebie nastąpić do 4-ech min. Tak ja to widzę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 Jest dokładnie jak piszesz. Wg mnie powinien rozpalać już na połowie ustawionych nadmuchów, kilka dosłownie kilka razy tak mu się udało, i te wolniejsze nadmuchy trwają połowę czasu, póżniej wchodzi na zadaną prędkość. U mnie jest tak że jak nie odpali za 1 podejściem, to już w 2 i 3 próbie raczej mu się nie uda. Piszę do Kostrzewy w tej sprawie. Może palnik felerny albo oprogramowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

U mnie tylko tak samo, pro Lem z rozpalaniem. Zmieniałem pellet na różne i nic. W końcu napisałem do Kostrzewy i opisałem całą sytuację a oni przysłali mi nowe mocowanie grzałki. W nowym mocowaniu grzałka jest bliżej ścianki i od tego momentu problem z rozpalaniem znikł. Jak komuś nie rozpala to znaczy że grzałka jest odsunięta i jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.