Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzałka lato CWU


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

posiadam zbiornik biawar stojący 150l zakupiłem do niego grzałkę 3kw oraz programator czasowy . 

Może mi ktoś powiedzieć jak ustawić termostat na grzałce ? Programator załączać się będzie 2 razy w ciągu dnia po 2 godziny (taryfa ) i nie wiem czy metoda prób i błędów ustawić pokrętło temperatury grzałki Na temp. Mi odpowiadająca np. 50 st. Czy na maxa żeby w ciągu tego czasu załączania max zagrzała wodę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzalke masz zamontowana na środku tego bojlera?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłbym na 40C, będzie to temp na dole bojlera., na górze pewnie dojdzie nawet do 60C.

Tu trzeba doświadczalnie sprawdzić, tego się nie określi przez forum.

Teoretycznie aby zagrzać 150 z 10 do 50C potrzeba ok 7kWh energii el czyli praca grzałki przez niecałe 2,5h, praktycznie to może być mniej.

Daj na max czas i zobaczysz co i jak.

Wg mnie jak masz zegar na  taryfie wyłączający bojler to nie potrzeba termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adamu napisał:

,,,, Wracając do tematu to jak z tym termostatem ?

Chwila, bo najpierw muszę się wytłumaczyć dlaczego napisałem, że to niebezpieczne.

Dawno temu jeden z kolegów na forum (nie ma go obecnie) tłumaczył nam, że takie podłączenie elektrycznego modułu grzewczego zmienia zbiornik CWU na zbiornik ciśnieniowy.
Jego tłumaczenie utkwiło mi w pamięci.
Nim napisałem posta, szybko i niestaranie sprawdziłem ofertę Biawar i znalazłem zasobnik bez wężownicy z przyłączem modułu grzewczego w połowie zasobnika.
źródło:
https://www.biawar.com.pl/produkt/mega-bez-wezownicy-220-1000l/


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
3 godziny temu, adamu napisał:

 

Może mi ktoś powiedzieć jak ustawić termostat na grzałce ? Programator załączać się będzie 2 razy w ciągu dnia po 2 godziny (taryfa ) i nie wiem czy metoda prób i błędów ustawić pokrętło temperatury grzałki Na temp. Mi odpowiadająca np. 50 st. Czy na maxa żeby w ciągu tego czasu załączania max zagrzała wodę ?

Wszystko też zależy ile tej wody będzie zużyte. Czym wyższa temp zasobnika, tym większa strata w postaci stygnącego samoistnie zasobnika bez poboru wody. Przetestuj sobie obie wersje i sam zdecydujesz co będzie dla Ciebie lepszym wyborem, gdyż my nie wiemy ile tej wody zuzywasz, a także nie będziemy wiedzieli jak długo będzie pracowała grzałka która będzie  dogrzewała do 50 st lub na max do 70 st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adamu napisał:

Witam ,

posiadam zbiornik biawar stojący 150l zakupiłem do niego grzałkę 3kw oraz programator czasowy . 

Może mi ktoś powiedzieć jak ustawić termostat na grzałce ? Programator załączać się będzie 2 razy w ciągu dnia po 2 godziny (taryfa ) i nie wiem czy metoda prób i błędów ustawić pokrętło temperatury grzałki Na temp. Mi odpowiadająca np. 50 st. Czy na maxa żeby w ciągu tego czasu załączania max zagrzała wodę ?

Droga prob i bledow. Tylko Ty wiesz ile tej wody zuzywasz. Im nizej ustawiona temp. tym lepiej ale na tyle aby tej wody wystarczylo.

30 minut temu, sambor napisał:

Wg mnie jak masz zegar na  taryfie wyłączający bojler to nie potrzeba termostatu.

Ze wzgledow bezpieczenstwa wolalbym go miec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Nie sądzę, że tak doświadczony człowiek jak sambor wywaliłby termostat... Pewnie miał na myśli, aby termostat ustawić na max, bo i tak grzanie wył zegar, lub właśnie termostat gdy zostanie osiągnięta max temp... 

Do autora :

Sprawdź sobie na niższej temp, a jak będzie za mało cieplej wody ( są różne okoliczności jej poboru), to zawsze możesz trochę podnieść temp. 

P. S. Weź też pod uwagę, że woda 70 st może poparzyć domowników, no chyba, że masz zawrór termostatyczny na wyjściu z bojlera, który podmiesza wodę. 

Pozdro ludziska :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Andrzej_M_ napisał:

Dawno temu jeden z kolegów na forum (nie ma go obecnie) tłumaczył nam, że takie podłączenie elektrycznego modułu grzewczego zmienia zbiornik CWU na zbiornik ciśnieniowy

Nie wiem, nie znam ale tez do końca nie rozumie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam grzalke zamontowana w polowie (circa) zbiornika. Pompa przepompowuje wody z gory na dol i tym samym podgrzewam cala zawartosc do temperatury ustawionrj na termostacie.

Gdzie popelnilem blad?

Uklad zamkniety, zbiornik przeponowy, zawor bezpieczenstwa, termostat z CE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej_M_ napisał:

Dawno temu jeden z kolegów na forum (nie ma go obecnie) tłumaczył nam, że takie podłączenie elektrycznego modułu grzewczego zmienia zbiornik CWU na zbiornik ciśnieniowy.
Jego tłumaczenie utkwiło mi w pamięci.

Nie bardzo rozumiem sens tej wypowiedzi - bojler podłączony do instalacji wodociągowej przecież jest naczyniem ciśnieniowym powinien mieć naczynie przeponowe i zaw bezpieczeństwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo u mnie również bojler posiada naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa przed skokiem ciśnienie .

W bojlerze wskazanie termometru mam na samej gorze natomiast wejście na grzałkę na dole , wiec zapewne ustawić muszę termostat na ok.40 ,aby na gorze było 50 stopni . Zużycie wody nie jest duże wiec ustawienie termostatu jest ważne bo może być tak ,ze w godzinach na programatorze po prostu grzałka nie będzie grzała i wtedy ustawie programator na cały okres gdzie jest taryfa i w przypadku strat ciepła grzałka dobije i się wyłączy .

W przypadku posiadania zaworu antyoparzeniowego , termostat bym miał na maxa i ustawienie konkretnego czasu grzania , ale w takim przypadku muszę znaleźć kompromis .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
29 minut temu, adamu napisał:

wiec zapewne ustawić muszę termostat na ok.40 ,aby na gorze było 50 stopni . Zużycie wody nie jest duże wiec ustawienie termostatu jest ważne bo może być tak ,ze w godzinach na programatorze po prostu grzałka nie będzie grzała i wtedy ustawie programator na cały okres gdzie jest taryfa i w przypadku strat ciepła grzałka dobije i się wyłączy .

Jeżeli masz wannę, to ustawienie 40 st może być za mało, bo nawet jak wył się przy 40 st, to wątpię aby na górze było 50st. Przy prysznicu i ustawieniu na 40 st powinno wystarczyć, bo zużycie wody jest dużo mniejsze, no chyba że ktoś lubi się moczyc. Testuj od 40-tu, a zwiększyć zawsze można. 

P. S. Jeżeli termometr na górze pokazuje, że jest 40 st, to termostat wył grzanie.

W przypadku grzania grzałką jest to wolny proces i nie występuje  rozwarstwianie. Ustawiasz 40 będzie cały zasobnik 40 (+-2 st) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
W dniu 28.05.2019 o 16:30, adamu napisał:

Witam ,

posiadam zbiornik biawar stojący 150l zakupiłem do niego grzałkę 3kw 

Czy Ty jesteś normalny? Skoro bawisz się w kotka i myszke, to kup grzałke do rybek 

... Ręce *** opadają... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem zakupiłem grzałkę 3kw ,ale średnio jej kształt się nadaje do zbiornika ( nie posiada martwej strefy i jest za krótka z czego kawałek elementu grzejnego tylko wystaje ) dlatego rozwiązanie to dedykowana grzałka producenta 2kw ,ponieważ 3 jest nieosiągalna , stad tez moje pytanie .

 

Mozna normalnie odpowiedzieć ,a nie szukać zwad ,ale ok nie było pytania .

Temat zamykam , wszytko się dowiedziałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.