Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kalkulator zuzycia gazu PGNIG


Khojdys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam dom jednorodzinny, zapotrzebowanie energii ok. 140 KW. 

Aktualne ogrzewanie to ekogroszek zużycie paliwa dzienne to 15-20 kg (7-8 Mj/kg). Myślę o gazie ziemnym, ale chyba kalkultor zużycia gazu PGNIG ma błędy bo podaje mi 14-15 m3/ dzień. Jak to u was wygląda? Koszt O minimum  50% wyższy? Większość ludzi zużycie ma 3-5 m3 na dobę. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja przeszedłem na gaz ziemny z ekogroszku,  i rachunki mam mniejsze niz za wegiel, mialem kociol z otwarta komora  termet wiszący z 92r , po zmianie na nowego vaillanta rowniez z otwarta komora nie zauwazylem mniejszych rachunków wiec rodzaj kotla gazowego nie ma moim zdaniem znaczenia, poprostu marketingowy belkot, dom potzrebuje ileś KW i tyle. 

Do tego brak problemu z noszeniem wegla , wygasaniem kotla i mniejsze rachunki za prad. 

Kociol węglowy aby pracowal ekonomicznie musi pracowac w mocy nominalnej co ciezko osiagnac np na kotle jak ja mam 18KW , u mnie srednia zapotrzebowania na cieplo z cwu to Ok 5KW . Znajomi ktorzy przeszli na gaz rowniez sa zadowoleni,

cos chyba policzyłeś zle z zapotrzebowaniem 140KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarta komora to niższa sprawność ale i większe niebezpieczeństwo

Przy kondensacyjnym najważniejsze są niskie parametry temperatury instalacji. I wcale nie musi chodzić w mocy nominalnej. Lepiej żeby modulowal w szerokim zakresie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2019 o 10:24, Khojdys napisał:

Większość ludzi zużycie ma 3-5 m3 na dobę. 

Zapomnij o tym - to nie realne. Chyba ze kociol przez wiekszą połowe dnia nie pracuje. Mi też tak wszyscy mowili i przy temperaturach nawet +10 +15 na zewnątrz najniższe zanotowane zużycie to jakieś 6,5-7m3.  Piec jak działa to idzie na totalnym minimum 2kw i nawet jak na tak niską moc często taktuje. Dom nowy, ok 130m2 docieplony i w wiekszosci podłogowka. Przez 3 tyg probowalem tysiace ustawien i w koncu dałem sobie spokoj. 

Stawiam każdemu skrzynkę Johny Walkera kto ustawi mi piec by spalal 3m3 na dobe - a co tam niech strace, stawiam 2 skrzynki :D

Piec to Junkers cerapur smart + cw400 + mm100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 M3 to jakieś 55 kWh
Na 24 godziny to ponad 2 kw przez całą dobę.
Przy nowym ocieplonym domu i +15 na zew to coś jest nie tak.
Albo wilgoć albo lubisz 25 stopni w domu albo bardzo dużo cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol spali tyle ilepotzrebuje budynek
Nie wiecej ani nie mniej. To poprostu fizyka tego sie nie da oszukać. Mozna zmniejszać temperature kombinować z wyłączaniem kotla ale to i tak bez sensu.
Wazne dobra izolacja, dobre okna i rekuperacja .
Ja mam dom z lat 30 i najwiecej dała piana na dachu.



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, giecik napisał:

5 M3 to jakieś 55 kWh
Na 24 godziny to ponad 2 kw przez całą dobę.
Przy nowym ocieplonym domu i +15 na zew to coś jest nie tak.
Albo wilgoć albo lubisz 25 stopni w domu albo bardzo dużo cwu

Napisalem przeciez ze kociol czesto taktuje. W domu fakt faktem jest non stop 23 stopnie. Wilgoci nie ma - dom jest 5 letni. CWU dla 2 osob wiec nic ponadprzecietnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, blachaxxx napisał:

Kociol spali tyle ilepotzrebuje budynek
Nie wiecej ani nie mniej. To poprostu fizyka tego sie nie da oszukać. Mozna zmniejszać temperature kombinować z wyłączaniem kotla ale to i tak bez sensu.
Wazne dobra izolacja, dobre okna i rekuperacja .
Ja mam dom z lat 30 i najwiecej dała piana na dachu.



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

wszystko to jest dla mnie jasne, tylko nie probuj mi wmowic ze dom przy +15 ma takie samo zapotrzebowanie na cieplo co przy np 0 :D 

U mnie wlasnie tak to wyglada ze przy sredniej temp zewnetrznej 0 stopni spala bardzo podobne ilosci co przy +15 (oczywiscie chodzi o temperature w ciagu dnia bo w nocy raczej nie ma takich wahań)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem przeciez ze kociol czesto taktuje. W domu fakt faktem jest non stop 23 stopnie. Wilgoci nie ma - dom jest 5 letni. CWU dla 2 osob wiec nic ponadprzecietnego.
Nie ważne czy taktuje czy nie. Wytwarza Ci ponad 70 kWh na ogrzewanie w nowym domu.

U mnie na 300 metrów przy obecnych temp i cwu na 8 osób produkuje 200 kWh. Dom nieocieplony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, giecik napisał:

Nie ważne czy taktuje czy nie. Wytwarza Ci ponad 70 kWh na ogrzewanie w nowym domu.

U mnie na 300 metrów przy obecnych temp i cwu na 8 osób produkuje 200 kWh. Dom nieocieplony

no wiec co z tym fantem zrobic?

Przez 22 dni od dnia montazu spalil 195m3. (przez 1 noc po 2 dniowym wychlodzeniu poszlo 16m3) i pozniej sprednio 8m3 na dobe. Temperatury sami wiecie jakie teraz sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko to jest dla mnie jasne, tylko nie probuj mi wmowic ze dom przy +15 ma takie samo zapotrzebowanie na cieplo co przy np 0 :D 
U mnie wlasnie tak to wyglada ze przy sredniej temp zewnetrznej 0 stopni spala bardzo podobne ilosci co przy +15 (oczywiscie chodzi o temperature w ciagu dnia bo w nocy raczej nie ma takich wahań)

Nie bardzo rozumiem przy +15 spala tyle co przy 0.
To chyba ze masz jakas dziwna krzywa grzewcza albo wachania temperatury w domu


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, blachaxxx napisał:


Nie bardzo rozumiem przy +15 spala tyle co przy 0.
To chyba ze masz jakas dziwna krzywa grzewcza albo wachania temperatury w domu


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

temperatura w domu stala w dzien i noc 23 stopnie. Chodzi mi o to ze w dni gdzie temperatura na zewnatrz dochodzi do 15C spala bardzo podobne ilosci gazu jak w dni gdzie dzienna temperatura oscyluje w granicach 0C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ma dom bo jak nowy w senie mieszkasz od niedawna to bedzie żarł duzo wiecej.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
O to mi chodziło z wilgocią

Ja stawiam że kocioł gaśnie, później odpala i leci na max dopóki nie dostanie sygnału że ciepło w domu. Skopana regulacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, giecik napisał:

O to mi chodziło z wilgocią

Ja stawiam że kocioł gaśnie, później odpala i leci na max dopóki nie dostanie sygnału że ciepło w domu. Skopana regulacja

Nie leci na maxa, maxymalna temperatura ktora wychodzi z kotla jest w tej chwili ustawiona na 33C i jest to jakies 22% jego mocy czyli 3KW. Jednakze przez wiekszosc czasu kociol chodzi z moca 14% czyli tak jak deklaruje Junkers moc min 2KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie leci na maxa, maxymalna temperatura ktora wychodzi z kotla jest w tej chwili ustawiona na 33C i jest to jakies 22% jego mocy czyli 3KW. Jednakze przez wiekszosc czasu kociol chodzi z moca 14% czyli tak jak deklaruje Junkers moc min 2KW
A jak wyłączysz piec to jaka temperatura w domu po kilku kilkunastu godzinach? Może chata dziurawa ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie leci na maxa, maxymalna temperatura ktora wychodzi z kotla jest w tej chwili ustawiona na 33C i jest to jakies 22% jego mocy czyli 3KW. Jednakze przez wiekszosc czasu kociol chodzi z moca 14% czyli tak jak deklaruje Junkers moc min 2KW

Po co tak niska temperatura?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, blachaxxx napisał:

Moze wywal krzywa grzewcza i zostaw termostat.
Ja mam ustawione 22 stopnie i tyle kociol wogole kiepski bo atmosferyk i startuje od 7Kw nie ma modulacji.
Ale to wyglada tak cieplej na zewnatrz rzadziej sie wlacza i tyle , temperatury pilnuje termostat.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

jesli wywale krzywa to bede mial przegrzane lub niedogrzane reszte pokoii bo mam 2 obiegi - podlogowke i grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.