Skocz do zawartości
awiator

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - biologiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Część. Do tej pory ścieki odprowadzałem do szamba ale ostatnio powiększyła mi się rodzina i obecnie muszę ponosić koszt 200zl/mc aby wywieźć nieczystości. Że względu na to, że nie ma u mnie kanalizacji oraz nie ma żadnych planów co by powstała postanowiłem zamontować przydomowa oczyszczalnie ścieków. W gminie jest program dofinansowania w wysokości maks. 50% kosztów. Oczyszczalnia musi spełniać normy (w tej chwili nie pamiętam jakie minimum) i musi być z usługą montażu. Napisałem chyba do każdej firmy produkującej/dystrybujacej oczyszczalnie w Polsce. Jak na razie odpowiedziały 3. Feliksnavis, Tradenis oraz Ekodren. Inni chyba już się nie odezwią (minęło 3 tygodnie). Cena jak została zaproponowana jest niemalże identyczna i wygląda na zmowę cenową.

Skoro kryterium ceny odpada muszę się kierować czymś innym przy wyborze.

Chciałbym aby stare szambo pełniło rolę zbiornika na wodę oczyszczoną i chciałbym móc z niej korzystać do podlewania ogrodu (trawa i rośliny ozdobne). Ważnym kryterium przy tym jest to aby woda była bezwonna (mam sąsiadów, z oczyszczalnia i ich woda śmierdzi i po kilku interwencjach innych sasiadów zaczęli podlewać z wodociągu.

Na tym forum jest sporo fachowców i właścicieli nieruchomości, od których niejednokrotnie uzyskałem rzeczowe porady. Mam nadzieję, że i tym razem nie zawiedziecie. Na innym forum dotyczącym budowy domów jest pełno wątków dotyczących wymienionych przeze mnie oczyszczalni jak i innych ale wszystkie wpisy wyglądają jak marketingowy bełkot i nie mam do nich zaufania.

Czy ktoś z Was użytkuje którąś z wymienionych oczyszczalni i mógłby się podzielić uwagami? A może znajdzie się ktoś w okolicy Łodzi do kogo mógłbym podjechać i sam ocenić skuteczność oczyszczania?

Pozdrawiam

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam zamontowana oczyszczalnie 2000l dwie komory. 4-5 osob w domu. Odprowadzenie wody jest do gruntu wiec o jej "czystosci" ciezko mi sie wypowiadac. Podana pojemnosc to bezwgledne minimum. Im dluzszy czas przebywania nieczystosci w zbiornikach tym lepsza skutecznsc filtracji (tak mi sie wydaje). Nie bez znaczenia jest ilosc komor (2 lub 3). Raz w miesiacu uzupelniane sa bakterie. Duzo albo bardzo duzo zalezy od uzytych bakterii oraz srodkow dezynfekujacych.

Co wiecej nie wiem. Aha wybieranie szlamu odbywalo sie raz w roku. Ale z obserwacji wnioskuje ze mozna spokojnie raz na 1,5-2lata.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby to nie była reklama firm, to proponowałbym wypiąć się na dotację. Nająć koparkę, kupić sprzęt i samemu to wykonać. Mi chcieli z dotacji kanalize podłączyć. 4.2 tysiąca z tego co pamiętam by wyszło według ich obliczeń. Bo spory kawałek miałem do ciągnięcia. Ja wyrobiłem się w nie całym tysiącu. Z tym, że po wykopaniu przez koparkę musiałem poświęcić pół dnia jeszcze na położenie rur i przysypanie tego, czego nie zdążyła koparka, żeby nie naliczać dodatkowych godzin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem co masz na myśli jeśli chodzi o reklamę. Zapewniam Cie, że niczego nie reklamuje a jedynie planuje coś zrobić. W międzyczasie odpowiedział jeszcze jeden producent: Wobet-hydret. Ja tylko chcę poznać rzeczywiste opinie użytkowników a najlepiej jakby ktoś w mojej okolicy miał oczyszczalnie. Z dotacją czy bez dotacji orientacyjny koszt dla mnie jest taki sam. Jeśli bym zrezygnował z dotacji to faktycznie całość robót mógłbym wykonać samodzielnie ale z przedstawionych mi wyliczeń to koszt samej robocizny (bez pracy koparki) nie jest aż tak wysoki aby uzasadnić rezygnację z 50% dotacji.

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie założenie bioszamba z drenami wyszło na gotowo  3 tys zł więc nie widzę powodu aby przepłacać .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tez mam założoną oczyszczalnie, koszt to 1900 złotych całej oczyszczalni (zbiornik /rury/ studzienka i reszta co wchodzi w skład) do tego trzeba doliczyć kamienie, wykop i montaż, firma zrobiła to szybko i sprawnie i zapłaciłem 2200 złotych, czyli 4100 zł bez rzadnych dotacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi