Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie starego domu.


jarekcc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o poradę względem ogrzewania domu z lat 80 bez ocieplenia.Ściany z podwójnego pustaka żużlowego o grubości 40cm.Okna nowe PCV strop ocieplony watą szklaną i żużlem.Powierzchnia ogrzewania to 90m2.W tej chwili palę kotłem zasypowym głównie węglem o mocy 17kw.Koszt opału to ok.4500-5000 zł.Grzejniki nowe aluminiowe 100 żeberek.Moje pytanie brzmi jaki koszt ogrzewania byłby przy opalaniu gazem ziemnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki węgiel, jaka wartość opałowa, ile ton spalasz, z jaką sprawnością spalasz, czy masz ciepłomierz (pewnie nie). Z powodu wielu niewiadomych to będą szacunki z grubego palca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność średnioroczna twego kotła węglowego będzie dużo niższa niż podane 80%. Z pobieżnych i przybliżonych siłą rzeczy obliczeń wynika, że przy ogrzewaniu gazowym kotłem kondensacyjnym masz szanse zapłacić, przy obecnych cenach gazu, podobnie jak  do tej pory. Grzejniki muszą mieć na tyle dużą powierzchnię grzewczą, by jak najdłużej w sezonie być zasilane niską temperaturą  wody z kotła i ogrzać pomieszczenia do właściwej temperatury. Przykładowo, jeśli będziesz musiał zasilić grzejniki wodą o temperaturze 70 stopni to nie wykorzystasz zalet kotła kondensacyjnego, który będzie wtedy pracował z mniejszą sprawnością. Wiadomo też, że jeśli utrzymujesz w domu wysokie temperatury, np. 24 stopnie, to zużycie gazu i koszty będą znacząco większe niż przy obliczeniowych 20 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim subiektywnym odczuciu komfort cieplny przy użytkowaniu kotła kondensacyjnego z grzejnikami, jest mniejszy niż przy kotle węglowym. Teraz pompa pcha ci caly czas ciepłą wodę do grzejników. Przy kotle kondensacyjnym współpracującym ze sterownikiem pokojowym, grzejniki od czasu do czasu mogą być po prostu zimne. Oczywiście cały czas utrzymywana jest ustawiona przez ciebie temperatura. Kocioł o mocy podobnej jak masz teraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Jasiek11 napisał:

Kocioł o mocy podobnej jak masz teraz.

Nie prawda, kocioł kondensacyjny dobiera się głownie pod kątem grzania CW i wielkości bojlera.

Kocioł kondensacyjny ma modulację mocy i bez problemu można wstawić kocioł większy np 20- 25kW.

Ten większy będzie nawet lepszy, gdyż będzie przez większość sezonu pracował z lepszą sprawnością niż kocioł mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawniej by było " nieprawda". Szanujmy język ojczysty. Jarekcc pisze tylko o kotle na c.o. Najlepiej dajmy od razu 35 kW albo i większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kondensacyjny 25kW pracujący z mocą np 8kW ma o kilka dobrych procent większą sprawność niż kocioł  14kW pracujący w tą samą mocą.

Czy który z nich w tym momencie zużyje więcej gazu?

Najlepiej jest radzić o tym na czym się nie znamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jasiek11 napisał:

W moim subiektywnym odczuciu komfort cieplny przy użytkowaniu kotła kondensacyjnego z grzejnikami, jest mniejszy niż przy kotle węglowym. Teraz pompa pcha ci caly czas ciepłą wodę do grzejników. Przy kotle kondensacyjnym współpracującym ze sterownikiem pokojowym, grzejniki od czasu do czasu mogą być po prostu zimne. Oczywiście cały czas utrzymywana jest ustawiona przez ciebie temperatura. Kocioł o mocy podobnej jak masz teraz. 

Ale brednie.

Kocioł gazowy możesz tak ustawić, by pracował non stop i cieple grzejniki masz caly czasz.

To czy masz komfort cieplny to zależy od Ciebie i od tego jaka temp.ustawisz.

 

58 minut temu, sambor napisał:

Nie prawda, kocioł kondensacyjny dobiera się głownie pod kątem grzania CW i wielkości bojlera.

Mam kocioł 2F 20kw i jak sie odkręcić drugi kran to nie wystarcza cieplej wody.

Gdybym mial możliwość to kupił bym większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sterowniku pokojowym, bo  o tej sytuacji piszę,  po osiągnieciu temperatury zadanej , kocioł sie odstawia i tyle, czytaj ze zrozumieniem. Co do twoich problemów z ciepłą wodą, to współczuję, bo kto montuje kocioł 2F przy zwiększonym poborze cwu. Jak dbasz tak masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sambor napisał:

Kocioł kondensacyjny 25kW pracujący z mocą np 8kW ma o kilka dobrych procent większą sprawność niż kocioł  14kW pracujący w tą samą mocą.

