Skocz do zawartości

wodnik7

Forumowicz
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez wodnik7

  1. Witam, opisalem, podsumowujac, wszystko tutaj: pozdrawiam!
  2. A wiec po dwoch latach moze podsumuje. Wpialem pompe jednak w bufor (mam sterowany co prawda rowniez silownik pompa-podlogowka, ale jest on prawie zawsze w polozeniu bufor). dlaczego i w jaki sposob? 1) w ten sposob w buforze zawsze mam ciepla wode, do CWU o temp. w najgorszym wypadku (mrozna ok. -7c-12C zima) ok. 40C (wystarcza), gdy jest cieplej na CWU jest wieksza temperatura. 2) Pompa steruje za pomoca lk3.7, gdy temperatura w domu spada ponizej zadanej (18C, realnie wiecej), wlacza sie pompa i „dogrzewa“ bufor, z ktorego wychodzi woda na podlogowke (histereza 0.2k, nie chialo mi sie poki co eksperymentowac z 0.1K) 3) glikol wlalem, jako „podwojne dno“. 200l koncentratu do -60C, calosc ok. 3000zl. Na drugi raz bym raczej nie lal, pompa na UPS bylaby sensowniejsza (i akumulator..). Jednak glikol jest „lepki“, gorzej cyrkuluje, i jakos z roznych laczen „wycieka“, lub, dokladniej, poci sie bardziej. Swinstwo takie:) 4) szacunki zuzycia sa niezbyt dokladne, ale zuzywam jednak wiecej, niz sadzilem. Czemu? Nie wiem. Na pewno dlatego po czesci, ze w domu nikt nie mieszka - nie gotuje sie zazwyczaj, nie zyje itp. Czyli cieplo nie jest oddawane w inny sposob, niz podlogowka. Mysle, ze tego wplywu lekcewazyc sie nie da. 5) zazwyczaj, w temperaturach powyzej 0C pompa wlacza sie 2-3x na dzien na kilka godzin. Czyli jest chyba optymalnie. Przy mrozach rzedu kilkunastu C musiala jednak chodzic caly czas. To faktycznie jest ciezka proba:) tutaj gruntowka mialaby przewage, ale.. o ile bardziej wysoka inwestycja poczatkowa. Zuzycie dobowe wiec ok. 20kWh przy kilku C w plusie na dworze, gdy zimniej okolo 30-40kWh. 6) W sezonie 2020/2021 (i te straszne mrozy az do marca!) zuzylem okolo 5000kWh dla temperatury ok. 19C, grzejac caly dom. Strasznie nie jest, PV produkuje:) Nigdy jednak nie zamienilbym zrodla ciepla na inne. Pompa z wlasnego pradu, komfort ogrzewania, i prostota ukladu. Polecam. Szczegolnie, ze udalo mi sie kupic PC uzywana za naprawde male pieniadze.
  3. Czesc! wiec wynikiem wielkiego myslenia i Waszych pomyslow: pompa bedzie wpieta w bufor. Z bufora tak jak jest teraz, bedzie wychodzil obieg na podlogowke. plus: zawsze ciepla cwu (co jakis czas przeciw legionellom przepalony bufor wyzsza temp) Plus: bez problemu z tym, ze pompa/obiegowka podlogowki maja inne predkosci minus: leje glikol w calosc. Zona karze, ma dzialac, i tyle dziekuje za podpowiedzi, bede pisal, co wyszlo:)
  4. Ok, teraz zrozumialem! Czyli wrzucac w bufor, a nie bezposrednio w podlogowke? Myslalem, ze podlogowka ma wystarczajaca pojemnosc, by przyjac cieplo z PC - no i nie byloby strat na buforze, tylko cieplo szloby bezposrednio w podloge.. z cwu nie mialbym problemu, bo po prostu przepalilbym/podrzal grzalka... im wiecej mysle, tym mniej wiem:) dziekuje!
  5. No tak, ale ta wezownica teraz nie jest w stanie oddac z pomy ciepla do bufora - a bedzie miala wystarczajaco „sily” by oddac cieplo z bufora na podlogowke? Ech alez to skomplikowane...
