Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - czy panele laminowane nadają się na podłogę


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.04.2019 o 08:26, JacekFF napisał:

Odpowiedni podkład i panel i nie ma problemu z grzaniem. 

Czy aby położyć panele na ogrzewanie podłogowe, czy muszą byc specjalne?

Panel podłogowy to izolator. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedne (zazwyczaj tańsze) kiepsko przewodzą ciepło co wynika z ich budowy. Te droższe lepiej sobie z tym radzą. Widzę to u sobie. Ta sama temp puszczoba na  podłogi, ten sam podkład a panele mają różną temp na powierzchni. Oczywiście to różnica tylko 1, 5 - 2 stopnie ale jednak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, genesis72 napisał:

Czy aby położyć panele na ogrzewanie podłogowe, czy muszą byc specjalne?

Skoro chcesz grzać poprzez izolator to muszą spełniać wymagania. Po drugie takie materiały pracują i odkształcają sie po to robisz dylatacje trzeba spełnić szereg wymagań co podraża (robocizna, materiały) z czasem pewnie trzeba je będzie wymieniać więc musisz kalkulować cena/jakość/czas użytkowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JacekFF napisał:

Jedne (zazwyczaj tańsze) kiepsko przewodzą ciepło co wynika z ich budowy. Te droższe lepiej sobie z tym radzą. Widzę to u sobie. Ta sama temp puszczoba na  podłogi, ten sam podkład a panele mają różną temp na powierzchni. Oczywiście to różnica tylko 1, 5 - 2 stopnie ale jednak. 

Czy ogrzewanie masz gazowe?

Jaką temperature nastawiasz na ogrzewanie podłogowe?

Czy u Ciebie, ogrzewanie podłogowe jest podstawowym odgrzewaniem?

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, JacekFF napisał:

Nie mam gazu. Ogrzewam groszkiem. Na podłogi puszczam ok 27-28 stopni wtedy w domu mam temp 22-23 stopnie. Ogrzewanie podłogowe jest podstawowym źródłem ogrzewania. Grzejnik mam tylji w łazience i garażu. 

Jakie masz powierzchnie pomieszczen m. więcej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, JacekFF napisał:

Jedne (zazwyczaj tańsze) kiepsko przewodzą ciepło co wynika z ich budowy. Te droższe lepiej sobie z tym radzą. Widzę to u sobie. Ta sama temp puszczoba na  podłogi, ten sam podkład a panele mają różną temp na powierzchni. Oczywiście to różnica tylko 1, 5 - 2 stopnie ale jednak. 

Masz gdzieś pod ręką albo pamiętasz jakie parametry (lambda, opór cieplny) miały jedne i drugie panele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, JacekFF napisał:

Jedne (zazwyczaj tańsze) kiepsko przewodzą ciepło co wynika z ich budowy. Te droższe lepiej sobie z tym radzą. Widzę to u sobie. Ta sama temp puszczoba na  podłogi, ten sam podkład a panele mają różną temp na powierzchni. Oczywiście to różnica tylko 1, 5 - 2 stopnie ale jednak. 

Temperatura powierzchni może być jednakowa przy różnych panelach, pod warunkiem dostarczenia tym gorszym ( gorzej przewodzącym)

większej ilości ciepła ( regulacja przepływu).

Jak liczy się podłogówkę to podstawowym założeniem jest temp pomieszczenia i temp powierzchni podłogi -ta druga nie powinna przekraczać 30C, wyjątkiem są łazienki gdzie dopuszcza się 34C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, genesis72 napisał:

Dzięki

Czy spotkaliście sie z wodnym ogrzewanie ściany?

Jak to sie zachowuje

Robi się takie ogrzewanie ale główną przeszkodą jest to że robi się głównie na ścianach wewnętrznych  oraz wykończenie powierzchni - powinien być albo tynk z dużą ilością cementu albo specjalne tynki pod ogrzewanie ścienne.

Plusem jest to że można puszczać wyższą temp w instalację grzewczą np 50-55C, przez co grzejnik ma mniejsze gabaryty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sambor napisał:

Temperatura powierzchni może być jednakowa przy różnych panelach, pod warunkiem dostarczenia tym gorszym ( gorzej przewodzącym)

większej ilości ciepła ( regulacja przepływu).

Jak liczy się podłogówkę to podstawowym założeniem jest temp pomieszczenia i temp powierzchni podłogi -ta druga nie powinna przekraczać 30C, wyjątkiem są łazienki gdzie dopuszcza się 34C

Tak oczywiście. Napisałem tylko że te tańsze gorzej przewodzą ciepło bo ich temp jest niższa przy tej samej temp zasilania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, sambor napisał:

Robi się takie ogrzewanie ale główną przeszkodą jest to że robi się głównie na ścianach wewnętrznych  oraz wykończenie powierzchni - powinien być albo tynk z dużą ilością cementu albo specjalne tynki pod ogrzewanie ścienne.

Plusem jest to że można puszczać wyższą temp w instalację grzewczą np 50-55C, przez co grzejnik ma mniejsze gabaryty.

Czy plusem ogrzewania sciennego nie jest to, że ściana nie ma duzo mniejszy opór cieplny niż podłoga?

Na podłodze dochodza panele (duzy opór cieplny)

Na scianie można ułozyć karton gips ma Lambde 0,23 a panel okolo 0,05, jest to dosc znacząca równica

Czyli R przy karton gipsie (biorać, że kartom ma 1 cm grubości) to ok 0,043 a przy panelu podłogowym (7 mm grubosci) to 0,14

Czyli katron pomimo, że jest grubszy stanowi mnieszy opor R niż panel

Proszę mnie sprostowac, jeżeli coś sie nie zgadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, genesis72 napisał:

Czyli R przy karton gipsie (biorać, że kartom ma 1 cm grubości) to ok 0,043 a przy panelu podłogowym (7 mm grubosci) to 0,14

Nie wiem czy dobrze liczysz ale możliwe że tak też może wyjść zależnie od panela.

Dla mojego panela producent deklaruje lambdę 0.1256 W/(m*K)
co daje opór samego panela 8mm ok 0,064 (m2*K)/W.

W dokumentacji podkładu mam:

Opór Cieplny (DIN 52612) 0,01 m2 K/W
Opór Cieplny (DIN 4108)    0,035 m2 K/W 

który po zsumowaniu z oporem panela daje ok 0,073-0,098 (m2*K)/W zależnie który "DIN" weźmiemy pod uwagę (bo nie wiem który :) ). 

Tak czy inaczej, wychodzi poniżej 0,1 a z tego co pamiętam dopuszczalny opór to 0.15.

panel.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o ogrzewanie ściennym, czy jest lepsze od podłogowego

na stronie http://sandersystem.pl/ogrzewanie-scienne/ 

sa specjalne panele, co o tym rozwiązaniu sądzicie?

Będę robić remont starego budynku, który ma CO i kaloryfery stalowe

Z kaloryferów nie chce zrezygnować

Chcę przejsc na gaz z piecem kondensacyjnym i przejsc na niską temperature

Zastanawiam się czy lepsze dla mnie będzie ogrzewanie podłogowe z kaloryferami, czy scienne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.