Czy który z nich w tym momencie zużyje więcej gazu?

Najlepiej jest radzić o tym na czym się nie znamy.

I dotyczy to oczywiście wszystkich kotłów kondensacyjnych, wszystkich producentów. Opuść trochę, bo masz z czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie instrukcje serwisowe np Termeta lub jak masz dane Viesmana na ten temat.

Większa sprawność większego kotła przy tej samej mocy wynika z większego wymiennika w kotle a co za tym idzie niższej temp spalin.

13 minut temu, Jasiek11 napisał:

Przy sterowniku pokojowym, bo  o tej sytuacji piszę,  po osiągnieciu temperatury zadanej , kocioł sie odstawia i tyle,

Taka sytuacja powstaje tylko przy sterownikach pokojowych za parę groszy, przeważnie tych skośnookich lub do starszych modeli starszych modeli  kotłów niekondensacyjnych  , firmowe sterowniki pokojowe zmniejszają moc grzania aż do zadanego minimum.

Nazywa się to sterowaniem z modulacją mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to rozwiązanie ma rownież swoje wady, szczegolnie przy przewymiarowanych kotłach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jasiek11 napisał:

Co do twoich problemów z ciepłą wodą, to współczuję, bo kto montuje kocioł 2F przy zwiększonym poborze cwu. Jak dbasz tak masz.

Co Ty gadasz ?

Niby jaki powinienem zamontować kociol do mieszkania i wyprowadzenia komina przez ścianę ?

Uświadom wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jarekcc napisał:

.Powierzchnia ogrzewania to 90m2.W tej chwili palę kotłem zasypowym głównie węglem o mocy 17kw.Koszt opału to ok.4500-5000 zł.

 

12 godzin temu, jarekcc napisał:

W obecnym kotle temp.na termometrze to ok.50-55st.Po domu chodzi się z krótkim rekawem bo jest ciepło.Grzejniki alice500 jedno żeberko na 1m3 tak około.

Kolega popełnił ten sam błąd co ja czyli wstawił żeberka alumuniowe za żeliwne  1:1 . I to jest błąd!

Żebro alu ma moc ~100W ale przy zasilaniu 75*C a przy 55*C ma już tylko 500W, przy 50 jeszcze mniej. Chałupa starszawa, tak samo jak u mnie i na 1m2 musi być 100W grzejnika, szczególnie w mrozy.

Prawdopodobnie stąd duże zużycie opału - grzejniki  oddają na pomieszczenia  za mało ciepła...

   Ale to taka moja uwaga, z mojej praktyki... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej_M_ napisał:

Żeby nie było, że znowu czepiam się słówek.
Ciekawi mnie, gdzie te nie oddane ciepło się podziało. 

Straty przesyłu np rury w piwnicy, choćby zaizolowane ale pod samym stropem, rury w nieocieplonych ścianach. Im niższa temperatura zasilania i powrotu z grzejników tym mniejsze straty. 

Edycja: Mówimy o starszych domach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej_M_ napisał:

Żeby nie było, że znowu czepiam się słówek.
Ciekawi mnie, gdzie te nie oddane ciepło się podziało. 

Jemu pewnie chodziło o to,  że w małym zakresie temperatur zewnętrznych kocioł pracował z kondensacją – sprawnością ponad 100%.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jarekcc napisał:

 sezon spalam ok.5 ton..

Z moich znajomych, tych co przeszli z węgla na gaz to przelicznik wyszedł im tak,  1200-1400 zł x ilość spalonego węgla w sezonie grzewczym.

W dniu 12.04.2019 o 15:48, jarekcc napisał:

domu z lat 80 bez ocieplenia.Ściany z podwójnego pustaka żużlowego o grubości 40cm,  strop ocieplony watą szklaną i żużlem.Grzejniki nowe aluminiowe 100 żeberek.

Warto jednak najpierw zainwestować w termomodernizację budynku,  a dopiero przerabiać ogrzewanie, wtedy ilość tego spalonego opału zbijasz na stałe, a instalacja pracuje na niższej temperaturze zasilania.

Zrób tą termomodernizację budynku, wtedy nie będziesz się kręcił  w łóżku, czy rachunek za gaz dasz radę płacić.

 Ostatnio zimy są łaskawe, ale kto wie jak to będzie za kilka lat.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na docieplenie budynku na razie mnie nie stać.Jeśli opłaty za gaz byłyby podobne jak za węgiel to wtedy inwestuje w kocioł gazowy i przynajmniej spokój z lataniem do kopciucha i czyszczeniem komina.Cały problem w tym żeby ktoś oszacował w przybliżeniu ile gazu pójdzie np na 24h i jakiej mocy kocioł byłby najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.