  6. Oja ma wg karty katalogowej ok 2,5m2 wymiennika..
  7. Dziekuje dorecho, czyli nie bawic sie.. tylko prosze rozwin, czy podlogowke zasilac nie z bufora, ale z wezownicy w jego dolnej czesci? Bedzie w stanie ta wezownica odebrac cieplo dla podlogowki? Nie spotkalem sie z takim rozwiazaniem jeszcze nigdzie:)
  8. Dorecho, tak, taki zbiornik. No i dochodzi co najmniej 100l podlogowki.. czyli ok 700l do -15, wiec kolo 2000zl.. czy nie lepiej jednak ten wymiennik? Ech:( boje sie, co bedzie, gdy jednak spuscic trzeba bedzie:(
  9. Mimo wszystko musialbym wtedy wlac do calosci glikol? Czy cos nie zeozumialem w Twojej idei?:) dziekuje!
  10. Tego nie skumalem: ze PC do bufora, a podlogowke z wezownicy tylko ciagnac? Nie „normalnie“? O tyle slabe sadze, ze wezownica w dolnej czesci bufora (tak okolo od polowy w dol), wiec pewnie tez by nie odebrala ciepla z bufora? Tzn ladowalbym calosc bufora, ale na dole byloby zawsze chlodnoej, dobrze rozumuje?
  11. Dziekuje. Wlasnie testuje jak to z ta wezownica jest: i fakt, nie oddaje tak szybko, jak chcialbym, czyli PC chodzi za czesto (taktuje). Czyli jak dorecho napisal, tragedia. Takie ilosci glikolu rowniez tragedia:( Pompa ma 12kW, bo tak udalo mi sie tak okazyjnie kupic, ze grzechem byloby nie brac.. moze taki wymiennik pasowalby? https://allegro.pl/listing?string=SECESPOL LB31-70&bmatch=baseline-var-cl-n-dict4-sort-sqm-bp-uni-1-2-0517 Faktycznie sprzedajac te pompe mowia o buforze 100l - z drugiej strony czTam, i wiele osob pisze, iz wystarczy wpiac calosc bezposrednio do podlogowki, jako ze ma ona sama w sobie funkcje bufora.. jestem teoche w kropce, bo mam w miare malo czasu i chcialbym to jakos popodlaczac:(( dlatego sklaniam sie ku temu tutaj podanemu LB31-70 secespolu jako wymiennika, i ewentualnie dodatkowemu buforowi (na czas grzania PC zamykalbym zaworu na wyjsciu/wejsciu do bufora od strony instalacji „odcinajac“ go w ten sposob, bo po co generowac straty..), ewentualnie wrzucic PC do bufora duzego, ale znow straty:( Osobna kwestia to sterowanie, ale mysle, ze to moge w miare szybko ogarnac: jesli zostac przy wyzej opisanym „wariancie 1“, czyli oboegowka chodzi caly czas, i w zaleznosci od temp w domu mozna zalaczac sprezarke. Ewentualnie moge rowniez wylaczyc pompe poprzez stycznik calkowicie (czyli rownoez obiegowke), by np. Korzystac z drugiej taryfy..
  12. pioBin, dziekuje za odpowiedz. Wezownica jest, stalowa 1“, wg instrukcji ok 2,5m3. Prowizorycznie podlaczylem PC wlasnie do tej wezownicy. chcialbym grzac do ok 40-45*, dla Cwu moge od czasu do czasu podgrzac grzalka w buforze (lub przepalic w piecu) o wstaawieniu do srodka (piwnica?) nie myslalem, to kednak duze bydle, i wieje zimnym.. PioBin, podczas gdy pisales, rozszerzyleM pytanie.. dziekuej!
  13. Tak, ten watek oczywiscie rowniez czytalem, dziekuje. Nie chcialbym jednak glikolu w sumie - jesli trzeba bedzie cos naprawic, 1000 litrow mowi do widzenia:( Jaki jednak wziac sterownik on/off? Dodam, ze moja PC ma takie sterowanie: 1) albo ( w standardzie) jest zawsze na standby, czyli chodzi pompa obiegowa, ale sprezarka nie, i dopiero po zwarciu kontaktu wlacza sie sprezarka (oczywiscie jesli temp. W obiegu jest ponizej zadanej) lub 2) pompa jest zawsze wylaczona (nie chodzi obiegowka), a po zwarciu kontaktu wlacza sie obiegowka i ewentualnie dolacza sprezarka. nie wiem, co jest lepsze..jesli mialbym dolpzyc jakies sterowanie zdalne w zaleznosci np od temperatury w domu, to chyba wariant 1) jest lepszy - w razie mrozu nic sie nie stanie..
