Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kształtki miedziane - ponowne wykorzystanie


PioBin

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest mozliwosc ponownego wykorzystania kształtek miedzianych? Nie chodzi o sens ekenomiczny ale praktyczno-techniczny.

Mozliwe jest ich rozlutowanie/rozlaczenie to wiem i sprawdzilem ale czy mozna po ich oczyszczeniu ponownie uzyc (zlutowac). Czy takie polaczenie bedzie szczelne i co najwazniejsze trwale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę tak jak wyciąganie i prostowanie gwoździ z desek szalunkowych, niby można ale się nie opłaca  ;) 

Mam jedną czy dwie złączki miedziane fi28 z odzysku bo sklepy zamknięte a chciałem skończyć. Nic się na razie nie dzieje, czyściłem to szczoteczką drucianą na wiertarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest lusterko wew.kształtki! Nie może być tlenkowych czarnych wtrąceń. Czyszczenie mosiężną szczoteczką, a potem ew.podgrzanie palnikiem i dodanie lutu+kalafonii aż do pełnego lusterka cynowego. Aby nie za hojnie, bo potem rurki nie wpasujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystuje ksztaltki rozlutowane wiec pokryte sa wewnatrz / zewnatrz cyna. Nie chodzi o ekonomie ale zal wyzucac cos co jest dobre i moze byc ponownie wykorzystane (ot taki charakter ;) ). Odczyscilem mniej lub wiecej dokladnie wewnatrz i na zewnatrz i zlutowalem ponownie. O szczelnosci i trwalosci narazie nic nie napisze.

Co do czyszczenia wykorzystuje zamiast szczoteczki takie szmatki scierne, jedni mowia na to fibra. Sa w roznych kolorach: czarny, brazowy, zielony, szary w zaleznosci od struktury sciernej.

W sklepach instalacyjnych zamiast kalafonii sprzedaja pasty lutownicze. Prawdopodobnie mieszanka kwasu do wytrawiania + srodek lutujacy (kalafonia?).

Co do grzania to zawsze grzeje czesc zewnetrzna ksztaltki/polaczenia aby zrobic miejsce na cyne w srodku. Grzane jest palnikiem gazowym.

Jak ktos ma jakies praktyczne rady/zalecenia to chetnie poznam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.