  14. Witajcie, moja pompa 12kW, zwykla on/off, juz dziala, ale podlaczona prowizorycznie. Na razie oczywiscie jest zbyt wydajna. instalacje mam bufor 850l z 200l cwu w srodku (bufor kombi), caly dom w podlogowce (dwa pietra ok 160m2), jeszzce nie mieszkam, bo sie konczy budowac Teraz 2 pytania: 1) czy dla PC odciac bufor po prostu zaworami, i skierowac wszystko tylko na podlogowke? Nie wiem jak ze wzrostem cisnienia ewentualnie, bo naczynie wzbiorcze jest miedzy kotlem a buforem, 2) Dla ochrony przed mrozem: czy kupic taki np. wymiennik https://allegro.pl/oferta/wymiennik-plytowy-secespol-lb31-40-o-mocy-do-45kw-5098383437 I zasilac co poprzez niego? Wtedy mialbym tylko mala petle do zalania glikolem a nie 1000l instalacji.. 3) jak sterowax pompa? Jaki sterownik polecacie na zalaczanie/wylaczanir? Myslalem o jakims lankontrolerze, ktory by wlaczal zdalnie pozdrawiam i dziekuje!
  15. PioBin, tzn momonblok tak jak jest, w piwnicy? Gorzej z wyrzutem powietrza - dwa duze wentylatory... tego jakos nie widze... z wysoka temperatura nie ma problemu, wode do cwu moge zawsze pogrzac kotlem lub grzalka. Wiec moglbym (i chce) dawac ok. 35stopni. a gdyby faktycznie wrzucic wymiennik ciepla? Jakiej wielkosci powinien byc, by oddac/przyjac cieplo z pc? Ech, mam zagowzdke. A pompa lezy i czeka:(
  16. Jesli wpilac sie bezposrednio z glikolrm, to ogromne koszta glikolu.. ze 300l czystego... masakra.. dlatego szukalbym tanszego pomyslu...
  17. Dziekuje za odpowiedzi. pompa jest powietrzna, bufor-kociol w systemie zamknietym (jesli dobrze rozumiem pytanie, mam naczynie przeponowe). Jest to monoblok. Ustawiona na zewnatrz. co do wezownicy solarnej, to boje sie, ze bedzie za mala powierzchnia wymiennika, aby odebrac cieplo z pompy..
  18. Witajcie,mamy dom o pow. uzytkowej ok. 140m2 (nie liczac piwnicy na calej powierzchni), ktorego jeszcze nie zamieszkujemy (lub inaczej: jestesmy w nim rzadko, na kilka dni na miesiac), jako ze pracujemy za granica. Wg. wyliczen ze strony cieplowlasciwe, potrzebujemy ok. 10kW mocy grzewczej. Poki co mamy:- na calosci (parter i poddasze) ogrzewanie podlogowe,- kociol na paliwo stale 12kW- bufor 900/200l (czyli kombi, z banka na cwu 200l)- w buforze grzalke 9kWWszystko dziala w sumie dobrze - po rozgrzaniu kotla/grzalki szybko grzeje sie woda w buforze (regulacja dziala, moge opisac dokladniej), ale:1. gdy nas nie ma ogrzewanie grzalka 9kW jest nieefektywne - duzo kosztuje.Jako ze mamy na dachu instalacje PV, ktora produkuje ok 6000-7000kWh rocznie, chcielibysmy podlaczyc do systemu pompe ciepla. Udalo nam sie taka kupic, uzywana, za bardzo male pieniadze - i teraz jest do Was pytanie, jak ja najlepiej wpiac w instalacje?Zalaczylem foto bufora (w stanie budowy, nie najlepsze, przepraszam). Mak kilka pytan w detalu:1. W teorii lepiej byloby sie wpiac bezposrednio do podlogowki (niskie temp. zasilania), ale aby to zrobic, musialbym w calej instalacji (bufor+podlogowka) wlac gliko, a to niemale koszta (dobrze mysle?)2. Moglbym wpiac sie do bufora - mialbym wtedy rownoez pogrzewana cwu - ale straty na temperaturze, i znow glikol..3. Moglbym w teorii wpiac PC do wezownicy solarnej na buforze, wiec potrzebowalbym malo glikolu, ale czy nie bedzie to nieefektywne rozwiazanie? Wymiennik ciepla, i w sumie stosunkowo mala tylko powierzchnia wymiennika?4. zalozyc gdzies dodatkowy wymiennik ciepla? Czy wogole ma to sens? Nie wiemPC lezy i czeka na montaz, ale najpierw chcialbym sie dowiedziec od Was, co robic..Dziekuje!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.